Lilu’s House: przyszłość zrównoważonego i zdrowego budownictwa mieszkaniowego

Samanta Weiss
13. grudnia 2023 in Referencje

W sercu Katalonii znajduje się Lilu’s House – architektoniczne arcydzieło, które wykracza poza konwencjonalne standardy budowlane. To nie tylko dom, to doświadczenie, które na nowo definiuje pojęcie zrównoważonego i zdrowego domu. Certyfikowany dom pasywny powstał z drewna i reprezentuje idealne połączenie efektywności energetycznej i dobrego samopoczucia.

Cele projektu

Lilu’s House oferuje komfort, wydajność i najnowszą technologię, a także redefiniuje sposób, w jaki żyjemy w naszym domu. Głównym celem było stworzenie ekosystemu, w którym efektywność energetyczna przeplata się z dobrym samopoczuciem i innowacyjnością. Postanowiono zaprojektować dom, który spełniałby najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju i stałby się zdrową oraz przyjazną przestrzenią.

W tym projekcie automatyka budynkowa jest silnikiem, który pozwala domowi funkcjonować w pełni autonomicznie, przewidując codzienne potrzeby mieszkańców i oferując im niezrównane doświadczenia.

Fakty

Lokalizacja:
Barcelona


Partner Loxone:
HebHaus


Konstruktor:
House Habitat


Powierzchnia:
160 m²

Komunikacja i automatyzacja

To, co czyni Lilu’s House wyjątkowym, to jego zdolność do komunikacji, kontroli i automatyzacji wszystkich podsystemów. Od gromadzenia danych po zarządzanie energią, wszystko w tym domu bezbłędnie komunikuje się ze sobą nawzajem. Certyfikowany przez Energiehaus, dom posiada zaawansowany system czujników i detektorów, które umożliwiają monitorowanie temperatury, wilgotności, CO2, zanieczyszczenia powietrza i formaldehydu. Ale to nie wszystko: w domu zintegrowano również systemy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia, zacieniania, oświetlenia i fotowoltaikę.

Kluczem do sukcesu było rozwiązanie powszechnego wyzwania w budynkach pasywnych: wydajnej komunikacji pomiędzy różnymi podsystemami. Instalacja Miniservera Loxone jako mózgu systemu automatyki pozwala wszystkim elementom pracować w harmonii, unikając niepotrzebnego zużycia i zapewniając komfortowe środowisko. Nie jest to już tylko dobrze zbudowany budynek, ale dom, który ewoluuje i automatycznie dostosowuje się do potrzeb swoich mieszkańców.

Zautomatyzowane zarządzanie danymi, systemem wentylacji, produkcją energii, klimatyzacją i oświetleniem gwarantuje optymalną efektywność energetyczną.

Ponadto, redukcja nakładu pracy oraz okablowania na etapie instalacji przełamuje mit, że automatyzacja jest tylko dodatkiem do obiektu. Istotne jest wzięcie jej pod uwagę już na etapie planowania, aby zoptymalizować koszt inwestycji.

Wnętrze domu
Wnętrze domu

Zarządzanie energią: automatyzacja dla zrównoważonej przyszłości

Możliwość analizy danych w czasie rzeczywistym ma kluczowe znaczenie w Lilu’s House. Od temperatury, przez jakość powietrza, po zużycie energii – wszystko jest rejestrowane, aby lepiej zrozumieć zachowanie budynku.

Kontrola zużycia nie ogranicza się do energii, ale obejmuje wszelkie urządzenia, system HVAC i wiele innych funkcji, zapewniając kompleksowe zarządzanie energią. Automatyzacja opiera się na dokładnych danych i zdolności do dostosowania się do różnych warunków, a jej głównym celem jest maksymalizacja wydajności.

