Inteligentny drewniany dom rodzinny wyrósł na wzgórzu w pobliżu Pragi


13. lipca 2022 in Referencje

Nawet bardzo niekonwencjonalna forma zaprojektowana na zamówienie może być obecnie pasywnym budynkiem „pod klucz”. Przykładem jest kaskadowy dom w czeskiej miejscowości Králův Dvůr, który został zbudowany na działce o stromym zboczu. Lukáš Černík, dyrektor zarządzający firmy Lucern zajmującej się budownictwem drewnianym, zaprojektował go dla siebie i swojej rodziny.

Dom drewniany jest przyjazny dla środowiska, zwłaszcza że został zbudowany w standardzie pasywnym. Jest on sterowany przez inteligentny system Loxone, który czuwa nie tylko nad prawidłową regulacją temperatury i wilgotności wewnątrz, ale także nad oświetleniem i nawadnianiem trawnika w okolicy domu.

Dzięki żaluzjom w oknach frontowych wnętrze drewnianego domu nigdy nie będzie przegrzane. Pomaga w tym również tzw. kołnierz na obwodzie całego budynku, który w najgorętsze dni może w znacznym stopniu zacienić wielkoformatowe szkło. Mimo że jest on czarny, nie przegrzewa się dzięki specjalnej farbie elewacyjnej, która odpycha promienie słoneczne. Ogrzewanie i chłodzenie domu jest zapewniane przez pompę ciepła IVT AirBox Invertor w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Informacje

Lokalizacja

Králův Dvůr, Czechy 


       Firma

Lucern 


       Partner Loxone

Smart Energy Solution


      Funkcje Loxone:

Zacienianie

Ogrzewanie i klimatyzacja

Oświetlenie

Dostęp

Ogród

Najtrudniej było poradzić sobie ze stromym zboczem terenu. Wymyślić, jak wkomponować dom w zbocze, aby jak najlepiej wykorzystać teren, który jest duży, ale ma 14 metrów wzniesienia, było prawdziwym wyzwaniem. Ponadto realizację prac utrudniało podłoże, które dosłownie rozdzierało się centymetr po centymetrze. Udało nam się jednak wygospodarować piękny teren na ogród i elementy do zabawy zarówno za, jak i przed domem.
Lukáš Černík

Dyrektor zarządzający, Lucern

Pasywny budynek drewniany nocy

System
zacieniania

System Loxone dba o komfort mieszkania i dużą ilość naturalnego światła, a wieczorem i w nocy zapewnia dużo prywatności. Oczywiście reguluje ona także dopływ światła słonecznego do pomieszczenia w celu kontrolowania temperatury.

Ogrzewanie
i klimatyzacja

W każdym pomieszczeniu zainstalowano przycisk Loxone Touch umożliwiający wygodne sterowanie żaluzjami i scenami świetlnymi. Przycisk zawiera również czujnik temperatury do regulacji ogrzewania i chłodzenia. Dwa czujniki w sypialni i pokoju dziennym kontrolują jakość powietrza w domu.

Oświetlenie 

Inwestorowi zależało na kombinacji kilku źródeł światła we wszystkich pomieszczeniach. W części dziennej domu, na którą składają się salon, jadalnia i kuchnia, jest aż 17 obwodów oświetleniowych, które należało ustawić dla różnych scen, tak aby wszystko do siebie pasowało. Czujniki obecności zapewniają płynne działanie oświetlenia bez konieczności naciskania przycisku.

Bezpieczeństwo 

Czujniki obecności mogą być również wykorzystywane do zabezpieczania całego domu. Dzięki Loxone dom zacznie przyciągać uwagę sąsiadów, gdy tylko dojdzie do naruszenia bezpieczeństwa. Może on otwierać żaluzje, błyskać światłami i emitować dźwięk zainstalowanej syreny. Wszyscy w okolicy będą od razu wiedzieć, który dom jest zagrożony. Elektryczna furtka jest uzupełniona wideodomofonem. Dzięki temu za pośrednictwem aplikacji Loxone można rozmawiać z dzwoniącym gościem z każdego zakątka świata, a nawet wpuścić go na teren posesji. W razie awarii lub wypadku wewnątrz domu można wpuścić serwisanta przez drzwi wejściowe, aby zminimalizować szkody. Klawiatury NFC zapewniają dostęp do całego domu.

Ogród

Loxone steruje systemem nawadniania, który współpracuje ze stacją pogodową, dzięki czemu trawa jest stale zielona, a wszystkie rośliny prawidłowo odżywione. Związek z naturą jest widoczny nie tylko z zewnątrz. We wnętrzu główną rolę odgrywa drewno, z którego wykonano nie tylko meble na zamówienie, ale także schody, designerskie oświetlenie oraz okładziny sufitowe i ścienne. W niektórych miejscach jest to połączone z zielenią wertykalną.

 

 

Pasywny dom drewniany na wzgórzu

Budynek wziął również udział w konkursie „Dom energooszczędny 2019”, w którym zajął czwarte miejsce w głosowaniu publiczności. Najważniejsze jest oczywiście to, jak się w nim mieszka: „Po mieszkaniu tutaj przez półtora roku jesteśmy niesamowicie zadowoleni, nic byśmy nie zmienili”.

Obejrzyj galerię z projektu:

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.