9 nejčastěji kladených otázek o bezdrátových systémech automatizace budov


22 listopadu, 2020 in Know How

Před více než 6 lety jsme představili vlastní bezdrátovou technologii pro automatizaci budov – Loxone Air. Dodnes často dostáváme otázky týkající se bezdrátové elektrické instalace. V tomto článku se podíváme na nejběžnější z nich.

Jedna

Otázka č. 1: Mohu realizovat celý projekt na základě bezdrátově řízené automatizace budov?

Záleží na technologii. Loxone používá smíšenou topologii sítě (Mesh). To znamená, že jakékoli bezdrátové zařízení, které je trvale napájeno, může přijímat a odesílat data a fungovat současně jako přijímač a předávací bod. Data a příkazy jsou předávány, dokud nedosáhnou místa určení. Pokud některý bod vypadne, síť se reorganizuje a data se stejně dostanou do svého cíle. Díky tomu lze dosáhnout dlouhého dosahu. Instalaci Loxone Air lze navíc podle potřeby škálovat a zvyšovat dosah i kapacitu např. pomocí Air Base Extension nebo Tree to Air Bridge.

Příklad:
Pokud je Senzor přítomnosti ve druhém patře příliš daleko od centrální řídicí jednotky – Miniserveru v přízemí, úlohu přenosu dat přebírají další produkty Loxone Air. Příkazy z přízemí se tak snadno přenášejí do druhého patra i na velké vzdálenosti.

Používáte-li pro rolety bezdrátově řízený motor, ovládá nejen roletu, ale v případě potřeby také opakuje rádiový signál. Tímto způsobem se síť mesh optimálně rozšiřuje.

Bezdrátový dosah ve vašem projektu – ať už je to dům, byt, kancelář, restaurace – je při použití Mesh technologie více než dostačující.

Air Mesh
Dva

Otázka č. 2: Proč Loxone vyvinul vlastní bezdrátové rozhraní?

Naším cílem je nabídnout takové řešení automatizace budov, které lze použít nejen v nových budovách, ale také ve stávajících projektech. Výrobky dostupné na trhu nesplňovaly naše nároky na spolehlivost, udržitelnost a využitelnost, proto jsme vyvinuli vlastní bezdrátovou technologii.

Bez ohledu na to, zda implementace zahrnuje dům, kancelář nebo restauraci, každý z těchto projektů je vytvořen s ohledem na dlouhodobý a bezproblémový provoz. Totéž platí pro Loxone Air. Tato technologie na rozdíl od jiných řešení zaručuje dokonalou spolupráci produktů a díky bezplatným aktualizacím je vždy aktuální.

Projekty prováděné na Loxone Air lze časem rozšiřovat nebo měnit. Technologie Mesh zase poskytuje úplné bezdrátové pokrytí – bez ohledu na velikost projektu.

Tři

Otázka č. 3: Jsou bezdrátové automatizační systémy budov zdraví škodlivé?

Neustále slýcháme od zákazníků, že mají obavy z velkého počtu bezdrátových přepínačů a senzorů. Je ale bezdrátově řízená automatizace budov pro lidi opravdu nebezpečná?

V dnešní době je bezdrátová technologie nepostradatelnou součástí každodenního života. Mobilní komunikace se používá ve velkém měřítku a každý dům nebo kancelář má WiFi. Ve srovnání s WLAN spotřebovává Loxone Air méně než čtvrtinu vysílacího výkonu. To znamená, že naše technologie je pod zákonnými limity a výrazně pod výkonem WLAN nebo Bluetooth.

Pokud je projekt vybaven Loxone Air, celý systém funguje dokonale. Komunikace mezi zařízeními je nutná, pouze pokud je vyžadován přenos informací. Tím se mnohonásobně minimalizuje celková zátěž. Pro srovnání toto není možné u izolovaných řešení.

Dalším důležitým aspektem je spotřeba energie. Bezdrátová zařízení jsou většinou napájena z baterie. Ujistěte se, že používáte spotřebiče, které využívají energii efektivně. To znamená, že zařízení ne vždy odebírají energii, a proto nekomunikují. Takže i z důvodu výdrže je vysílání minimalizováno.

Komunikace s Loxone Air není častá a probíhá pouze v případě potřeby. Integrované čipy jsou speciálně vyvinuty námi a mají mnohem menší spotřebu energie. Například tlačítko Loxone Touch je napájeno knoflíkovou baterií, která vydrží v průměru dva roky.

Čtyři

Otázka č. 4: Jak spolehlivě funguje bezdrátově ovládaná automatizace budov?

Pokud jde o spolehlivost, je důležité zajistit hladký přenos dat mezi odesílatelem a příjemcem. Pokud je v místnosti příliš chladno, vyšle centrální ovládání povel „Otevřít ventil topení“ do pohonu na radiátoru. Potvrzení od akčního členu, že signál byl přijat, se vrátí do centrálního ovládání. Pokud není potvrzeno, je signál odeslán znovu.

Na tomto principu funguje bezdrátová technologie Loxone Air. Pokud je zařízení offline, bude to automaticky rozpoznáno a vy jako vlastník nebo odpovědná osoba můžete být automaticky informováni.

