Co se stane, když v chytrém domě vypadne proud


24 února, 2020 in Know How

Za poslední dobu jsem dělal hodně rozhovorů do všech možných magazínů a došlo dokonce i na televizi. Všechny začínaly: „A co se stane, když vypadne proud?“ Jako lov na nějakou senzaci. Z těchto návalových akcí, které se nedějí jenom u novinářů, ale i u normálních lidí, podezřívám céčkový film Důvěrný nepřítel. Ten je fakt špatný – asi jako parodie Disaster Movie.

Pojďme se (jednou pro vždy) na tuto „záludnou“ otázku podívat a udělat si v ní jasno. Chytrá domácnost není raketová věda, ale úplně normální věc, kterou již doma stejně máte, jenom o tom možná ani nevíte. O tom ale někdy příště.

Co se stane v chytrém domě nebo domácnosti při výpadku proudu?
Nevybouchne, nezabouchne za sebou dveře, neuvězní vás ani neshoří – špatná zpráva pro bulvár. Stane se úplně to samé, co se stane v klasické elektroinstalaci: Vypnou se světla, nejezdí elektrické žaluzie, nejde televize – zkrátka nejde proud. Jakmile naběhne, tak se uvede do stavu před výpadkem a vše začne fungovat. Znovu si naštelujete hodiny na troubě a mikrovlnce a jedete dál.

Dostanu se do inteligentního domu nebo z něj, když vypadne proud?
Bohužel (pro senzacechtivé) ano. Pokud máte elektronicky ovládaný zámek, příjezdovou bránu a garáž, tak je cesta domů nepříjemná. Garáž zvenku bez elektriky neotevřete (pouze zevnitř manuální pojistkou). To samé u branky – nejde proud a nefungují ovladače ani aplikace. To ostatně nemá nic společného s chytrou domácností (auto také nemůže za to, že nejede, když nemá v nádrži benzín). Tak auto necháte na ulici.

Horší to může být se vchodovými dveřmi s elektronickým zámkem. Ty otevřete jenom klíčem. Pokud jste si zvykli ho u sebe nemít, tak máte smůlu a musíte ho sehnat. Cesta ven je vždy jednodušší. Zevnitř, i v případě elektronického zámku, pořád funguje klika (bezpečnostní předpisy). No a garáž a branku je možné otevřít ručně – to bych se ale už opakoval.

Výpadek proudu je nepříjemný. Na tom se všichni shodneme. Na druhou stranu žijeme v Evropě a není každodenní součástí našich životů. Je skvělé myslet kriticky, ale těch 5 minut za rok spousta z nás ani nepostřehne, protože buď spí nebo není doma.

– Speciální tip –

mladý pár konzultuje projekt svého budoucího domu

Poznejte všechny možnosti bydlení dneška


Chystáte se stavět či rekonstruovat a chcete mít jistotu, že váš dům bude odpovídat současným standardům? Jinými slovy, že vám neunikne nic z toho, co by vaše bydlení mohlo vylepšit? Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky ať víte, co chtít od dnešní elektroinstalace.

Chci být informován o novinkách