7,5 porad, jak prawidłowo zaplanować instalację elektryczną

Samanta Weiss
4. czerwca 2024 in Know How

Projekt instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym jest dziś znacznie bardziej wymagający niż za czasów, kiedy domy budowali nasi rodzice czy dziadkowie. Konieczne jest staranne planowanie z odpowiednim wyprzedzeniem oraz głębsze zastanowienie się nad tym, jakie wymagania mamy wobec domu i jakie prawdopodobnie będziemy mieli w przyszłości. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i o czym nie zapomnieć?

„Kilka gniazdek tu i tam, lampa tutaj, dwie żarówki w korytarzu…”  

W przeszłości instalacja elektryczna sprowadzała się głównie do oświetlenia i gniazdek, w końcu co innego było nam potrzebne?
W dzisiejszych czasach budujemy domy z większą ilością technologii. Elektryczne żaluzje, systemy audio, klimatyzacja… Szerokie możliwości wymagają również większej ilości kabli, co czyni instalację elektryczną bardziej skomplikowaną.
Kiedy już przewody są ukryte pod tynkiem, przyszłe interwencje polegające na kuciu ścian są praktycznie wykluczone, chyba że zdecydujesz się na generalny remont. 

Klasyczna instalacja elektryczna

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w przygotowaniu dobrego projektu instalacji elektrycznej, aby twój wymarzony, nowoczesny dom nie okazał się koszmarem nieefektywności.

Audio jako stały element domowego wyposażenia

Wysokiej jakości dźwięk w domu już dawno przestał być domeną audiofilów, a muzyczne tło w każdym pomieszczeniu stało się standardem. Już nie chodzi o to, czy system audio będzie, czy nie, ale raczej o to, jak wygodne będzie korzystanie z niego, co będzie potrafił i jak wkomponuje się we wnętrze. Jeśli uwzględnisz system audio od początku, łatwo wkomponujesz go w projekt instalacji elektrycznej i będziesz miał możliwość zaimplementowania na przykład popularnej opcji głośników wbudowanych w sufit. Nie będziesz musiał myśleć, gdzie postawić głośniki, przeciągać do nich kabli i ścierać z nich kurzu.

Głośniki Quadral
Nawet jeśli twój budżet w tym momencie jest napięty, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z możliwości cieszenia się audio multiroom w przyszłości. Wystarczy dokładnie rozważyć, w których pokojach system audio ma sens i odpowiednio przygotować okablowanie, które, gdy nadejdzie czas, po prostu poprowadzisz do odpowiedniej skrzynki.

W pokoju do 15 m² wystarczy jeden głośnik sufitowy, do 20 m² możesz dodać drugi. Pomieszczenie o powierzchni 20–40 m² będzie wymagać dwóch głośników, a powyżej 40 m² – przygotuj miejsce na cztery.

Nie zapomnij zostawić miejsca w rozdzielnicy na wzmacniacz! W dzisiejszych czasach naprawdę nie potrzebujesz ogromnych, energochłonnych szaf – RACKów – na wzmacniacze. Istnieją znacznie bardziej kompaktowe rozwiązania bez konieczności kompromisu w jakości dźwięku, np. Audioserver.

Klimatyzacja: od razu czy później?

Letnie temperatury biją kolejne rekordy w ostatnich sezonach, a ze względu na nieznośne upały klimatyzacja staje się standardowym wyposażeniem nowych domów. Możesz od razu zainstalować system wentylacji i klimatyzacji lub wykorzystać klasyczne jednostki chłodzące.
Oczywiście możesz takie urządzenie kupić później, ale lepiej uwzględnić tę opcję już na etapie projektu instalacji elektrycznej. W przeciwnym razie będziesz musiał kuć szeroki rowek w ścianie nie tylko na kabel, ale także na plastikową rurkę do odprowadzania kondensatu. Ewentualnie możesz go ukryć pod listwą, ale w eleganckim wnętrzu będzie to wyglądać nieestetycznie.

 

Nasza wskazówka: do klimatyzatora można dokupić niewielki AC Control Air. Można go dyskretnie schować wewnątrz urządzenia, dzięki czemu dodane zostają inteligentne funkcje chłodzenia, w tym łączność z innymi technologiami w domu.

AC Control Air

Okablowanie w ogrodzie to must-have

Przygotowanie okablowania i rozdzielnicy w ogrodzie podczas budowy będzie znacznie łatwiejsze, niż późniejsze rozkopywanie wypielęgnowanego ogrodu i przesuwanie krasnali z ich ulubionego miejsca. Nigdy nie wiadomo, kiedy zapragniesz elektrycznie sterowanej pergoli, zewnętrznego systemu audio czy nowych źródeł oświetlenia.

Inteligentne nawadnianie ogrodu

Lepiej jest przygotować okablowanie i go nie używać, niż przekreślić przyszłe plany i możliwości. Instalacja elektryczna wokół domu będzie również przydatna dla technologii basenowej czy automatycznego nawadniania.

Elektryczne zacienianie

Podczas budowy budżet często jest napięty, a właściciele domów odkładają zakup elektrycznych żaluzji czy rolet na później. Jest to oczywiście w porządku, ale przeciągnięcie kabli do okien to jedna z głównych rzeczy, o których nie można zapomnieć przy instalacji elektrycznej. Będziesz ich potrzebować do napędów osłon i modułów sterowania.

Automatycznie zacienianie
Nasza wskazówka: jeśli instalujesz rolety elektryczne, to muszą one być inteligentne. Żmudne przytrzymywanie przycisku strzałki to już przeszłość – nowoczesne zacienianie jest kontrolowane automatycznie w oparciu o położenie słońca, temperaturę wewnętrzną, warunki pogodowe i w koordynacji z aktywnym chłodzeniem (klimatyzacją).

