Automatizace budov: Rozhodující bude software


13 srpna, 2020 in Technologie

Inteligentní elektroinstalace již dávno není v českých stavbách rarita. Ročně se zautomatizuje tisíce domů, bytů, továren, kanceláří a jiných malých či velkých projektů. Doba je rychlá, technologie se množí jako houby po dešti a pokrok nezastavíme. Automatizace je dnes nutnost a standard i pro lidi, kteří se tomu brání. Buď si zkrátka koupí automatizaci ke každé technologii zvlášť nebo to udělají chytře – systémově.

Práce v Loxone Configu
Icon 01

Programování v PLC stylu – ale rychleji

Programování je stále i pro řadu odborníků na elektroinstalace a TZB sprosté slovo, protože je složité a vyžaduje speciální znalosti. V případě Loxone se jedná spíše o parametrizování a zvládne ho skutečně každý. V Loxone Configu je možné využít více než 150 funkčních bloků, které v sobě obsahují stovky a tisíce programátorských hodin, které můžete zdarma využít. To, co se mnohdy dělá dny nebo týdny, se zde zvládne za sekundy nebo minuty.
Icon 02

Vytvoření vizualizace

Můžeme zde najít standardní logické nebo matematické operátory, časovače, různá zpoždění, ale i speciálně vyvinuté funkční bloky, které umožní připravit plně automatické ovládání žaluzií během několika sekund. Vlastní regulátory pro vytápění, které si samy spočítají, kdy mají začít natápět podlahové vytápění, aby v daný čas byla místnost vytopená, komunikují se zdrojem a směšovačem atp. Toto know-how je k dispozici zdarma všem a bez rozdílu. Zabalené do uživatelsky přívětivého kabátku.

Počítačová aplikace Loxone
Icon 03

Simulace a lazení v praxi

Loxone Config obsahuje také režim simulace. Ten umožňuje efektivní odlazení programu mimo živou instalaci. Není při tom třeba mít žádný HW a vše se dělá virtuálně a z pohodlí židle domova. Perfektně se hodí při zkoušení náročnějších, ale i standardních logik. Pokud je již program nahraný v Miniserveru (centrální jednotce), je možné zapnout LiveView, aby bylo vidět, co se uvnitř systému děje. V tomto režimu je možné měnit i vstupní i výstupní hodnoty přímo z PC, aniž by kdokoliv musel ovlivňovat vstupy/výstupy fyzicky (tj. jezdit na místo).
Icon 04

Plánování projektu

Loxone Config vyrůstal na rezidenčních projektech, které se dají do velké míry standardizovat, a z toho důvodu vznikla plánovačka projektů přímo jako jeho součást. Ve velmi krátké době umožňuje navrhnout projekt, vygenerovat kalkulaci a také program. Velmi jednoduché a šetřící čas.
Práce v Configu
Icon 05

Rozsáhlá dokumentace v češtině

Aby byla práce co nejjednodušší, je celý SW lokalizován do češtiny (včetně aplikací pro ovládání). I když mnoho lidí již angličtinu ovládá, i tak je to jistě mnohem komfortnější, a zejména pro koncové uživatele důležitý rozhodovací faktor. Online jsou pak k dispozici i videa a vzorové příklady. Pokud ani to nepomůže, můžete se obrátit na českou bezplatnou podporu přímo u výrobce.
Aplikace Loxone
Icon 06

Automatické programování

Pro standardizované projekty v rezidenci je pak možné využít i automatického programování. Díky němu je možné vytvořit automatické funkce opravdu v rekordním čase. Tyto funkce jsou vyzkoušené a velice důkladně propojené v jeden funkční celek. Programování těchto funkcí a vytvoření vizualizace je mnohdy na jiných systémech buď přímo nemožné, nebo vyžaduje týdny programování a ladění chyb.
Icon 07

Bezplatné vyzkoušení i bez zařízení

 Koncem dubna je oznámena navíc nová generace Loxone Configu s pořadovým číslem 11. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších verzí v historii společnosti, která celý systém ještě více posouvá do světa velkých projektů a speciálních aplikací.  Schéma systému, které umožňuje nahrát obrázek a umístit na něm funkční bloky – vynikající například na projekty MaR – Funkční blok pro automatickou regulaci jasu v prostoru – Podpora SIA DC-09 (Miniserver druhé generace) – Funkční blok pro Ambient Assisted Living – Připojení přes internet bez nutnosti veřejné IP adresy a přesměrování portů (M-iniserver 2. generace) – Podpora Apple Watch – A další

Icon ...
Tyto a ještě více funkcí jsou stávajícím i budoucím zákazníkům k dispozici zcela zdarma a to jednoduchou formou aktualizace. Většinou jsou vydávány 2 verze do roka, a to již více než 10 let. Vyzkoušejte si Loxone software třeba hned. Je zdarma ke stažení i používání:

Chci být informován o novinkách