Ile kosztuje inteligentny dom? Cena wielu z was zaskoczy


9. maja 2022 in Know How

Być może słyszeliście wcześniej podobne stwierdzenia: Cena inteligentnego domu sprawia, że jest on poza zasięgiem zwykłego człowieka. Na inteligentny dom może sobie pozwolić tylko garstka wybranych. Koszt inteligentnego domu nigdy się nie zwróci…

Z jakiegoś powodu mamy tendencję do podświadomego odrzucania idei inteligentnego życia. Kwestia finansowa odgrywa tutaj dość kluczową rolę. Bo przecież dlaczego mielibyśmy tracić czas na coś, co jest piekielnie drogie?

A może rzeczywistość jest zupełnie inna?

inteligentny dom bungalow, jego cena nie była wysoka

To również jest inteligentny dom. Żadne sci-fi ani wielki luksus. Podobie jak jego cena.

Czasy, w których o inteligentnym domu przeciętny człowiek mógł tylko pomarzyć, są już na szczęście za nami. Od 2010 roku partnerom instalacyjnym Loxone udało się zrealizować na całym świecie ponad 200 000 inteligentnych instalacji. Gdyby inteligentny dom był czymś niedostępnym, niesprawdzonym lub niepotrzebnym, mówilibyśmy o zaledwie kilkuset instalacjach.

 

Jak to możliwe, że inteligentne instalacje elektryczne coraz częściej trafiają do „zwykłych domów”? Cena inteligentnego domu nie jest w rzeczywistości tak straszna, jak niestety wielu z nas wciąż myśli.

 

Trzeba przyznać, że inteligentny dom nie jest dla każdego. Jeśli ktoś zamierza zbudować nowy dom, o metrowych kamiennych ścianach, z maleńkimi oknami podobnymi do tych, które mieli nasi przodkowie, a całość będzie ogrzewał kominkiem, naprawdę trudno byłoby znaleźć uzasadniony powód, aby zainstalować w nim inteligentną instalację. W takim przypadku jej cena faktycznie byłaby znacznie wyższa niż cena klasycznej instalacji.

 

Zmiana stylu życia w zwykłych domach

 

Podobne projekty, jak ten opisany powyżej, nie są jednak ostatnio zbyt popularne. Spotykamy się raczej z nowymi budynkami, ze świetną izolacją i dobrymi oknami (zwykle bardzo dużymi). Generalnie rzecz biorąc, mamy wobec naszych nowych domów zupełnie inne wymagania.

Pohled do interiéru chytré domácnosti

Dzisiejsze domy zazwyczaj wyglądają inaczej niż na przykład 20 lat temu. Wiąże się z tym inna cena instalacji elektrycznej.

Architektura XXI wieku zmieniła sposób życia w zwykłych domach. Wspólnie z nowymi dyrektywami (etykieta energetyczna) zmusiła nas do włączenia do naszych domów szeregu technologii, które wcześniej w nich nie były: zewnętrzne żaluzje, złożone źródła ciepła, rekuperacja, systemy bezpieczeństwa, wiele źródeł światła (zamiast jednej lampy na środku pokoju), itd.

 

Posiadając powyższe technologie, chcąc nie chcąc, stajemy się właścicielami tak jakby inteligentnego domu.

 

Co składa się na cenę inteligentnego domu?

 

Wszystkimi technologiami obecnymi w domu trzeba w jakiś sposób sterować, aby działały tak, jak tego oczekujemy. Niektóre posiadają termostat, inne włącznik, jeszcze inne pilot czy ekran dotykowy. W dzisiejszych czasach szczególnie popularne są też najróżniejsze aplikacje.

 

Krótko mówiąc, liczba urządzeń do sterowania rośnie. Na ścianie często wygląda to tak:

Dvě řady tlačítek pro ovládání jedné místnosti jako ukázka toho, kde chytrá domácnost ušetří peníze i starosti.

 

Zeď zaplněná mnoha tradičními ovládacími prvky pro technologie v domě.

W inteligentnym domu takich widoków nie zobaczysz.

W rezultacie technologie, które miały nam sprawiać radość i ułatwiać życie, przysparzają nam ponad 50 000 czynności (zmartwień) rocznie *1.

 

Dlaczego inteligentny dom to mądry wybór?

