V „nekonečném domě“ se Loxone postará i o jezírko


19 července, 2021 in Reference
V Uherském Brodě vyrostl moderní rodinný dům inspirovaný brazilskou architekturou. Je napůl zapuštěný do svahu. Zajímavě architekti řešili i střechu, která tvoří nezvykle dlouhou linku. Pod sebou skrývá i systém automatizace od Loxone. Majitel využil inteligentní řízení také na zahradě a v jezírku.
Majitel pozemku měl o budoucím bydlení jasné představy. Zafungovala spolupráce s architekty a výsledkem je krásný a originální dům ve svahu s výhledem do okolí. Stavba působí nevšedně, zároveň není okázalá. Projekt se inspiroval jižními státy, proto využívá především kámen, dřevo a sklo.

Ze zahrady s koupacím jezírkem je vidět jednopodlažní, táhlá budova. Její ráz určují prosklené části i dlouhá linie střechy. Architekti tomu říkají „nekonečný dům“.

Pohled na dům
Pohled na fasádu

Osvětlení přizpůsobili prostoru

Majitel očekával od domu jeho komfortní obsluhu. Zvolil tedy inteligentní řízení technologií založené na Loxone Miniserveru. Domov si dokáže maximálně poradit sám a nikoho nadbytečně nezaměstnává.

Samo se řídí třeba osvětlení. „Pokoje jsou propojeny dlouhou chodbou. Je příjemné, když se o osvětlení stará Loxone. Čidla monitorují pohyb i míru přirozeného světla a podle toho se zapínají přednastavené režimy osvětlení. Při nižším přirozeném osvětlení systém rozsvítí na maximum hlavní světla a na 80 % doplňkové osvětlení, když je v chodbě pohyb,“ svěřuje se majitel Radek Máčala. Má nastavený i noční režim. Mezi 22. a 7. hodinou svítí pouze doplňkové svícení, a to na 10 %.

Rodina kladla velký důraz na to, aby společenská část domu nabízela funkční osvětlení pro práci, zároveň však útulné relaxační svícení. V prostoru je tak umístěné větší množství světel. Díky nastaveným světelným scénám není ovládání náročné, naopak. A přestože není majitel velkým příznivcem barevného světla, do koupelny ho nechal umístit. Každý v domě si může ladit tóny podsvícení podle sebe, což v tomto případě oceňují především děti.

Loxone v domě ovládá i další technologie – okna každého obytného pokoje mají stínění žaluziemi. „Jedním kliknutím zvedneme všechny žaluzie v domě, abychom je případně neponičili míčem, když jdeme hrát s dětmi na zahradu fotbal,“ těší investora. Spoléhá i na funkce přístupu, využívá třeba dálkové otevření branky kurýrovi, aby nechal balíček před dveřmi.

Chodba
Koupelna
Kromě běžné výbavy Loxone zahrnující například osvětlení, topení, rekuperaci a stínění je v plánu napojení i dalších technologií. Dodatečná integrace není problém, systém již v domě je a lze ho následně rozšiřovat. Jde o pěkně navržený projekt. Ani přes jeho velikost nebyla instalace technicky žádný problém.
Zdeněk Válek (Elektro Válek)

Loxone Partner

Fakta

Lokalita:
Uherský BrodRealizace:
2017–2020


Dispozice domu:
5+1


Plocha:
Užitková 247 m², zastavěná 446 m²Loxone Partner:
Elektro VálekArchitekti:
Fandament Architects


Hrubá stavba:
Stavby Tomala


Fasáda a interiér:
Truhlářství Kozubík


Fotografie:
Jakub Viktora

Loxone zvládne i jezírko

Na Loxone dále běží topení a chlazení tepelným čerpadlem. Pana Máčalu těší i chytré funkce u jezírka. „Když jsme s Loxone partnerem řešili možnosti automatizace jezírka, ocenili jsme hlavně možnost automatického dopouštění. V té době jsme přitom ještě netušili, jak moc je to užitečné. Výpar je poměrně velký a bez této funkce bychom hodně času věnovali hlídání hladiny a dopouštění vody manuálně, hadicí,“ popisuje majitel s tím, že se systém stará i o ovládání studny, retenci a závlahu.

Ikona uživatel

Proč Loxone?

„Když jsem se začal poohlížet po inteligentní elektroinstalaci, viděl jsem, že Loxone je na trhu silná a rozšířená značka. Pochytil jsem samé pozitivní reakce. Zaujala mě také záruka dlouhodobé podpory. Vyhledal jsem si Loxone Partnera, ten mi ukázal dva domy se systémem automatizace od Loxone a zalíbilo se mi to. Oceňuji také bezplatnou aplikaci. Ta je navíc velmi intuitivní jak při používání, tak při nastavování změn.“

Radek Máčala, majitel objektu

Nahlédněte:

Zaujalo vás to?

Elektrikář
Jste elektrikář?
Chcete svým zákazníkům nabídnout jedinečnou automatizaci budov založenou na Loxone Miniserveru? Kontaktujte nás a využijte silné spolupráce se společností Loxone, lídrem na trhu v oblasti automatizace budov a domů.
Ikona lopaty
Máte vlastní projekt?
Loxone Miniserver je dokonalým nástrojem pro jednoduché ovládání a inteligentní automatizaci všech druhů projektů, ať už se jedná o inteligentní dům, komerční nemovitost nebo speciální projekt.

Mohlo by vás také zajímat

Chci být informován o novinkách