Inteligentny ogród: 3 wskazówki pomocne w ogrodzie

Daniel Gahleitner
14. lipca 2021 in Know How

Własny ogród może być czymś więcej niż tylko placem zabaw dla najmłodszych i idyllicznym miejscem odpoczynku dla starszych członków rodziny. Coraz więcej osób odkrywa zalety własnego pielęgnowanego warzyw i ziół. Świeże, naturalne i niezawierające substancji chemicznych produkty o wysokiej jakości i intensywnym smaku.

Dbanie o małą zieloną oazę potrafi być czasochłonne, czasem męczące, a każdy błąd może pociągnąć za sobą konsekwencje. „Inteligentny ogród” zaczyna się właśnie tutaj. Inteligentne rozwiązania nie tylko ułatwiają życie w domach, ale także usprawniają zarządzanie ogrodem.

Smart Garden Tipp 1

Optymalna wilgotność

„Optymalna wilgotność przyczynia się do ukorzeniania, kiełkowania, kwitnienia i urodzaju owoców. Czas i intensywność nawadniania odgrywają główną rolę przy wzroście roślin i wpływają na bogactwo zbiorów“.

Lukas Hader

Dyrektor zarządzający, Multikraft

Nasza rada:

„Inteligentny system dostosowuje intensywność nawadniania do wilgotności gleby. Podlewa tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Stanowi to gwarancję optymalnego nawadniania roślin, unikając strat wody.“

Martin Öller

Założyciel, Loxone

Kolejną zaletą inteligentnego nawadniania w porównaniu z konwencjonalnymi systemami jest to, że w połączeniu z Loxone działanie nawadniania można dostosować do prognoz pogody.
Jeśli zbliża się deszcz, zawór irygacyjny pozostanie zamknięty, oszczędzając tym samym wodę. Naturalny sposób na ochronę roślin i środowiska.

Smart Garden Tipp 2

Efektywne wykorzystanie wody ze zbiornika retencyjnego

Zmiany warunków klimatycznych powodują coraz bardziej ekstremalne wahania pogodowe i mogą prowadzić do długich okresów suszy. Wiele regionów zmaga się z niedoborem wody. Zbiornik retencyjny świetnie sprawdzi się w ogrodzie w trakcie dużych upałów.
Obecnie mieszkańcy wielu polskich miast mogą starać się o dotacje na zagospodarowanie wód opadowych poprzez ich retencjonowanie. Na dotacje mogą liczyć zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak też wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy.

Dotacje na deszczówkę
Nasza rada:

Dzięki Loxone możesz w pełni wykorzystać wodę ze zbiornika retencyjnego, zarówno do podlewania ogrodu, jak i spłukiwania toalety. Poziom wody jest nieustannie monitorowany. Jeśli spadnie poniżej poziomu krytycznego, pompa w zbiorniku retencyjnym zostanie automatycznie wyłączona. Uszkodzenia spowodowane zapowietrzeniem są więc wykluczone.
Automatyzacja z Loxone wyręczy cię w wielu zadaniach i decyzjach rocznie, jednocześnie chroniąc urządzenie.

Smart Garden Tipp 3

Pożyteczne bakterie zamiast chemii

„Inteligentny ogród” oznacza nie tylko połączenie z technologią. Osobom, którym zależy na obfitym urodzaju, powinny otoczyć swój ogród szczególną opieką. Do wzmacniania roślin i zwalczania szkodników często stosuje się sztuczne nawozy i pestycydy.

Nasza rada:

Używaj tylko naturalnych środków, takich jak pożyteczne mikroorganizmy. Składają się z naturalnych składników, bakterii glebowych i grzybów. Korzyść: naturalni pomocnicy pomagają przez dłuższy okres czasu. W przeciwieństwie do przestarzałych nawozów i pestycydów, które wyrządzają więcej szkód niż pomagają. Działanie syntetycznych substancji nie ogranicza się do szkodliwych organizmów – niszczą również te pożyteczne.

„Dodanie mikroorganizmów do wody i bezpośrednie opryskiwanie wzmacnia naturalne mechanizmy obronne roślin. Ponadto tworzy środowisko, które przyciąga pożyteczne owady – naturalnych wrogów szkodników.“

Lukas Hader

Dyrektor zarządzający, Multikraft

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.