Automatyczne sterowanie żaluzjami i roletami z Loxone – co potrafi inteligentne zacienianie?


8. czerwca 2020 in Know How

Ile razy dziennie zmieniasz ustawienie żaluzji, rolet czy innej formy zacieniania w swoim domu? 3 razy? 5 razy? Może nawet częściej? Dzięki automatycznemu sterowaniu technologią zacieniania przez Loxone twoje rolety lub żaluzje wreszcie zaczną same wykonywać swoją pracę. Szybko przyzwyczaisz się do tego niesamowitego komfortu i zrozumiesz, że przycisków praktycznie nie potrzebujesz.

Jak działa automatyczne
sterowanie żaluzjami?

Automatyczne żaluzje to element fasady budynku, który inteligentnie reaguje na promienie słoneczne. Na podstawie współrzędnych geograficznych domu, system co do minuty oblicza wartości, takie jak wysokość słońca, kierunek wędrówki słońca oraz dokładny czas wschodu i zachodu słońca. Automatyczna kontrola żaluzji myśli i działa tak, jakbyś cały dzień stał przy przyciskach i kontrolował żaluzje zewnętrzne w całym domu. Bez przerwy.

O wszystko dba rozbudowana logika bloku funkcyjnego automatyczne żaluzje. Obejmuje on również inne funkcje inteligentnego budynku Loxone, takie jak integracja rolet czy żaluzji z alarmem, ochrona rolet przed zniszczeniami przez burzę, wiatr lub mróz (wymaga danych pogodowych) lub symulacja obecności.

Intelligente Gartensauna

Komfort na
pierwszym miejscu

Obecnie duże okna są w modzie, ponieważ pozwalają odpowiednio oświetlić wnętrze
i nadać mu odpowiedni akcent. Jednak duże okna są często krytycznym miejscem wymiany ciepła z otoczeniem.

Automatyczne sterowanie systemem zacieniania może doskonale zadbać o optymalną temperaturę w pomieszczeniu zarówno latem,
jak i zimą, poprzez odpowiednie nachylenie lameli żaluzji zewnętrznych.

Optymalna ochrona
przed słońcem

Ekspozycja okien w budynku nie ma większego znaczenia. System Loxone dokona wszystkich niezbędnych obliczeń związanych z położeniem
i kierunkiem wędrówki słońca, porą dnia i innymi danymi.

Lamele żaluzji są sterowane w pełni automatycznie w zależności od pozycji słońca, pory roku i dbają o optymalny klimat w środku budynku. Jeśli przed oknem znajduje się przeszkoda (np. drzewo), inteligentne żaluzje czy rolety wezmą ją pod uwagę i nie będą niepotrzebnie zaciemniać pomieszczenia.

architektem navržený interiér montovaného domu

Wykorzystaj słońce
jako źródło ciepła

Słońce jest naturalnym źródłem ciepła,
a w miesiącach zimowych żaluzje podłączone
do Miniservera pomagają nam korzystać z tej bezpłatnej energii. Gdy tylko słońce świeci jasno, żaluzje automatycznie przechylają się tak,
aby jak najwięcej ciepłych promieni przenikało do twojego domu.

Automatyczne zacienianie jest aktywne praktycznie przez cały rok. Gdy tylko temperatura spadnie poniżej określonego poziomu, Miniserver rozpoczyna ogrzewanie, wykorzystując energią słoneczną.

Zachowaj zimną
krew nawet w lecie

Wyobraź sobie słoneczny letni dzień. Rano
w przyjemny sposób budzą cię promienie słoneczne, ale około południa w domu powoli nie da się już wytrzymać. Dzięki temu, że Miniserver Loxone mierzy temperaturę w pomieszczeniach, może efektywnie zarządzać nie tylko ogrzewaniem, ale także technologią zacienienia.

Po przekroczeniu wstępnie zdefiniowanej wartości (np. 25 stopni) aktywowane jest automatyczne sterowanie żaluzjami lub roletami. Lamele są optymalnie pochylone, tak aby do środka przenikało minimum ciepłych promieni słonecznych, a jednocześnie maksimum światła. Ze względu na to, że słońce stale porusza się po niebie, nachylenie lameli zmienia się automatycznie.

Ochrona przed
wiatrem i mrozem

Na pewno nie raz znalazłeś się w podobnej sytuacji. Leżysz nad jeziorem i nagle nie wiadomo skąd nadchodzi burza. Przed wyjściem z domu zasłoniłeś wszystkie okna, aby twój dom się nie nagrzał. Porywisty wiatr stwarza jednak zagrożenie dla zewnętrznych rolet i żaluzji. Czujnik wiatru podłączony do Miniservera gwarantuje, że twoje rolety podniosą się automatycznie i będą bezpieczne.

Mróz również może uszkodzić system zacieniania. Jeśli żaluzje przymarzną, a ty będziesz próbował nimi manipulować, bardzo łatwo je uszkodzisz. Zewnętrzny czujnik deszczu
i temperatury może automatycznie zapobiec zniszczeniu żaluzji.

interiér prefabrikovaného domu

Zdalne sterowanie
roletami i żaluzjami

Aktualne położenie żaluzji możesz w dowolnym momencie sprawdzić i zmienić w aplikacji Loxone na telefonie, tablecie lub komputerze.

Aplikacja Loxone i przyciski umożliwiają łatwo aktywować lub dezaktywować automatyczne sterowanie roletami lub żaluzjami. Użytkownik w każdej chwili może przerywać tryb automatyczny na dany dzień i sterować systemem zacieniania ręcznie. Tryb automatyczny domyślnie reaktywuje się następnego dnia.

konzultace projektu montovaného domu

Więcej niż automatyczne zacienianie

Każdy, kto korzysta z automatycznych żaluzji Loxone, wie, że swoim systemem zacieniania może sterować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu, tabletu lub komputera. Jednak automatyczne żaluzje oferują znacznie więcej niż ochronę przed słońcem.

Twój osobisty budzik

Poranne budzenie pierwszymi promieniami słońca? Dla automatycznych rolet i żaluzji to nie problem! Twój dom może obudzić cię
o dowolnej godzinie, odsłaniając rolety
i wpuszczając promienie słoneczne do środka. Brzmi jak dobry początek dnia,
nie sądzisz?

Ochrona przed sąsiadami

Po zmroku włączone światła w domu strasznie przyciągają wzrok. Dzięki automatycznemu sterowaniu technologią zacieniania nie musisz już ręcznie zasłaniać żaluzji – Miniserver zajmie się wszystkim automatycznie. Już żadnych ciekawych spojrzeń sąsiadów.

Spokojne wakacje

Jeśli przebywasz dłuższy czas poza domem, możesz skorzystać z symulacji obecności, a żaluzje będą zachowywać się dokładnie tak, jakbyś był w domu. Dzięki temu dom nie będzie przyciągał uwagi włamywaczy.

Inteligentna koncepcja zacieniania Loxone


Dowiedz się więcej o koncepcji inteligentnego zacieniania Loxone. Dzięki licznym interfejsom i maksymalnej elastyczności nasze rozwiązania są idealne nie tylko do inteligentnych domów, ale także do wszelkiego rodzaju projektów komercyjnych i automatyki budynkowej.