Ile kosztuje inteligentny dom? Cena was zaskoczy

Emanuela Weiss
7. lutego 2024 in Know How

Technologii w naszych domach nieuchronnie przybywa. Mimo to często odrzucamy ideę inteligentnego domu kierując się błędnym przekonaniem, że nas na niego nie stać. Czy jesteś w stanie uwierzyć, że jest dokładnie odwrotnie? W tym artykule wyjaśniamy, ile kosztuje inteligentny dom oraz porównujemy jego cenę z tradycyjnym sterowaniem technologiami w domu.

Zanim zagłębimy się w porównanie cenowe, poznajmy krótko podstawy każdego systemu.
Przycisk Loxone Touch zawiera w sobie wszystkie ważne funkcje

Inteligentna automatyka:

Inteligentna automatyzacja słynie z holistycznego podejścia do technologii w budynku. Integruje wszechstronne komponenty, dostarczające kompleksowe rozwiązanie obsługujące oświetlenie, ogrzewanie, zacienianie, bezpieczeństwo, multimedia i wiele więcej. Centralna jednostka sterująca (np. Miniserver Loxone) pełni rolę mózgu systemu, koordynując i kontrolując wszystkie połączone urządzenia.

Szereg paneli sterujących na ścianie w domu

Konwencjonalne systemy:

Nowoczesne, ale wciąż dość konwencjonalne w swoim funkcjonowaniu systemy automatyki domowej zazwyczaj obejmują kombinację urządzeń różnych producentów. Mogą integrować inteligentne termostaty, systemy oświetleniowe, kamery bezpieczeństwa i inne elementy. Zazwyczaj jednak każdy podsystem działa według własnej logiki oraz wymaga oddzielnego sterowania.

Porównanie cen

Porównanie cen

Mniej urządzeń, więcej funkcji, niższe koszty

Porównując realizację inteligentnego budynku obsługiwanego przez jeden system z projektem, w którym wdrożono indywidualne rozwiązania, można zauważyć, że wraz ze wzrostem liczby funkcji, koszty w obiekcie wyposażonym w system Loxone maleją.

Oznacza to, że typowy nowoczesny budynek z wieloma technologiami kosztuje mniej więcej tyle samo, co budynek z inteligentną automatyką.

Jest to w dużej mierze zasługa darmowego oprogramowania. Rozwiązanie Loxone tworzy w 85% software. Umożliwia on wykorzystanie rozwiązań zastosowanych w budynku do wielu różnych celów. Na przykład, jeśli zainstalujesz czujniki obecności, możesz użyć ich do inteligentnego sterowania oświetleniem, a także dźwiękiem. W takim przypadku system może również przekształcić czujniki obecności i rozwiązanie audio w pełnoprawny system alarmowy – lista jest długa.

Loxone Touch vs. inne przyciski

Koszty początkowe

Ikona Miniserver

Inteligentny dom

Początkowe koszty inteligentnego systemu mogą się wydawać stosunkowo wysokie ze względu na konieczność zakupu jednostki sterującej i niezbędnych komponentów. Jednakże, w przypadku Loxone wszystkie elementy są produkowane w Unii Europejskiej i reprezentują jakość, która zapewni świetne funkcjonowanie systemu przez cały okres eksploatacji budynku. Dodatkowo, rozwiązanie podstawowe obejmuje szeroką gamę funkcji i możliwości od samego początku.

Ikona trzy kropki

Inne systemy

Początkowy koszt tradycyjnego systemu może znacznie się różnić w zależności od marki i konkretnych urządzeń. Podczas gdy niektóre komponenty mogą być przystępne cenowo, inne – z zaawansowanymi funkcjami – mogą być droższe. Trzeba też wziąć pod uwagę zakup każdego podsystemu oddzielnie od początku do końca, jako że elementy te pełnią tylko jedną określoną funkcję.

Cena instalacji

Ikona Miniserver

Inteligentny dom

Koszty instalacji inteligentnego domu prawdopodobnie okażą się niższe w porównaniu do innych systemów, dzięki scentralizowanemu podejściu. Jednostka centralna kontroluje wszystkie zadania wykonywane przez poszczególne komponenty, co redukuje potrzebę rozległego okablowania i rozmieszczania wielu paneli sterowania. Co więcej, dzięki bezprzewodowej technologii system można również oprzeć na połączeniu radiowym, co praktycznie eliminuje konieczność prowadzenia kabli. Wszystkie rozwiązania zostaną zintegrowane przez jednego instalatora, co dodatkowo obniża nakład finansowy.
Ikona trzy kropki

Inne systemy

Koszty instalacji zdecentralizowanych systemów mogą być wyższe ze względu na złożoność integracji urządzeń różnych producentów. Często wymagana jest profesjonalna instalacja przez różnych specjalistów, co zwiększa ogólne koszty. Wymagane jest także złożone okablowanie, co negatywnie wpływa na kosztorys projektu.

