Nowoczesne gospodarstwo? To się opłaca!

Samanta Weiss
5. lutego 2024 in Know How

Coraz więcej sektorów może skorzystać z publicznych dotacji na modernizację. Najnowszy program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 200 000 złotych, przeznaczony jest dla gospodarstw rolnych, które planują zwiększyć swoją efektywność energetyczną. Uwaga! Okno, w którym można składać wnioski jest bardzo krótkie i trwa tylko do 23 lutego 2024!

Temat transformacji energetycznej i przejścia na odnawialne źródła energii dotyczy nas wszystkich. Szczególną wagę przykłada się do wyjątkowo energochłonnych sektorów, takich jak rolnictwo. Dzięki licznym programom rządowym możliwe jest uzyskanie znacznego dofinansowania na wprowadzenie swojego gospodarstwa w przyszłość.

Dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie mogą złożyć rolnicy, którzy planują prace mające na celu poprawę efektywności energetyczności gospodarstwa poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Wsparciu podlegają mikroinstalacje fotowoltaiczne wraz z magazynem energii, pompy ciepła, a także systemy zarządzania przepływem energii, takie jak Loxone.

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 65% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 200 000 złotych. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE) do 23 lutego 2024 r.

Dlaczego warto zdecydować się na inteligentne gospodarstwo?

System Loxone nadaje się do wszelkiego rodzaju zastosowań, niezależnie od tego, jak duże czy skomplikowane są. Nasi partnerzy zrealizowali wiele projektów obejmujących modernizację wszelkiego rodzaju zakładów i gospodarstw, które usprawniają pracę, optymalizują procesy oraz eliminują niepotrzebne koszty.

Jednym z takich projektów była automatyzacja silosów zbożowych w Gruszowie (woj. małopolskie), która obejmowała optymalizację procesów załadunkowych, kontrolę zapełnienia silosów oraz diagnostykę awarii.

System kontroluje stan hałdy usypanej na podajniku ślimakowym, który zasypuje suszarnie. Po zakończeniu procesu suszenia materiał jest automatycznie przesypywany do silosa buforowego, a kolejny materiał z hałdy jest zaciągany do suszarni.

Silos buforowy jest kontrolowany pod względem napełnienia. Po wykryciu odpowiedniej ilości ziarna, czujnik daje sygnał na transport zawartości jedną z dwóch linii transportowych.

Uruchomione silniki podajników i taśmociągów w kolejności od końca, w celu usunięcia ewentualnych pozostałości. Uruchamianie sekwencyjne ma też na celu zmniejszenie zużycia prądu przy rozruchu całej linii. Automatyka pozwala na zdalny wybór silosu docelowego przez otwarcie wybranej zasuwy.

System został wyposażony w czujniki temperatury i wilgotności, które informują o przekroczonej predefiniowanej normie oraz przekazują informacje do wentylatorów w celu uruchomienia trybu wietrzenia.

System nadzoruje pracę wszystkich silników, suszarni oraz stanu materiału zbożowego w silosach. Kontroluje również stan zabezpieczeń symetrii faz, napięcia oraz prądu powodując wyłączenie całej linii i suszarni w razie potrzeby. Uruchamia także alarm i wysyła powiadomienie na telefon w przypadku awarii jednego z elementów.

Klient ma dodatkowo możliwość ręcznego uruchomienie każdego silnika za pomocą aplikacji w telefonie, co jest bardzo istotne podczas konserwacji – będąc na wysokości serwisant jest w stanie z łatwością testować pracę poszczególnych elementów.

System został uruchomiony w zeszłym roku i pracował po uruchomieniu bez przerwy przez 4 miesiące. Obyło się bez jakiejkolwiek awarii, a obsługa została w znacznym stopniu przyspieszona i ułatwiona.

W planie jest również budowa instalacji fotowoltaicznej 50 kW z magazynem energii 40 kWh w celu zapewnienia darmowej energii dla całego systemu. Nad całą instalacją czuwa Miniserver Loxone.

Autorem projektu jest Partner Loxone, firma Elektro-Art Artur Mrukot.

Co jeszcze potrafi automatyka Loxone w gospodarstwie?

Automatyzacja kurnika

Ograniczeniem Loxone jest tylko wyobraźnia klienta. Inne projekty z tego obszaru obejmują inteligentny kurnik, w którym Loxone steruje klimatem wewnętrznym oraz klapami umożliwiającymi wypuszczenie kur na wybieg.

Więcej o projekcie

Inteligentny kurnik

Inteligentne gospodarstwo

Innym przykładem może być inteligentne gospodarstwo, które samo troszczy się o karmienie krów, usuwanie obornika oraz właściwe oświetlenie wewnątrz obory. Właściciel gospodarstwa otrzymał nagrodę za innowację w rolnictwie za kreatywne zarządzanie swoją oborą przy wykorzystaniu inteligentnej automatyki Loxone.

Więcej o projekcie

Inteligentne gospodarstwo

Inteligentne gospodarstwo

Innym przykładem może być inteligentne gospodarstwo, które samo troszczy się o karmienie krów, usuwanie obornika oraz właściwe oświetlenie wewnątrz obory. Właściciel gospodarstwa otrzymał nagrodę za innowację w rolnictwie za kreatywne zarządzanie swoją oborą przy wykorzystaniu inteligentnej automatyki Loxone.

Więcej o projekcie

Przy założeniu, że za kilka lat wszystkie gospodarstwa będą musiały być wyposażone w systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, równie dobrze można zacząć od razu i liczyć zaoszczędzone pieniądze. Dodatkowo, dzięki sprytnym rozwiązaniom zyskujemy bezcenny czas, który możemy przeznaczyć na ulubione zajęcia bez konieczności ciągłej manualnej kontroli sprzętów w gospodarstwie. Aplikacja Loxone zapewnia podgląd na wszystkie procesy zachodzące w obiekcie i możliwość dostosowywania parametrów na odległość. Dzięki otwartości i skalowalności systemu Loxone ograniczenia nie istnieją – daj sobie więc komfort pracy i znaczne oszczędności.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu automatyki do twojego budynku lub zostań instalatorem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.