 

Domowe technologie zazwyczaj nie działają samodzielnie i czekają na nasze polecenia, które wydajemy właśnie poprzez wspomniane wcześniej urządzenia. Co więcej, technologie te ze sobą nie komunikują, więc cały dom „brzmi” jak rozstrojona orkiestra: każda technologia żyje swoim życiem i często działa wbrew innej (np. ogrzewanie kontra zacienianie).

 

Zakładając, że dom XXI wieku = technologie, możemy dodać jeszcze jeden znak równości: = „inteligentny dom”. I to z dwóch powodów.

 

1. Powód pragmatyczny

 

Wspomniane wcześniej 50 000 czynności rocznie wcale nie są przesadzone. Są to drobne czynności, które człowiek przyzwyczaił się wykonywać każdego dnia: od włączania świateł, sterowania ogrzewaniem, po opuszczanie żaluzji.

 

Na małej powierzchni pierwszej kawalerki najprawdopodobniej nawet nie zauważymy problemu. Zwłaszcza, że wiele technologii nie będzie nam na tym etapie potrzebnych.

 

Na większej przestrzeni mieszkalnej, którą planujemy na całe życie, dodatkowe czynności stają się jednak bardzo uciążliwe. W tym czasie albo rezygnujemy z marzeń o wygodzie
i wydajności, albo zaczynamy z przeróbkami i zmianami w sposobie, w jaki sterujemy naszym domem.

grafika: technologie w inteligentnym domu

O jakie technologie w domu (nie) musimy się nieustale troszczyć?

50 000 czynności to prawie 6 dni życia, które możesz spędzić w o wiele przyjemniejszy sposób. To właśnie o te czynności w znacznej mierze postara się inteligentny dom.

 

Technologie nagle same zaczynają robić to, co powinny. My w dalszym ciągu mamy jednak możliwość przejęcia nad nimi kontroli w dowolnym momencie. Nie poprzez dziesięć różnych włączników lub pilotów. Ani po długich chwilach oczekiwania na połączenie przez Cloud w jednej z wielu aplikacji. Użyjemy jednego przycisku, do którego jesteśmy już przyzwyczajeni.

 

2. Powód finansowy

 

Koszt instalacji elektrycznej waha się w granicach 9 000 – 18 000 złotych. Taką kwotę najczęściej zakładają osoby, które planują budowę przeciętnego domu (4 + 1). Wynika ona z założenia, co dziś stanowi część instalacji elektrycznej. Cena zwykle obejmuje kable, robociznę i wykończenie elementów. Czasami zawiera również podstawowe gniazdka i włączniki.

 

Do wspomnianej kwoty musimy jednak doliczyć rozdzielnicę, jej wyposażenie, piorunochron, wykonanie projektu, rewizję… i cena powoli wzrasta nam do 37 000 złotych. Do tego momentu nie ma znaczenia, czy wybierzemy nowoczesną, czy tradycyjną formę sterowania.

 

Następnie musimy jeszcze dodać wszystkie urządzenia sterujące. I tutaj porównanie cen staje się interesujące.

 

Mimo, że Loxone zastępuje dedykowane elementy sterujące jednym uniwersalnym, nie oznacza to, że musi więcej kosztować. Tak naprawdę możemy dzięki niemu nawet zaoszczędzić.

 

Ważną rolę odgrywają również oczekiwania. Tak samo jak nie możemy porównywać ceny roweru i samochodu, nie możemy również porównywać kosztów ręcznego sterowania żaluzjami za pomocą sznurką (względnie za darmo) i sterowania przy użyciu silnika. Porównujemy tylko cenę za kontrolowanie tego samego typu techniki.

grafika: Ile kosztuje inteligentny dom?

 

Porównanie ceny

 

Loxone oferuje niemal nieograniczone możliwości. Wysokość inwestycji zależy od ilości technologii (w mieszkaniu raczej będzie jej mniej niż w dużym domu), którą chcesz zarządzać i od wybranych funkcji. Aby dać ci lepsze wyobrażenie o kosztach, przygotowaliśmy dwie typowe konfiguracje na przykładzie domu rodzinnego o powierzchni 120 m². Możesz je łatwo porównać z kosztem dedykowanych elementów sterujących oferujących znacznie niższy komfort. W przypadku inteligentnego mieszkania cena będzie nieco niższa, proporcjonalnie porównanie wyjdzie podobnie.