Konserwacja i skalowalność

Ikona Miniserver

Inteligentny dom

Modułowa konstrukcja inteligentnego domu umożliwia łatwe rozszerzanie systemu, a aktualizacje oprogramowania są darmowe i automatyczne. Dzięki współpracy z wieloma rozwiązaniami innych producentów, Loxone jest niemal nieskończenie skalowalny. W razie problemów twój instalator ma podgląd na cały system i może łatwo znaleźć błąd (często także zdalnie).
Ikona trzy kropki

Inne systemy

Koszty utrzymania mogą się różnić w zależności od marek i urządzeń wykorzystywanych w obiekcie. Elastyczność w wyborze urządzeń różnych producentów może umożliwić rozszerzenie rozwiązań, ale jest to znacznie bardziej kosztowne, a dodatkowo mogą pojawić się problemy z kompatybilnością.
Loxone to elastyczny system, który pozwala na skalowanie.
Rozbudowa innych systemów jest bardziej skomplikowana i kosztowna.

Przyjrzyjmy się liczbom

 

Inteligentne sterowanie

Tradycyjne sterowanie

System alarmowy z czujnikami obecności, syrenami alarmowymi oraz sterowaniem 0 zł 3296 zł
Zacienianie ze sterowaniem zdalnym 0 zł 7210 zł
System kontroli ogrzewania z termostatami i głowicami 0 zł 2793 zł
Oświetlenie ściemnialne 0 zł 1860 zł
System Loxone 12 326 zł 0 zł
Razem Cena inteligentnego domu to ok. 12 326 zł netto (15 161 zł z 23% VAT) Cena tradycyjnego rozwiązania 15 159 zł netto (‭18 646 zł z 23% VAT)
  W dowolnym późniejszym momencie możesz np. dodać wszechstronne rozwiązanie audio, które świetnie się wpisze w ekosystem Loxone. Każda kolejna rozbudowa systemu będzie się wiązała z powtórką całego procesu oraz znacznie wyższymi kosztami.
Dzięki elastyczności systemu Loxone możesz dowolnie skalować rozwiązanie zintegrowane w twoim obiekcie, co oznacza, że możesz także bez problemu rozłożyć inwestycję w czasie.

Jeśli masz nieco napięty budżet, możesz rozpocząć automatyzację od rozwiązania podstawowego, które inkorporuje najważniejsze funkcje, takie jak ogrzewanie, oświetlenie, zacienianie, bezpieczeństwo, a także w pewnym stopniu dostęp.

Okładka Whitepaper Loxone

Broszura do pobrania

Z broszury dowiesz się, czy inteligentna instalacja elektryczna jest dla ciebie odpowiednia. A jeśli tak, znajdziesz w niej również opis funkcji i możliwości Loxone.

Prawdziwa automatyka
vs. rozwiązanie standardowe

Schemat przedstawiający skalowalność systemu Loxone

Skalowalność

Nasze życie się wciąż zmienia, a nasz dom razem z nim. Nie mamy wpływu na globalne wydarzenia, które wpływają na ceny surowców, ani na to, jakie potrzeby będziemy mieli za kilkadziesiąt lat. To, co możemy zrobić to zapewnić sobie możliwość dostosowania naszego domu do nowych okoliczności. W prawdziwie skalowalnym rozwiązaniu możesz z łatwością dodawać kolejne funkcje wspomagające twoje życie. Ponieważ cały system stanowi jedność, jest to kwestia niezbyt dużej inwestycji, a także prac, które nie wprowadzają chaosu do domu.

Odizolowane rozwiązania kosztują więcej, a także wiążą się zazwyczaj z ekstensywnym remontem.

Schemat przedstawiający skalowalność systemu Loxone
Manadżerka restauracji korzysta z aplikacji to zarządzania obiektem
Manadżerka restauracji korzysta z aplikacji to zarządzania obiektem

Kompatybilność
= efektywność

Urządzenia, które współpracują ze sobą to definicja efektywności, która przekłada się na świetne funkcjonowanie naszego domu, a także większą ilość gotówki w naszej kieszeni. Własna energia jest dobrze wykorzystywana a jej zużycie można regulować w zależności od bieżącej produkcji i cen na rynku SPOT. Inteligentny dom może z łatwością zarabiać na swoje utrzymanie.

Prawdziwa efektywność energetyczna ma miejsce tylko wtedy, gdy wszystkie te elementy współpracują ze sobą w sposób zautomatyzowany. Tylko wtedy można w pełni wykorzystać potencjał oszczędności energii. Dowiedz się, jak zyskać turbo zwrot z inwestycji.

Grupa znajomych na grillu w ogrodzie

Oszczędność czasu

Loxone oszczędza nam ponad 50 000 tysięcy czynności rocznie, dając nam czas, który możemy przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy. Zamiast ciągłego i frustrującego dostosowywania temperatury, otwierania okien, kiedy grzejniki pracują z pełną mocą lub zawracania do domu, aby upewnić się, że wszystkie światła są wyłączone, możemy oddać się ulubionym rozrywkom. Jest to zaleta, której nie da się przecenić.

Grupa znajomych na grillu w ogrodzie

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.