Hora dom: Dokonalé propojení tradičního venkova s moderním bydlením


24 září, 2020 in Reference

Vesnička Mošovce na Slovensku se kromě krásného výhledu na přírodu národního parku Velká Fatra může pochlubit jedinečnou architekturou rodinného domu nazvaného Hora dom. Za jeho návrhem stojí 2 architekti Michal a Jana Tartaľovi s bratislavského studia Archholics, V tomto projektu se také rozhodli využít systém Loxone, který tu propojuje tradiční horský styl a moderní bydlení ve stylu chytrého domu.

Pozemek se nachází na jižní straně svahu. Výjimečnost této stavby spočívá v nezvyklé koncepci dispozičního řešení 4 navzájem propojených a otevřených úrovní. Denní část je součástí nejvyšších úrovní, které se otvírají směrem ven do exteriéru díky velkým skleněným plochám. Loxone Partner ELKO, s.r.o zvolil systém Loxone hlavně proto, aby se automaticky staral o velké množství úkonů a ušetřil práci majitelům domu. Díky chytrému ovládání topení mají obyvatelé domu vždy příjemnou teplotu v jakékoliv místnosti a zároveň šetří energie v místnostech, které nejsou tak často využívané. Kromě jiného se systém Loxone postará také o osvětlení, stínění, přívod čistého vzduchu a přístup do domu.

„Loxone jsme využili na skoro všechny technologické části domu a ty, které ješte Loxone v domě neovládá chceme v budoucnosti také propojit.“

Michal Tartaľ

Investor & Architekt, Archoliks

Fakta

Země

Slovensko


Obec

Mošovce


Datum realizace projektu

2019


Celková plocha pozemku

900 m²


Architekti

Archholiks


Loxone Partner

ELKO, s. r. o.


Loxone komponenty

Topení, Stínění, Meteostanice, Osvětlení, Senzory Touch Pure, Intercom

 

Zachovaní vzhledu venkova

Tradiční vizuální vzhled slovenského venkova byl základním bodem při tvoření hmotové skladby, materiálového řešení fasády a formování střechy. Dalším aspektem, který výrazně ovlivnil koncepci návrhu a prostorové řešení domu, byly výhledy na okolní scenérii hor a jejich zachování i při budoucí výstavbě na okolních pozemcích.

Jak byste popsali Váš projekt?

 

„Jednoduchý objekt s odkazem na původní architekturu venkova s respektem vůči svému okolí formou a i použitými materiály.“

Michal Tartaľ

Investor & Architekt, Archoliks

Jedinečný interiér

Interiér rodinného domu je jednoduchý, funkční a udržitelný. Do očí bije železobetonová konstrukce odhalující otlačené desky ve stěnách. Neobvyklé, ale při pohledu na interiér dokonale zapadající do celkového vzhledu domu. Použité materiály tak odhalují konstrukční systém stavby a kombinaci zemitých barev použitých v interiéru.

 

Jedinečný interiér

Interiér rodinného domu je jednoduchý, funkční a udržitelný. Do očí bije železobetonová konstrukce odhalující otlačené desky ve stěnách. Neobvyklé, ale při pohledu na interiér dokonale zapadající do celkového vzhledu domu. Použité materiály tak odhalují konstrukční systém stavby a kombinaci zemitých barev použitých v interiéru.

Vstup do ložnice je přístupný krátkým dřevěným schodištěm, protože je od vstupu posunutá o jeden metr. Dominantním prvkem je povrch betonové stěny s vytlačenou kresbou látkového bednění, které je použité v místnostech v nižší úrovni. Ložnice má také samostatnou koupelnu a šatník. O stínění v ložnici se také stará systém Loxone, který tak v letních měsících brání přehřátí interiéru a v zimě pustí do místnosti dostatek slunečního světla k vyhřátí místnosti.

Z obývacího pokoje je kromě skvělého výhledu také zabudované projekční plátno v ostění, které je řízené pomocí IR ovládání propojeného na senzory a vypínač. Prostor doplňuje knihovna s pracovním koutem a betonový kubus, který integruje oboustrannou krbovou vložku a úložný prostor na dřevo. Na okna byla použita bezdrátová čidla signalizující, či je okno v dané místnosti otevřené či zavřené. Zajímavým řešením je použitá biodeska na pracovní ploše v kuchyni, která plynule navazuje na podlahu obývací části. Kuchyně kromě jiného také nabízí neskutečný výhled na scenérii Velké Fatry.

Exteriér

Nepravidelný povrch stavby připomíná stěny starých sýpek a dřevěný obklad, který provětrává fasádu, tak vytváří charakteristický prostorový reliéf. Zahrada je rozdělena na několik částí, kterou tvoří doplňkové stavby jako lodní kontejner na skladování nářadí, sauna se sprchou a pohotovostní WC.

Obyvatelé domu se také rozhodli použít záplavové čidlo v technické místnosti a v septiku na regulaci vody a sledování hladiny v případě jejího úniku. Dům je pomocí Loxone Meteostanice propojen i na Weather service, takže obyvatelé domu budou předem informováni o změně počasí. Přístup do domu je řízen pomocí Loxone Intercomu, který je užitečným pomocníkem pro chytrý dům.

– Speciální tip –

Pohľad do inteligentného pivovaru

Create Automation


Loxone Miniserver je perfektním nástrojem pro jednoduché ovládaní a inteligentní automatizaci projektů všech druhů. Ať už jde o chytrý dům, komerční objekt anebo speciální projekt.

Ikona kniha

Mohlo by vás také zajímat:

 

Chci být informován o novinkách