Pět

Otázka č. 5: Dosáhnu výběrem bezdrátové technologie plnohodnotné automatizace jako u drátového řešení?

Ano. A rozsah dostupných produktů se neustále rozšiřuje. Je však důležité věnovat pozornost celkovému řešení. To znamená, že všechny bezdrátové produkty by měly pocházet od jednoho výrobce nebo dodavatele. To později umožňuje jednoduchou a spolehlivou komunikaci mezi zařízeními.

Produktová řada Loxone Air zahrnuje více než 50 zařízení pro bezdrátovou automatizaci domů a bytů, ale také kanceláří, restaurací a dalších projektů – od senzorů přítomnosti, stropních svítidel, přepínatelných zásuvek, akčních členů, detektorů kouře až po dveřní a okenní kontakty. Série produktů Air je neustále aktualizována o nová zařízení.
.

Šest

Otázka č. 6: Jak bezpečná je bezdrátově řízená automatizace budov?

V případě bezdrátových systémů automatizace budov probíhá komunikace vzduchem a často nešifrovaně. To vytváří riziko, že neoprávněné osoby mohou komunikaci zaznamenat a v nejhorším případě opakovat příkazy. Při nákupu bezdrátové technologie se ujistěte, že výrobce nabízí šifrování.

Bezdrátová technologie Loxone Air neumožňuje odposlech. Komunikace mezi všemi zařízeními Air je šifrována a splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy. Každý projekt Loxone používá svůj vlastní šifrovací kód. Tímto způsobem nebudou rušeny sousední instalace.

Sedn

Otázka č. 7: Pokud si dnes pořídím bezdrátový systém, může být zítra zastaralý?

Klíčovým slovem je zde „aktualizace“. Mnoho výrobců bezdrátových systémů automatizace budov je nenabízejí. To znamená, že brzy zastarají. Na trhu však existují i bezdrátové technologie, které umožňují aktualizaci softwaru.

Ve společnosti Loxone neustále pracujeme na vývoji softwaru a aplikací pro podporu vašeho projektu. S pomocí bezplatných aktualizací přidáváme nové funkce, takže váš domov, kancelář nebo hotel budou vždy kompatibilní s nejnovějšími technologiemi.

Osm

Otázka č. 8: Jaké funkce mohu implementovat pomocí bezdrátové technologie?

Všechno, co lze implementovat v kabelové instalaci, lze implementovat také v bezdrátové instalaci. Loxone nabízí řešení pro osvětlení, vytápění a chlazení, zabezpečení, přístup a mnoho dalšího.

Níže uvádíme nejoblíbenější produkty mezi našimi zákazníky:

Loxone Touch air

Loxone Touch Air

Ovládejte jakoukoli místnost pomocí kompaktního dotykového tlačítka. Dotykové tlačítko má 5 dotykových oblastí a integrovaný senzor teploty a vlhkosti.

Stropní LED světlo RGBW Air

Stropní LED světlo RGBW Air

Díky integrovanému senzoru pohybu umožňuje stropní LED svítidlo snadné ovládání světla u modernizačních nebo renovačních projektů.

Hlavice Air

Hlavice Air

Loxone Hlavice je ideální pro inteligentní ovládání teploty v místnosti. Díky revoluční technologii Loxone Air je uvedení do provozu otázkou několika okamžiků.

Senzor přítomnosti Air

Senzor přítomnosti Air

Senzor přítomnosti je jedním z nejdůležitějších senzorů v jakékoli budově a používá se pro funkce jako je osvětlení, hudba nebo ochrana proti vloupání. Kombinuje senzor pohybu, senzor hluku a senzor jasu.

Detektor kouře Air

Detektor kouře Air

Díky integrované technologii Air lze Detektor kouře umístit kdekoli. V případě požáru se okamžitě spustí poplach a budete informováni telefonicky. Systém může také např. rozsvítit světla, vytáhnou žaluzie nebo odemknout únikové cesty.

Nano IO Air

Aktory

V naší nabídce máme mnoho aktorů, například Nano IO Air, Nano Dimmer Air, RGBW 24V Compact Dimmer Air, Žaluziový aktor Air a mnoho dalších. Objevte je všechny v e-shopu Loxone.

Devět

Otázka č. 9: Mohu si jej nainstalovat sám a provozovat dálkově řízenou automatizaci budov?

Profesionální řešení automatizace budov jsou k dispozici pouze od odborníků. Doporučujeme také nechat montáž a uvedení do provozu na odborníka. Ve většině případů vyžaduje instalace zásah do elektrické sítě nebo do rozvodné skříně, kterou může provést pouze elektrikář.

Rádi vám pomůžeme najít odborníka. Zde najdete partnery Loxone:

Chcete se dozvědět více o Loxone?

Jste elektrikář?

Chcete svým zákazníkům nabídnout jedinečnou automatizaci budov založenou na Loxone Miniserveru? Kontaktujte nás a využijte silné spolupráce se společností Loxone, lídrem na trhu v oblasti automatizace budov a domů.

Máte vlastní projekt?

Miniserver Loxone je dokonalým nástrojem pro jednoduché ovládání a inteligentní automatizaci všech druhů projektů, ať už se jedná o inteligentní dům, komerční nemovitost nebo speciální projekt.

Chci být informován o novinkách