Home office: Naše tipy pro lepší koncentraci při práci z domova


1 dubna, 2020 in Know How

Pro omezení šíření pandemie COVID-19 většina společností, které mohou, posílá své zaměstnance pracovat z domova. Patří mezi ně i Loxone. Protože sami řešíme, jak zajistit co největší produktivitu a pohodlí pro práci z domova, rozhodli jsme se sdílet naše čtyři tipy. Samozřejmě dojde řeč i na využití inteligentního ovládání a automatizace. Inspirujte pro své improvizované pracoviště i vy.

1. Osvětlení pro práci z domova

Pracoviště potřebuje dostatečný jas a dobré světelné podmínky. Velká okna jsou výhodou. Obvykle kombinujeme přírodní světlo a umělé světlo, díky kterému zajistíme odpovídající osvětlení pro práci z domu. Odborníci doporučují osvětlení kanceláří na 500 lumenů (měřeno ve výšce stolu, doporučená hodnota je různá v závislosti na činnosti). Tam většinou problém nebývá. Doma si možná bude dobré nějak přisvítit nebo minimálně vhodně umístit pracovní stůl.

 

Konstantní ovládání světel

Díky senzorům jasu zabudovaným do našich Pohybových senzorů můžete měřit intenzitu osvětlení. Pokud bude příliš nízká, využijí se umělé zdroje světla. Z technického hlediska se toto nazývá konstantní regulace osvětlení a lze nakonfigurovat pomocí Loxone Configu.

Tip pro znalce: Další verze Loxone Configu bude obsahovat speciální modul pro konstantní regulaci světla.

Cirkadiánní osvětlení

infografika cirkadiánní osvětlení

Dalším aspektem, který je důležitý, je cirkadiánní rytmus. Je možné využít umělé světlo, které je svými vlastnostmi podobné přirozenému světlu, a tím odpovídá biorytmu člověka. Během dne světla mění teplotu barvy a mohou mít například při východu slunce načervenalou barvu a během dne zase více modré barvy. To podporuje vaši pozornost při práci a zároveň zabraňuje únavě.

nastavení barevné teploty světla v aplikaci

Teplota barev

Světla, která mohou měnit teplotu barvy, jsou velmi nákladná, a proto se jen zřídka používají v kancelářích a domácnostech. Díky Loxone RGBW LED Spotům nebo Stropnímu LED světlu RGBW můžete podobné efekty vytvořit smícháním teplého bílého a barevného světla. Naše aplikace nabízejí své vlastní spektrum denního světla, pomocí kterého si můžete vybrat od modré přes žlutou až červenou barvu a definovat barevné sekvence.

2. Optimální pokojové klima pro koncentrovanou práci

Teplota a vlhkost

Vnitřní pokojové klima má velký vliv na náš klid a výkon při práci. Pro sedavou práci s lehkou fyzickou námahou se obecně doporučuje pokojová teplota od 19 °C do maximálně 25 °C. Relativní vlhkost na pracovišti by měla být 40% až 70%. Regulace topení od Loxone ví, kdy vydat povel k vytápění tak, aby pokojová teplota byla dosažena v požadovaném časem a bez zbytečných nákladů navíc. Takže pokud máte nějaký pokoj vyhrazený jako pracovnu, bude se tam topit jen tak, aby v přesně vymezený čas zde byla zvolená teplota.

Čerstvý vzduch

Také čerstvý vzduch je zásadní pro optimální vnitřní klima. Pokud je koncentrace oxidu uhličitého (CO2) na pracovišti příliš vysoká (> 1000 ppm), mohou se objevit příznaky, jako je únava, bolesti hlavy a snížení koncentrace. Normy EU doporučují udržovat koncentraci CO2 nižší než 800 ppm.

K určení správného času pro ventilaci v místnosti, kde pracujete, skvěle poslouží Komfortní senzor Tree. Tím se měří přesná teplota, vlhkost a obsah CO2. S těmito daty pak pracuje Miniserver. Také Komfortní senzor Air či tlačítka Touch a Touch Pure pomáhají zajistit ideální teplotu a vlhkost na pracovišti.

Větrání

Pro optimální klima v kanceláři se také doporučuje zvýšit větrání místnosti během přítomnosti. Loxone Miniserver toto provádí automaticky, aby ušetřil práci i omezil zbytečné výdaje: Větrá pouze, pokud v kanceláři někdo je (pomocí detektoru pohybu).

3. Ovládací prvky

Ovládací prvky, jako jsou Touch Pure, Touch Nightlight Air a Remote Air, lze snadno umístit přímo na stůl. Přestože s chytrým domem lze odstranit veškeré manuální úkony, v některých situacích může být vhodná variabilita manuálních i automatických úkonů, aniž bychom museli vstávat z místa. K tomu poslouží i aplikace pro stolní počítače nebo chytré telefony. Jen pozor, chytrý telefon přináší také určité riziko rozptýlení. 😉

Náš tip: Touch Surface dokáže vytvořit tlačítko, které nepřekáží, z nejrůznějších druhů nábytku. Můžete jej použít pro povrchy z kamene, dřeva, keramiky a skla. Tímto se každý stůl promění v jedinečný ovládací prvek.

bezdrátové dotykové tlačítko Touch Pure na stole

Bezdrátové dotykové tlačítko Touch Pure Air je vhodné jako ovládací prvek na stole, protože díky svým gumovým nožkám bezpečně sedí na povrchu.

K ovládacím prvkům, které vám usnadní práci doma můžete přidat multifunkční zařízení, skener nebo tiskárna. Může se stát, že budete potřebovat něco urgentně vytisknout a copycentra ve vašem městě budou kvůli aktuální situaci zavřené. Nenechte nic náhodě a pořiďte si kvalitní tiskárnu.

4. Hudba při práci

Co je pozitivní na práci z domova? Konečně si můžete vychutnat z reproduktorů seznam skladeb Best of Backstreet Boys a nemusíte používat sluchátka (ani stydět před kolegy). A když už budete mít vše ohrané, doporučujeme využít hudbu ze služby Spotify. I lze přehrávat velmi snadno na Music Serveru.

Bonusový tip

Zaujala vás nějaký z tipů pro využití Loxone technologií. Ať už pro firmy, školy, úřady nebo domácnosti, technologie pro ovládání a automatizaci od Loxone zjednodušují a zpříjemňují životy stovkám tisíc lidí po celém světě. Pobavte se s našimi odborníky a poznejte možnosti řešení vašich specifických potřeb.

Trocha inspirace

Podívejte se na Home Office Loxonautů z různých koutů světa:

Chci být informován o novinkách