Inteligentní elektroinstalace v kancelářích–ovládání světel


31 října, 2011 in Reference

Ovládání osvětlení v celé kancelářské budově naší společnosti běží přes Loxone. Protože se jedná o velice starou budovu, využili jsme k realizaci EnOcean Extension a příslušné komponenty. Částečně je tedy elektroinstalace provedena drátově, velká část potom bezdrátově.

Osvětlení: Současný stav

Kancelářské zázemí společnosti Loxone se nachází ve velice staré budově, která byla pouze žástečně zrekonstruována. Důležité poznatky o osvětlení:

  • Celé osvětlení je provedeno konvenčním způsobem a ovládá se vypínači (světlo –> vypínač –> rozvaděč).
  • Vstupy jsou vybaveny schodišťovými vypínači.
  • Není zde žádný pohybový senzor (ani u vchodu).

Více se můžete o instalaci dozvědět zde

Kvůli konvenčně provedené elektroinstalaci nebylo možné využít na všech místech v domě kabelové řešení a tak jsme si vypomohli bezdrátovým EnOceanem,

Bezdrátové osvětlení

Připevnění Extension do rozvaděče

K tomu, abychom mohli ovládat osvětlení bezdrátově, umístili jsme do rozvaděče EnOcean Extension a abychom zajistili kvalitní rozvod signálu po celém domě, napojili jsme ještě SMA anténu. Anténa obsahuje v balení petimetrový prodlužovací kabel a tak je možné ji vyvéct i jinde, než v rozvaděči.

Osvětlení u vchodových dveří pomocí bezdrátového pohybového senzoru

U každých vchodových dveří jsme nainstalovali bezdrátový pohybový senzor. Neobsahuje žádné baterie, protože je napájen přes solární energii a díky vestavěné energetické úschovně dokáže pracovat i za tmy.

Pohybový senzor zajišťuje rozsvěcení osvětlení v pracovní době. Pokaždé, když někdo přijde, tak se rozsvítí na 3 minuty a následně zhasne. Tyto funkce jsou jednoduše provedeny pomocí konfiguračního programu (komponenty časovač a zpoždění vypnutí).

Pokud právě není pracovní doba, nebo je víkend či svátek, funguje pohybový senzor jako alarm.

Bezdrátový pohybový senzor se solárními články

Osvětlení v místostech ovládáné bezdrátovými tlačítky a spínacími aktory

Celé osvětlení se zrekonstruovalo velice jendoduše. Staré vypínače se vyjmuly a místo nich se do krabičky vsadily spínací aktory. Ke spínání byly využity ty samé kabely, jako v minulosti pro ovládání osvětlení.

Nakonec přišla na krabičky bezdrátová tlačítka. Ta mohla být samozřejmě umístěna také kamkoliv jinam.

IMG_0593 IMG_0638
Spínací bezdrátové aktory byly vsazeny přímo do starých krabiček a spojeny se světly. Bezdrátová tlačítka byla jednoduše připevněna na krabičku s aktorem.

Výhody

Díky spojení staré elektroinstalace a nových bezdrátových senzorů a aktorů si nyní v 60 let staré budově užíváme domácí automatizaci a její výhody:

  • Více komfortu: U každých vchodových dveří se světla rozsvěcejí automaticky bez toho, aniž bychom museli ve tmě sahat po vypínači.
  • Praktické centrální funkce: Poslední, kdo opouští budovu, stiskne dvakrát tlačítko. Tímto jednoduchým dvojstiskem vypne všechna světla v budově a navíc aktivuje alarm a zapne topení na noční režim.
  • Menší spotřeba energie: Už nikdy se nám nestane, že by někdo zapomněl rozsvíceno – díky centrální funkci. Dodatečně je instalován v každé místosti světlený senzor a pokud je v místosti dostatek světla, vypne osvětlení.
  • Inteligentní funkce: Světla slouží dodatečně také jako rozšiřující funkce alarmu. Pokud by k nám náhodou zavítali nezvaní hosti, jednoduše se rozblikají, což připoutá pozornost.

Momentálně pracujeme ještě na přístupovém systému. Více se o něm dozvíte na našem blogu – zůstaňte s námi.

Chci být informován o novinkách