Firma stlačila vo vykurovacej sezóne výdaje o 30 %

Lucia Pavková
23/01/2023 in Referencie

Ako prevádzkovať kancelársku budovu a nemať pritom ťažkú hlavu s nákladmi na energie? Firma Stavební práce Plzeň (Loxone Silver Partner) vo vlastnom sídle znížila spotrebu o 30 % jednoduchými opatreniami, ktoré umožňuje inteligentná automatizácia.

Čo riadi Loxone?

V priestoroch spoločnosti Stavební práce Plzeň je Loxone nainštalovaný od októbra 2021. Firma sa zaoberá novostavbou predovšetkým nízkoenergetických a pasívnych domov, projekčnou činnosťou, strechami a tak ďalej. Zároveň je Loxone Partnerom pre inteligentnú elektroinštaláciu. V objekte sa automatizácia stará o 20 kancelárií so zázemím a skladovacou halou.

Loxone riadi vykurovanie a vzduchotechniku v závislosti od požiadaviek jednotlivých kancelárií. Ovláda predokenné žalúzie, pri zaistení budovy EZS (elektronická zabezpečovacia signalizácia) funguje prepojenie na senzory prítomnosti v kanceláriách. Ďalej sa automaticky spína osvetlenie s ohľadom na jas v kanceláriách a samo sa spúšťa audio v každej kancelárii. Inteligentný systém ovláda aj garážové dvere do skladu.

Ako ušetrili za vykurovanie?

Okrem komfortu pre zamestnancov a ochrany budovy priniesla inteligentná automatizácia nemalé úspory za energie. Vo vykurovacej sezóne 2022/2023 už firma znížila výdavky za kúrenie o 30 %.

Zasadačka

Úspory sme dosiahli napríklad vďaka ovládaniu rekuperačných jednotiek, ktoré sú v prevádzke len cez deň, keď sú v kanceláriách zamestnanci. Spustí sa aj v prípade veľkého výkyvu teploty. To isté platí pre elektrické podlahové vykurovanie,“ vysvetľuje Ondřej Krestýn zo Stavebních prací Plzeň.

Predradené bloky spínajú kúrenie len pri nočnom prúde alebo opäť v prípade poklesu teplôt, a to aj nezávisle od nastaveného vykurovacieho plánu. Loxone má informácie o aktuálnej teplote zvlášť z každej kancelárie a vďaka tomu dokáže strážiť hraničnú teplotu na spínanie kúrenia.

Úsporám podstatne pomáha aj možnosť kúriť rozdielne v každej kancelárii podľa požiadaviek prítomných zamestnancov. „Ďalšou výhodou je automatické rozsvecovanie osvetlenia individuálne v každej kancelárii na základe aktuálneho jasu. Teda sa nestane, že svetlá svietia po celý deň, hoci to nie je potrebné,“ dodává Krestýn.

Chodba a kancelárie
Pohľad na budovu zvonku

Foto: Stavební práce Plzeň

Opýtajte sa zdarma

Prekonzultujte s nami váš projekt alebo sa staňte Loxone Partnerom v niekoľkých krokoch!

A

Konzultácia projektu zdarma

Zvažujem vo vlastnom projekte využiť Loxone a rád by som získal viac informácií.

A

Stať sa partnerom

Rád by som sa opýtal, v čom spočíva partnerstvo s Loxone a ako na to.

Konzultácia projektu zdarma

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stať sa partnerom

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Chcem byť informovaný o novinkách