 

 • System wentylacji: gdy tylko odczyt wartości CO2 przekroczy 1000 ppm lub gdy wilgotność powietrza wyniesie więcej niż 65%, automatyka aktywuje wentylację z większą mocą.
 • Kontrola temperatury: stabilna temperatura komfortu jest ustawiona w oparciu o harmonogram lub wykrycie obecności. System wykorzystuje ekonomiczny system w zależności od sytuacji, aby osiągnąć lub utrzymać założone cele.
 • Zarządzanie obciążeniem odbywa się poprzez przesunięcie zużycia zgodnie z produkcją energii przez fotowoltaikę lub na podstawie cen energii elektrycznej z sieci.
 • Automatyzacja zacieniania: ustawienie żaluzji w zależności od położenia słońca, temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz określonych pór dnia, unikając możliwego przegrzania.
Wnętrze domu

Dom, który o ciebie dba

Stawiając zdrowie w centrum projektu, przeprowadzono szczegółowe badanie promieniowania.

Przeanalizowano linie Hartmanna i ich punkty przecięcia, aby zidentyfikować obszary o wyższej energii tellurycznej lub geopatogennej. Pozwoliło to uniknąć umieszczenia łóżek i innych miejsc odpoczynku w przestrzeniach potencjalnie szkodliwych dla zdrowia.

Oświetlenie jest zasilane prądem stałym o napięciu 24 V, aby wyeliminować generowanie pól elektromagnetycznych. Gniazda są wyposażone w ekranowane kable, aby zminimalizować promieniowanie. Szczególną uwagę zwrócono na wybór lamp, zwłaszcza w miejscach odpoczynku.

Gwarantowana wysoka jakość powietrza

Aby uniknąć stagnacji w mieszkaniu z wysokim poziomem CO2, zastosowano systemy wentylacji o podwójnym przepływie, również zarządzane przez Loxone.

Urządzenia te działają 24 godziny na dobę, dostosowując intensywność pracy do poziomu CO2. Inteligentne czujniki wykrywają zmiany i odpowiednio regulują przepływ powietrza. Loxone sprawuje pieczę nad tym rozwiązaniem i podejmuje najwłaściwsze decyzje zapewniające optymalną jakość powietrza. Co więcej, pozwala to na zapewnienie prawdziwej efektywności energetycznej, ponieważ dzięki inteligentnemu sterowaniu system wentylacji zużywa zaledwie 20 do 30 watów na godzinę.

Jakość powietrza w domu jest jednym z priorytetów

Najwyższy poziom komfortu dzięki Loxone

Dom znajduje się w ciepłym klimacie śródziemnomorskim oraz blisko rzeki, dlatego kontrola wilgotności była na szczycie listy priorytetów do zrealizowania w ramach tego projektu. W zależności od temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej, jak również wilgotności względnej, bypass jest włączany i wyłączany, umożliwiając dopływ powietrza bezpośrednio z zewnątrz, jeśli korzystnie wpływa to na warunki panujące w domu. Jednocześnie powietrze jest osuszane, aby nie powodować kondensacji.

Dodano także automatyczne zarządzanie nawadnianiem zapobiegające aktywacji systemu, jeśli w ciągu ostatnich kilku godzin padał deszcz lub jeśli jest on prognozowany w najbliższej przyszłości.

W ramach realizacji systemu bezpieczeństwa skonfigurowano alerty dźwiękowe oraz powiadomienia w aplikacji. Loxone wysyła do właścicieli informacje o możliwych wyciekach wody, nietypowych skokach temperatury oraz innych parametrach, a także w miarę możliwości podejmuje działania zapobiegawcze, takie jak zamknięcie zaworów doprowadzających wodę.

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne zostało zautomatyzowane na podstawie cyklu dobowego i jest aktywowane oraz regulowane w zależności od obecności mieszkańców. Ponadto, gdy okna są otwarte w nocy, oświetlenie wewnętrzne zmienia barwę na czerwoną, aby zapobiec przedostawaniu się owadów do środka.

Dzięki zestawowi środków podjętych przez system automatyki, Lilu’s House jest w stanie zużywać mniej energii niż oczekiwano, szczególnie w miesiącach letnich, gdzie zakładane zużycie było znacznie wyższe.

Rozwiązanie Loxone to nie tylko podnoszenie i opuszczanie rolet oraz włączanie świateł, ale także kontrola klimatu, jakości powietrza i oświetlenia. To właśnie ta kompleksowość sprawia, że zdecydowaliśmy się na Loxone.

Pere Linares

Założyciel, House Habitat

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.