Budoucí domácí technologie! Zapomeňte na roboty!


18 března, 2013 in Know How

Nedávný článek v britských novinách „The Times“ popisuje možný scénář, co bychom mohli v budoucnu očekávat od stylu budoucího bydlení nebo využití moderní technologie v kancelářích a průmyslových budovách. Je těžké si představit co bude za pár desítek let kolem nás. Viděli jste starší film „Návrat do budoucnosti“? Mnoho efektů a triků nám tehdy připadalo absolutně nereálných a dnes? Technologie jde rychle kupředu a v moderních budovách je to stejné.

Loxone Smart Home Automation

Realistický scénář?

„The Times“ článek ukazuje na vizi budoucnosti: Designový poradce v inženýrství Josef Hargrave z firmy Arup se snaží nastínit, jak bude stavebnictví v budoucnu vypadat. On a jeho tým se vyjádřili, co by mohly budovy v roce 2050 obsahovat.  Výsledek: Všechno kolem nás bude zelené (možná to slyšeli od nás) a mnohem chytřejší!

The Times Artikel

Tým z firmy Arup si například myslí že na oknech budou růst řasy a budou sloužit jako ochrana před slunečním zářením a teplem, procházející do budovy. Pokud bude svítit slunce, automaticky se „řasové okna“ ztmaví a budou sloužit jako dnešní žaluzie. Při západu slunce řasy automaticky zmizí. Pak přijdou na řadu létající roboti, kteří okna od zbytků řas umyjí (Ano, opravdu!). Další realistická  předpověď je taková, že většina věcí se bude točit kolem internetu – i my v Loxone věříme, že síla internetu se ještě rapidně zvýší.

Takže zatímco některé nápady jsou čistě teoretické a demonstrace toho, co by mohlo být možné, je otázkou, co vlastně bude možné. Existuje stále více lidí, kteří se zavázali vytvářet nové technologické postupy ve stavebnictví. Technologie se tak dnes dostává i do popředí v chytrých budovách. Je to určitě pozitivní ukazatel, kdy lidé přemýšlejí o tom jak vylepšit prostředí ve kterém žijí nebo pracují.

Existují stále více realistických inovací

Článek hlavně vedl čtenáře přemýšlet o technologických postupech nereálně a podívat se na tyto věci s nadsázkou a vtipem (létající roboti). Přesto nové technologie čekají někde za rohem a můžou ovlivnit hlavní součástí Vašeho života v příštích několika letech. Takže se moc nesmějte robotům, řasám na oknech atd.. Konec konců, kdo by si pomyslel před pár lety, že Váš dům Vám pošle zprávu o stavu domu, ve kterém právě nejste. Nebo například, že jste zapomněli zavřít okna v některé místnosti. Přečtěte si o tom více v našich referenčních projektech.

Expert Josef Hargrave z firmy Arup o svém výzkumu prohlásil: „Existuje mnoho dat a údajů, které mohou být analyzovány pro získání informací o budově a přizpůsobit tak dům více uživateli! Kolik lidí je přítomno? Co se děje v domě? Kolik tepla lidé v domě produkují? Jak integrovat úroveň vnějšího osvětlení a klimatu přímo na uživatele? Budeme moci vytvořit takové prostředí, které bude naprosto vyladěné požadavkům obyvatel chytrých budov.“

Pan Hargrave nám ještě řekl, že budovy, kanceláře a domy v budoucnu budou ekologičtější a promyšlenější. Proti tomuto pohledu nevznášíme žádné námitky, ale představy na roboty, kteří umývají z našich oken zbytky zelených řas budeme raději brát s rezervou. Již dnes však existuje mnoho dalších efektivnějších a chytřejších možností, jak realizovat tyto chytré stavby.

Loxone your home!

Na druhé straně Arup expert říká: „Už dnes existuje ovládání žárovek, změna jejich barev přes Váš smartphone.“ Zní to jakoby už četl na našem Loxone webu možnosti ovládání osvětlení! Pokud by se však podíval na zbytek našeho webu, zjistil by, že u nás se na osvětlení budov meze nekladou. Možností jak vytvořit svůj dům nebo budovu chytřejší je spousta:

Zjistěte více, jak s Loxone připravit svůj domov na budoucnost a nechte se inspirovat tím, co již udělali ostatní z jejich domovů. Pořád nemáte ucelenou představu? Podívejte se na naše referenční projekty!

Nepřišel čas i pro Vás, vidět budoucnost inteligentních budov jinak? Roboti přece s námi nežijí!

Chci být informován o novinkách