Wallbox do samochodu elektrycznego? Lepiej bądź przygotowany

Może pomyślisz, że wallbox jest ci niepotrzebny. Jednak prognozy są jasne – Green Deal będzie coraz bardziej naciskał na przejście na elektromobilność. Niezależnie od tego, czy zakaz sprzedaży będzie obowiązywał od 2035 roku, czy później, w przyszłości niewątpliwie nadejdzie kres silników spalinowych w Europie. Jeśli teraz masz nowe auto, jest bardzo możliwe, że następne będzie elektryczne.

Ładowanie auta za pomocą Wallboxa Loxone

Dlatego też nie ma sensu pomijać wallboxa w nowym domu. Jego zakup jest wspierany przez liczne dotacje. Warto przynajmniej zaplanować okablowanie dla wallboxa, a samą ładowarkę możesz kupić, gdy będzie potrzebna. Jeśli planujesz również fotowoltaikę, możesz na przykład inteligentnie wykorzystać nadwyżkę energii do taniego ładowania e-auta. To prowadzi nas do kolejnego punktu…

Wallbox

Zaprojektuj instalację tak, aby maksymalnie wykorzystać zalety fotowoltaiki

Praktycznie każdy, kto dziś buduje dom, przynajmniej rozważa zakup instalacji fotowoltaicznej. W ostatnich latach doszło do boomu na rynku domowych mini instalacji, a ich użytkownicy liczą na oszczędności i niższą zależność od sieci dystrybucyjnej z powodu rosnących cen energii.

Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na fotowoltaikę, potencjał oszczędności i czas zwrotu z inwestycji określi system zarządzania energią. Inteligentne rozwiązanie umożliwi optymalne gospodarowanie nadwyżkami (do ładowania samochodów elektrycznych, podgrzewania wody użytkowej itp.), oszczędne sterowanie wszystkimi technologiami w domu i będzie twoją bramą na rynek cen SPOT, jeśli chciałbyś korzystać z dynamicznych taryf. Innymi słowy – aby osiągnąć oszczędności, kluczowe jest zarządzanie energią, a nie same panele na dachu.

Mini instalacja fotowoltaiczna
Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę jest ważnym czynnikiem przy jej zakupie

Nasza wskazówka: aby uzyskać idealną symbiozę domu, fotowoltaiki i wallboxa, użyj Miniservera Loxone. Inteligentne zarządzanie energią pozwala zaoszczędzić nawet dziesięć procent kosztów operacyjnych. Równocześnie otrzymujesz także bezpłatną aplikację mobilną z wizualizacją przepływu energii w obiekcie, możliwością ustawiania priorytetów zasilania itp.

Zaplanuj wystarczająco miejsca w rozdzielnicy

W nowoczesnych domach niezbędne jest wydzielenie specjalnego pomieszczenia technicznego, które ułatwi dostęp do różnych systemów. Pozwoli ono na centralne rozmieszczenie wszystkich kluczowych technologii domowych, a co za tym idzie – efektywne ich wykorzystanie.
Miniserver w rozdzielnicy
Pomyśl o przyszłości podczas projektowania domowej rozdzielnicy oraz całego obiektu, uwzględniając garaż czy wspomniany ogród. Zazwyczaj zaleca się stworzenie co najmniej 20% rezerwy pod względem pojemności rozdzielnicy, aby można było łatwo dodać nowe technologie, takie jak właśnie mini instalacja fotowoltaiczna czy stacja ładowania dla samochodów elektrycznych.

Rada na koniec: wbudowane kontaktrony okienne

Małe, ale sprytne. Kontakty okienne mogą pomóc zautomatyzować wiele funkcji. Nowoczesne domy wyposażone w inteligentny system sterowania (np. wspomniany Miniserver) potrafią na przykład deaktywować ogrzewanie, jeśli okno jest otwarte przez dłuższy czas, co zapobiega marnowaniu ciepła zimą. Podobnie działa to latem z klimatyzacją. Rolety wiedzą także, kiedy okno jest otwarte, dzięki czemu nie zostaną opuszczone (i potencjalnie zniszczone).

Aby w przyszłości nie musieć kupować widocznych kontaktów zewnętrznych, zleć zabudowanie kontaktów w okuciach okiennych podczas ich produkcji. Jest to niezwykle proste, a w przyszłości nie będziesz musiał martwić się o tego typu czujniki.

Zabudowane kontaktrony okienne

Loxone: inteligentna instalacja elektryczna od początku do końca

Inteligentny system Loxone eliminuje pułapki konwencjonalnych instalacji elektrycznych. Technologia łączy się w jednym systemie sterowania, który jest znacznie wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze niż jednozadaniowe, odizolowane systemy. Dzięki temu instalację elektryczną może wykonać jeden elektryk – nie musisz zatrudniać kilku specjalistów od różnych systemów i marek urządzeń, co obniża koszty.
Loxone, czyli wszystkie funkcje w jednym systemie

Może cię zaskoczyć, że koszt obu rozwiązań jest porównywalny. Jednak tradycyjna instalacja elektryczna za tę samą cenę nie wykorzystuje w pełni potencjału twojego domu, podczas gdy inteligentna instalacja oferuje znacznie więcej funkcji i możliwości, w tym łatwą rozbudowę w przyszłości. Inwestycja ta zwróci się dużo szybciej, pomagając równocześnie obniżyć koszty energii. Zaplanuj naprawdę inteligentny, a nie pseudo-inteligentny dom.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.