Inteligentne sterowanie basenem z wydajnym zarządzaniem energią

Emanuela Weiss
14. czerwca 2023 in Know How

W tym artykule dowiesz się, jakie inteligentne funkcje oferuje sterowanie basenem z Loxone i jak możesz zaoszczędzić pieniądze przy jednoczesnym podwyższeniu komfortu!

Inteligentna funkcja 1:
optymalny czas pracy filtra

Regularna filtracja wody w basenie ma kluczowe znaczenie dla jej jakości. Ale dlaczego? Ponieważ dobra technologia filtrowania zapewnia, że zawieszone i tonące substancje są usuwane z wody. Dzięki temu zmniejszamy zużycie chemikaliów. W tym celu cała woda powinna przepływać przez filtr, co wymaga dobrego przepływu przez basen. Proces jest szczególnie skuteczny, jeśli wlot (skimmer) i dysza powrotna znajdują się po przeciwnych stronach basenu.

Pompy filtrujące nie muszą pracować przez całą dobę, ale tylko wtedy, gdy energia jest tania lub nawet darmowa (jeśli mamy instalację fotowoltaiczną). Dzięki inteligentnemu sterowaniu można zoptymalizować czas pracy filtra, a tym samym zaoszczędzić dużo energii. W zależności od temperatury wody, czas pracy filtra dostosowuje się automatycznie.

Oto przykład:

 • Przy temperaturze wody 20° filtrujemy zawartość 2 razy dziennie
 • Przy temperaturze wody 30° filtrujemy zawartość 4 razy dziennie

Jakie są korzyści?

 • Zużycie energii jest minimalne ze względu na krótki czas filtrowania i niski koszt energii.
 • Ręczna interwencja z naszej strony oraz ustawianie staromodnych timerów nie są już potrzebne.
Przyjemność z kąpieli dzięki inteligentnemu sterowaniu basenem

Inteligentna funkcja 2:
automatyczne płukanie wsteczne

Ważną cechą inteligentnego sterowania basenem jest to, że ogranicza ono manualne sterowanie do minimum. Automatyczny proces płukania wstecznego filtra, po którym następuje proces płukania, zapewnia, że filtr zawsze ma dobrą wydajność czyszczenia.

W razie potrzeby każdy proces można również uruchomić ręcznie – ale bądźmy szczerzy, kto ma czas o tym myśleć?

Inteligentna funkcja 3:
automatyczne napełnianie

Zdarza się, że woda z basenu wycieka, na przykład podczas płukania lub intensywnej zabawy.

Dzięki inteligentnemu sterowaniu zapewniamy, że basen zawsze będzie miał pożądany poziom napełnienia. Jest on sprawdzany raz w nocy. W razie potrzeby woda w basenie jest automatycznie uzupełniana. Ponadto rejestrujemy moment, w którym system zakręca dopływ. Pod koniec roku, dzięki statystykom, mamy wgląd w to, ile wody faktycznie zużyliśmy w basenie.

Basen z inteligentnym sterowaniem

Inteligentna funkcja 4:
konfiguracja oświetlenia

Harmonijne oświetlenie prezentuje basen z najlepszej strony nawet o zmierzchu. Klasyczne włączanie i wyłączanie świateł za pomocą pilota lub oddzielnego sterownika nie jest już konieczne. Inteligentny system sterowania basenem zadba o to, aby wszystko odbywało się automatycznie.

Oświetlenie jest automatycznie wyłączane o zmierzchu i po zamknięciu wyjścia do ogrodu. Oznacza to, że jest ono aktywne tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne. Oszczędzasz energię i nie musisz pamiętać o wyłączeniu świateł.

Inteligentna funkcja 5:
zintegrowany system alarmowy

Zintegrowany system alarmowy sprawia, że kąpiel staje się bezpiecznym doświadczeniem dla całej rodziny.

Jeśli pokrywa basenu zostanie otwarta bez uprzedniej autoryzacji, alarm natychmiast się uruchomi. Może on przybrać formę powiadomienia na telefon lub migających świateł w domu. Innymi słowy – dzięki inteligentnemu sterowaniu basenem można wykluczyć kąpiele w basenie bez nadzoru.

