Smart zařízení všude kolem nás


20 února, 2015 in Know How

Pokud se dnes na ulici zaposloucháte nebo zakoukáte, je všechno strašně Smart a Cool. Babička mě vždycky učila, že není všechno zlato, co se třpytí a v dnešní době to platí dvojnásob. Možná Cool, ale určitě není všechno je tak Smart, jak se na první pohled tváří.

Upřímně se v dnešní době nedivím lidem, že se kupují ty Smart věci, které jim vlastně v důsledku zkomplikují život a vůbec nic nepřinesou. Dnešní marketingová a modní vlna je tak úderná, že vlastně nemají čas se zastavit a racionálně se nad vším zamyslet.

Smartphone, pomůcka pracovně vytížených lidí, dnes umí daleko více, než stará Nokia 5110. Umí udávat souřadnice, koketuje se zdravotním stavem, umí tisíc a jednu funkci… Když se na rušné ulici rozhlídnete, chodí dav se sklopenými hlavami, kouká do displeje. Děti v kavárnách, které si již dávno nemalují, ale ťukají na displej telefonu… Je to fenomén, ale opravdu je tak Smart, jak to chceme? Neměl nám  Smartphone čas ušetřit, místo toho, aby nám jej bral?

V dobách dávných, ale ne až zas tak dávných byl televizor zdroj informací a lidé brali obraz jako sváteční příležitost. Postupem času se však televizor stal nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Vynikající příležitost vyvinout Smart TV. Říkám tomu rychloobrátkové zboží – dnes za 50.000,-, zítra za 10.000,-. Doba jde velice rychle dopředu a snad žádný jiný průmysl negeneruje modely tak rychle. Ze zdroje informací se stal nástroj, který řadu lidí připoutal na gauč a odsoudil k degenerativnímu přepínání programů a civjení bez mrknutí oka. Ze sváteční příležitosti a výměny informací se stal návyk bez jakékoliv hlubší schopnosti vnímán veškerá data, která se k posluchači dostanou.

Nejvíce mě však dostal výstřelek posledních 3-5 let. Smart spotřebiče! Chytré lednice, pračky, myčky, kávovary, trouby… Jeden můj známý tomuto lákadlu propadl a pořídil si Smart troubu. Musím uznat, že je opravdu skvělá. Provedení špičkové, potřebné funkce na vrcholu nabídky, krásné nerezové provedení v kombinaci se sklem, bezpečnostní funkce samozřejmostí… jen Smart rozhodně není (kromě tedy ceny, které jsem se zasmál). Troubu si kupoval s myšlenkou a marketingovým artiklem – husa se upeče sama. Samozřejmě, že je to hloupost! Někdo vždy musí husu dát do trouby a pravidelně ji podlévat, měnit teploty a tak dále. Ani se neptejte, jak dopadla první “Smart” husa, kterou dělal…

No a se Smart věcmi bychom mohli pokračovat dále. Smart termostat, Smart klimatizace, Smart žárovka (kterou můžete ovládat telefonem), Smart zásuvka zakoupená v hobby marketu, … Každá chytrá novinka je na plakátu či prospektu strašně Smart a lidé po nich prahnou – neví ale proč. Má ji zkrátka soused a já ji chci mít také. S každou takovou věcí si ale domů přinášíte další zařízení, které tvoří pomyslný ostrůvek v domě. Proč ostrůvek? Protože se vždy ovládá unikátním způsobem. Na něco dálkový ovladač, na něco aplikace (vždy jiná samozřejmě), na něco tlačítko, něco na časovač, … Ta zařízení se nám hromadí, co?

Prehled_dilema
Napadlo Vás ale někdy, že byste ovládání všech zařízení sjednotili do jednoho celku? Že by to bylo konečně Smart a Cool ve svém pravém slova smyslu? To je ale pouze začátek. Pokud se zamyslíme do důsledku než všemi těmi Smart technologiemi, máme jimi protkaný celý dům. Topení, žaluzie, osvětlení, garážová vrata, závlaha, přístupový systém, … No a pokud máme na každý systém nějaký způsob ovládání, tak jsme za něj logicky zaplatili – a věřte mi, nemalý peníz (a to máte v ovládání ještě zmatek). Pokud chcete, aby všechny zařízení v domě spolu dokázaly komunikovat a ještě jste ušetřili, zjistěte si více o chytrém domu od Loxone. Na poli chytrého bydlení nemá konkurenci a celý dům dokážete zautomatizovat za pár desítek tisíc k ceně klasické elektroinstalace.

smart_homepng

Máte další otázky?

Zanechejte nám komentář – velice rádi Vám odpovíme jak zde v blogu, tak i na sociálních sítích. Rádi Vám však na otázky odpovíme i osobně.

Pomoc při plánování Vašeho projektu

Chci být informován o novinkách