Ochrana soukromí: Můj chytrý dům, má data


15 února, 2016 in Know How

Ochrana soukromí v oblasti chytrého bydlení je tématem vášnivých debat v médiích. Žijeme v době, kdy mají velké firmy jako Google nebo Facebook přístup k obrovskému množství osobních údajů a také je aktivní používají. Řada uživatelů si tento zásah do soukromí uvědomuje a přestává být pasivní.
Samozřejmě  se toto téma muselo dříve či později dotknout i chytrých domů. Počet instalací chytrých domů roste a i s tím sílí i kritické hlasy a obavy o soukromí obyvatel a není se čemu divit. Chytrý dům je skvělý prostředek velkých firem, jak sbírat citlivá data „potenciální konzumentů“. Mimo jiné o tom psal známý deník Der Spiegel.
V článku se pojednává o bydlení jednoho páru, které bylo vybaveno zařízeními pro chytrý dům od různých výrobců. Tato zařízení byla připojena do internetu a bylo je možné ovládat přes různé App. Při té příležitosti se zasílala citlivá uživatelská data (přítomnost, teploty, videozáznamy, …) na cizí servery výrobců zařízení a tam byla dále zpracovávána.
Tyto Smart Home gadgety (také se dnes nazývají Internet of Things) slibují díky připojení zařízení do internetu více komfortu při instalaci a používání. I přesto, že funkcionalita těchto zařízení je velmi omezená a v profesionálních instalacích chytrých domů hrají podřadnou roli, jsou tato zařízení často zmiňována v médiích a technicky zaměřených blogách.
Také my u Loxone jsme byli v poslední době pod palbou otázek našich zákazníků, co se děje s jejich daty. Velice rádi Vám v tomto příspěvku objasníme věci kolem soukromí v chytrých domech a ukážeme Vám světlo ve tmě.

 

Ochrana soukromí v chytrém domě Loxone

Loxone Princip: Můj chytrý dům, má data

Již při založení společnosti Loxone jsme v této otázce měli jasno. Data našich zákazníků je jejich soukromé vlastnictví a je natolik choulostivé, že není možné jej narušit. Krátce řečeno: Vaše data chytrý dům od Loxone neopustí!

Všechna data jsou ukládána a zpracovávána na jednom centrálním zařízení a tím je Loxone Miniserver

V chytrém domě od Loxone se vše ovládání jedním centrálním zařízením – Loxone Miniserverem. Tento mozek celé instalace tvoří veškerou inteligenci a stará se jako autopilot o ovládání stínění, vytápění, alarmu, audia a mnoho dalšího.

Jednotlivá zařízení v domě spolu nekomunikují přes internet, ale jsou spojena přes Loxone Miniserer. Ten také hraje důležitou roli při komunikaci doma nebo přes internet, protože se přímo k němu připojujete Vaším mobilním telefonem.
Loxone Miniserver ukládá citlivá data zákazníků na vlastní SD kartu. Porovnávání a vyhodnocování dat v Cloudu, jako v ostatních systémech, se tedy nekoná. Citlivé údaje jako počet obyvatel, přítomnost, obraz z kamer, stav zabezpečovacího zařízení, … zůstává pouze Vám.

Ověření se provádí výhradně přes Miniserver

Přihlášení na Miniserver se provádí výhradně přes Miniserver samotný. Loxone účet (např. pro přihlášení na eshop) nemá s přihlášením k Miniserveru vůbec nic společného.

Přístup k chytrým domům různých výrobců, která jsou ovládání přes Cloud, se provádí přes přihlášení na straně výrobce. Tento přístup uložený na centrálním místě výrobce může být snadným cílem útoku. U Loxone neexistuje žádný centrální bod, kde by potenciální útočník získal přístup ke všem Miniserverům.

Každý chytrý dům od Loxone je samostatně chráněn díky bezpečnostním mechanismům Miniserveru a díky obecným zásadám internetového bezpečí (v rukách uživatel).

Chytrý dům od Loxone funguje i bez připojení k internetu

Loxone Miniserver lze volitelně provozovat i bez připojení k internetu – pouze v lokální síti. Samozřejmě přijdete o funkce, které vyžadují připojení k internetu (vzdálený přístup, doručení emailu, notifikace, …), ale další funkce fungují běžně, jak jste zvyklí.

Při využívání online služeb se přenáší pouze nejnutnější data

Abychom zjednodušili ovládání, nabízíme celou řadu doplňkových služeb. Využívání těchto služeb je volitelné a při jejich používání dochází k přenosu pouze těch nejdůležitějších dat (např. sériové číslo Miniserveru pro Mailer, Caller, …). Mimo to se již žádná další data (jako je přítomnost nebo statistiky) nepřenášejí.

 

Loxone Smart Home i bez cloudu

Chytrý dům je možný i bez Cloudu!

Chytrý dům od Loxone dokazuje, že inteligentní ovládání domu funguje i bez propojení s Cloudem a to vše bez omezení funkčnosti nebo ovládání. Díky centrálnímu systému, kdy spolu mohou jednotlivá zařízení komunikovat (a to bez zasílání dat na vyhodnocení) je systém od Loxone daleko výkonnější  než mnoho zařízení internetu věcí, které řeší pouze dílčí úkony v domě.

Chci být informován o novinkách