Co kryje się za inteligentnym sterowaniem basenem?

Za inteligentnymi funkcjami naszego inteligentnego basenu kryje się Loxone AquaStar Air. We współpracy z firmą Peraqua, austriackim specjalistą w dziedzinie technologii basenowej, Loxone opracował w 2015 roku najnowocześniejszy 6-drogowy zawór płukania wstecznego. Dzięki Loxone AquaStar Air możesz sterować swoim basenem w pełni automatycznie i energooszczędnie.

Loxone AquaStar Air

6-drożny zawór płukania wstecznego do inteligentnego sterowania basenem

Czym dokładnie jest 6-drożny zawór płukania wstecznego i co sprawia, że Loxone AquaStar jest tak wyjątkowy? Produkt oferuje różne funkcje poprawiające jakość wody w basenie:

 

 1. Filtrowanie: Zawór pobiera wodę z basenu i przepuszcza ją przez filtr. Cząsteczki brudu, takie jak trawa lub liście, są wychwytywane. Oczyszczona woda jest kierowana z powrotem do basenu.
 1. Przepłukiwanie wsteczne: Proces płukania wstecznego przepłukuje filtr w celu usunięcia wszystkich zebranych zanieczyszczeń.
 1. Płukanie: Po płukaniu wstecznym rozpuszczone zanieczyszczenia nie powinny dostać się z powrotem do basenu. Podczas procesu płukania są one kierowane do kanalizacji.
 1. Cyrkulacja: Dzięki tej funkcji system omija filtr. AquaStart zasysa wodę i pompuje ją bezpośrednio z powrotem do basenu. Dzięki temu woda pozostaje w ruchu, co pozwala na przykład na lepszą dystrybucję dodanych środków chemicznych.
 1. Opróżnianie: Funkcja opróżniania służy do wypuszczenia wody z basenu po zakończeniu sezonu.
 1. Zamknięty: W tym ustawieniu wszystkie dopływy i odpływy basenu są zamknięte. Opcja ta jest szczególnie przydatna podczas okresu zimowego, aby uniknąć uszkodzeń.
Inteligentny basen ze sterowaniem Loxone
Dodatkowe funkcje inteligentnego sterowania basenem

W przeciwieństwie do wielu innych zaworów płukania wstecznego, nie ograniczamy się do podstawowych pozycji zaworu. Aby umożliwić w pełni automatyczne i inteligentne sterowanie basenem, dodaliśmy wiele ciekawych interfejsów:
 

 • Interfejs 1-Wire: AquaStar jest wyposażony w interfejs 1-Wire. Za pomocą odpowiedniego czujnika temperatury można na przykład odczytywać temperaturę wody.
 • Zintegrowane wyjścia: trzy wyjścia przekaźnikowe mogą być dowolnie używane do sterowania różnymi urządzeniami, takimi jak oświetlenie lub systemy przeciwprądowe.
 • Zintegrowane wejścia: dwa wejścia umożliwiają na przykład monitorowanie poziomu wody w basenie za pomocą czujnika ciśnienia.
 • Pompa filtrująca i zawór spustowy: AquaStar posiada złącza dla pompy filtrującej i zaworu bezpieczeństwa do spustu.
 • Pełne połączenie z aplikacją: wszystkie dane dotyczące basenu można wyświetlić na smartfonie, tablecie lub komputerze w formie atrakcyjnej wizualizacji.

Dzięki wbudowanej technologii Air, inteligentne sterowanie basenem może być bezproblemowo zintegrowane z każdym projektem Loxone. Przynosi to niezliczone korzyści:

 • Powiadomienia na telefon informujące o otwartej pokrywie basenu w nietypowych godzinach.
 • Systemem przeciwprądowym możesz sterować za pomocą prostego przycisku lub aplikacji.
 • Wystarczy jedno kliknięcie, aby cały dom przeszedł w tryb „imprezy przy basenie”, włączając w to nastrojowe oświetlenie i muzykę.

A to jeszcze nie wszystko, co potrafi Loxone.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.