 

Tradycyjne sterowanie *2 Inteligentne sterowanie Loxone
Instalacja elektryczna 11 000 zł 11 000 zł
Ogrzewanie 3 700 zł 0 zł
Alarm 4 700 zł 0 zł
Rekuperacja 2 200 zł 0 zł
System Loxone 0 zł 14 000 zł
Razem 21 600 zł
(26 568 z 23% VAT)
25 000 zł
(‭30 750 z 23% VAT)
inteligentny dom bungalow, jego cena nie była wysoka

Czy naprawdę potrzebujemy przycisków, pilotów, termostatów i innych dedykowanych urządzeń do każdej technologii? Mają one wpływ na cenę.

Tak, różnica wynosi jedynie trochę ponad 4 000 zł. Ta inwestycja wzbogaci twój dom o 33 funkcje. Zyskasz inteligentne sterowanie oświetleniem na podstawie obecności i jasności, aplikację do całego domu (sterowanie zdalne, zaawansowane ustawienia, statystyki), centralne sterowanie, automatyczne reguły, zaawansowane zabezpieczenia, monitorowanie wilgotności w każdym pomieszczeniu, designerskie przyciski dotykowe i wiele innych.

 

Rzućmy okiem na bardziej złożony projekt, który zawiera sterowanie zewnętrznym systemem zacieniania, przyciemniane światła i klimatyzację.

 

Tradycyjne sterowanie *2 Inteligentne sterowanie Loxone
Instalacja elektryczna 16 000 zł 15 000 zł
Ogrzewanie 4 000 zł 0 zł
Alarm 4 700 zł 0 zł
Rekuperacja 2 200 zł 0 zł
Zacienianie 8 500 zł 0 zł
Ściemniane światło 1 100 zł 0 zł
Klimatyzacja 1 100 zł 0 zł
System Loxone 0 zł 24 000 zł
Razem

37 600 zł

(46 248 zł z 23% VAT)

39 000 zł

(47 970 zł‬ z 23% VAT)

 

W tym przypadku za jedyne 1 722,00 zł uzyskasz z Loxone już wcześniej wspomniane funkcje, a oprócz tego inteligentny system zacieniania działający w oparciu o położenie słońca oraz temperaturę, współpracę między ogrzewaniem, klimatyzacją a zacienianiem, tryb nocny oświetlenia, ostrzeżenie przed deszczem i ekskluzywne światła o żywotności 25 lat. W tym wariancie Loxone oferuje łącznie 52 funkcje.

 

Uwaga: Ceny nie obejmują montażu. Jego koszt może się różnić w zależności od projektu. W Loxone wszystkim zajmie się doświadczony elektryk przeszkolony przez Loxone (partner Loxone). Przy tradycyjnej instalacji każdy system jest instalowany przez innego dostawcę, a łączne koszty pracy będą prawdopodobnie wyższe. Partnera Loxone w swojej okolicy możesz znaleźć na www.loxone.com/znajdz-partnera.

Loxone
w twoim projekcie


Loxone oferuje niemal nieograniczone możliwości. Wysokość inwestycji zależy od ilości technologii, którą chcesz zarządzać i od wybranych funkcji. Aby dać ci lepsze wyobrażenie o kosztach, przygotowaliśmy trzy popularne warianty na przykładzie domu rodzinnego o powierzchni 120 m2. Sprawdź, jakie funkcje zawiera każdy z nich!

Loxone w twoim projekcie


Loxone oferuje niemal nieograniczone możliwości. Wysokość inwestycji zależy od ilości technologii, którą chcesz zarządzać i od wybranych funkcji. Aby dać ci lepsze wyobrażenie o kosztach, przygotowaliśmy trzy popularne warianty na przykładzie domu rodzinnego o powierzchni 120 m2. Sprawdź, jakie funkcje zawiera każdy z nich!

*1 Liczba odzwierciedla czynności wykonywane przez czteroosobową rodzinę w przeciętnym domu w Europie Środkowej.
*2 W celu porównania z tradycyjną instalacją poprosiliśmy kilka firm o dokonanie wyceny tego samego projektu i uśredniliśmy ich oferty.