Rekuperace vzduchu: Přinášíme fakta, mýty a co vám obvykle nikdo neřekne


21 listopadu, 2018 in Know How

Rekuperace je dnes často skloňované téma a naprosto oprávněně.

Spousta lidí se na něj dívá skrze nízkoenergetické nebo pasivní domy a berou ji jako součást energetického štítku, protože by bez ní nedostali „Áčko“.

Tento pohled je také možný, ale pojďme se na to podívat z pohledu žití v domě.

„Zásadní pro kvalitu bydlení není rekuperace tepla ale spíš větrání.“

Ano, rekuperační větrání je to správné slovo pro funkci těchto zařízení, protože nám pomáhají v dnes hermeticky uzavřených a utěsněných domech přivádět čerstvý vzduch do místností a tím pádem zdravě dýchat.

Úspora je, z mého pohledu člověka žijícího s rekuperací, vedlejší efekt.

Ohraná paralela auta a chytrého domu platí i v této oblasti. Zkuste nasednout do auta a vypnout větrání ve voze. Garantuji vám, že do několika minut o tom budete vědět.

Nedostatek čerstvého vzduchu se projeví zíváním, zvýšenou únavou, bolestí hlavy… Stejně prosím uvažujte o větrání i v domě.

Přívod čerstvého vzduchu potřebujeme v každé oblasti života. Je jedno, zda při oslavě, kdy je v domácnosti více lidí, při hraní s dětmi, práci nebo spánku.

Zrovna kvalita spánku je poslední dobou často diskutovaná. Nemožnost usnout, buzení se, únava, bolesti hlavy… Dnes zcela normální jev. Marně se sami sebe ptáme „Co to se mnou je?“ Odpověď je přitom většinou jednoduchá: špatná kvalita vzduchu.

Rodinná večeře před zahradou

Fakta a mýty o rekuperacích:

Zanesené trubky

Prach, bakterie, vlhkost, …): Ano, ale v autech je to často ještě horší. Má to jednoduché řešení, které by mělo být samozřejmé: pravidelná údržba.

Je to hlučné

Ano, je to hlučné – pokud člověk šetří a koupí si laciné trubky s mnoha ostrými záhyby a má systém špatně nastavený.

Údržba není zadarmo

Vzduch zvenku je třeba v jednotce filtrovat. To samé platí o nasávaném „špinavém“ vzduchu z interiéru. Dohromady se bavíme minimálně o 2 filtrech, o které je nutné se starat. Pravidelné vysávání a výměna cca 4× do roka je také věc, s níž je třeba počítat. Četnost záleží na výrobci a přímo ovlivňuje kvalitu vzduchu vháněného do místností.

Nikdo to za mě ovládat nebude

U větrací jednotky se nejčastěji setkáme se 4 základními stupni: 1, 2, 3 a „absence mode“. Na počátku dojde k výpočtu a vybalancování vháněného a odsávaného vzduchu. To by mělo tak akorát stačit pro normální provoz domácnosti na stupeň 1. Domácnost opravdu nejvíce času běží v poklidu na stupeň 1. Jsou ale chvíle, kdy se kvalita vzduchu zhorší. V tu chvíli je nutné většinou zvýšit intenzitu větrání na 2. stupeň. Ten 3. se používá výjimečně a to převážně na rychlé vyvětrání, které se spouští tlačítkem. Ovládání rekuperace je do jisté míry autonomní (běží sama). Pokud chcete, můžete do něj zasáhnout přes tlačítko rychlého vyvětrání nebo nástěnnou jednotku. Zvlášť trendy jsou dnes mobilní aplikace. Za ty si ale obvykle připlatíme.

Měl bych ovládání větrání nechat na „počítači“ od výrobce nebo na chytrém domě?

V tradičním pojetí má rekuperace s větráním samostatný ovládací prvek ve formě tlačítka, displaye či zmíněné aplikace. Vy jako uživatel si nastavíte dobu přítomnosti v domě a podle toho rekuperace ví, kdy nejspíš bude potřeba větrat. To ale neřeší skutečnou kvalitu vzduchu. Tu je třeba znát pomocí čidla (minimálně CO2). To je ale obvykle jen 1 v celém domě. Což stejně jako u centrálního termostatu není optimální řešení. V každé místnosti může být potřeba v různé časy jiná. Co když vaříte? Co když se sprchujete? Co když přijdete domů dřív? Co když otevřete okna? Se všemi těmito situacemi se obvykle váže nutnost zvednout se a jít k manuálnímu ovládání. A po chvíli zase zpátky a vrátit zpět automatiku.

Chytrý dům má centrální mozek, který je schopný vyhodnocovat všechny informace dohromady. Jestli jste doma, jakou máte kvalitu vzduchu, jestli se právě sprchujete nebo dokonce jestli právě nehoří. Chytrý dům vám dokáže v krajním případě zachránit život, protože rekuperaci včas vypne, aby nevháněl jedovatý kouř do místnosti, kde spíte. Vy se tak nemusíte o nic starat a vždy máte optimální kvalitu vzduchu.

Na co si dát při výběru rekuperace pozor?

Jednoznačně na to, aby rekuperace nebyla moc inteligentní a šla dobře ovládat „externě“. Pokud to s bydlením myslíte vážně, ušetřete za jednotlivé řídicí jednotky, ovládací prvky a aplikace. Ano, je to módní a „cool“, ale prvních 14 dní. Za zhruba tuto dobu zjistíte, že jste si připlatili pouze za jiný způsob ovládání a ne za to, že se věci budou dělat přesně tak, jak byste chtěli – samy.

Pojďme do toho spolu…

Ikona domu

Chcete si užívat produkty Loxone?

Rádi vám jako výrobci zdarma představíme možnosti inteligentní elektroinstalace i možnosti řešení konkrétních potřeb v rámci individuální konzultace. Připravíme i kalkulaci potřebných produktů. V případě zájmu vám také najdeme ideální realizační firmu.

Ikona elektrikáře

Chcete realizovat inteligentní elektroinstalace?

Využijte bohatý sortiment produktů včetně koncových prvků od jednoho výrobce. K dispozici budete mít unikátní software bez licencí, s nímž zvládnete špičkové funkce i bez znalosti programování. Váš úspěch podpoříme špičkovou individuální podporou.

Chci být informován o novinkách