Ako zaistiť inteligentné ovládanie pre bežné klimatizácie?

Lucia Pavková
09/08/2021 in Know How

Inteligentné ovládanie klimatizácie neznamená rozvrh na chladničku, ktorá ukazuje, kedy, kde a akú teplotu nastaviť. Inteligentné chladenie sa stará samé o seba tak, aby ste nemuseli nič riešiť. Prídete po celom dni domov a tam už je teplota, v ktorej sa cítite najlepšie. Pritom klimatizácia bežala len na chvíľu pred tým, než ste prišli. 

Vďaka chladeniu si aj v sparných dňoch môžeme užívať pohodlie domova. Len samotné nastavovanie klimatizácie môže byť niekedy zdĺhavé a otravné. Pritom existuje spôsob, ako mať doma stále ideálnu teplotu aj bez stláčania ovládačov a nepríjemných výkyvov.

Skutočne inteligentná klimatizácia je automatizovaná a prepojená s ďalšími technológiami, ktoré v domácnosti vytvoria zladený systém. Príklad? Trebárs spolupráca klimatizácie s tienením. Elektrické žalúzie tiež dokážu regulovať teplotu. Zatienené okná klimatizácii s ochladením pomôžu. Automatizovaná domácnosť sama rozhodne, ako najefektívnejšie využiť všetky dostupné technológie pre dosiahnutie určitej teploty. A to aj pre každú miestnosť zvlášť.

Odpočinok s klimatizáciou
Tip

Extra tip:
Nie je potrebné si priplácať za špeciálne klimatizačné jednotky alebo doplnkové moduly. Drvivú väčšinu bežných klimatizácií je možné jednoducho integrovať do univerzálneho systému Loxone. Vďaka prepojeniu technológií pritom za podobnú cenu získate veľa možností navyše.

Funkcií inteligentnej klimatizácie je oveľa viac. Riadi sa síce prednastavenými režimami, ale zároveň predpovedá a reaguje na aktuálne podmienky. Vďaka svojej logike pozná momentálnu potrebu chladenia. Učí sa, ako dlho a za akých podmienok ochladenie trvá, aby docielila vašej ideálnej v teploty presne vtedy, kedy potrebujete. Režimy môžete mimoriadne meniť, napríklad pri odchode na dovolenku.

Obrovskou výhodou je vzdialený prístup. Klimatizáciu môžete intuitívne ovládať z mobilnej aplikácie a naplno využiť všetky funkcie. Máte prehľad o teplotách a nastavení v každej miestnosti, môžete nahliadnuť do štatistík. A ak sa v systéme vyskytne nejaký problém, okamžite odošle upozornenie.

Funkcie sa dajú ešte rozšíriť pri využití kontaktov na oknách a dverách. V takom prípade sa klimatizácia automaticky vypne, keď otvoríte okná. Pretože klimatizácia a otvorené okná, to jednoducho nejde dokopy. Možností je skrátka oveľa viac, než ponúka klasické wifi ovládanie klimatizácie.

Rôzne teploty v App
Nastavenie teploty v mobile

Ako ovládať klimatizáciu? Bez starostí.

Zabudnite na obchádzanie domu a zložité ovládanie. Na stenách nemusíte mať žiadne škatuľky s kolieskami a rad ovládačov. Na niektorých ovládačoch navyše musíte stupne vytláčať vždy znova. Naviac je potrebná výmena batérií, ktoré musíte mať v zásobe Alebo je tu Loxone: V programe si jednoducho nastavíte rozvrh, podľa ktorého sa bude teplota udržiavať. Potom klimatizácia (aj tienenie, vykurovanie a ďalšie) funguje nezávisle na vás. Máte doma vždy perfektnú teplotu.

Čím viac ovládačov, tým viac starostí. Loxone uberie ovládače a starosti prevezme. Narozdiel od vás má čas na riadenie chladenia kedykoľvek. Automatická klimatizácia od zložitého ovládania oslobodí, zároveň môžete vďaka aplikácii kedykoľvek prevziať kontrolu a vykonávať zmeny. Navyše to nie je len jednoúčelová aplikácia na ovládanie klimatizácie cez wifi.

Čas na váš projekt

Univerzálny a rozšíriteľný systém Loxone prevezme starosti s reguláciou teploty, ale postará sa aj napríklad o osvetlenie, zabezpečenie, zavlažovanie alebo prístupy do domu. A ako by pomohol vám?

Poďme to spolu prebrať! Zanechajte nám na seba kontakt a pár informácií o vašej nehnuteľnosti. My vám radi zadarmo predstavíme všetky možnosti Loxone ušité na mieru. Prípadne sa príďte pozrieť osobne do niektorého z našich showroomov.

Riadenie klimatizácie s Loxone pre technikov, elektrikárov, inštalatérov a špecialistov

Čo keby sme vám povedali, že s Loxone zvládnete zapojiť aj naprogramovať inteligentné riadenie klimatizácie za chvíľku? A nielen to, celý dom potom za pár hodín?

Poďme si prestaviť, čo vlastne je potreba programovať. Zjednodušená odpoveď znie: Nič moc. Pretože skutočnosť je taká, že v Loxone všetky konvenčné inteligentné funkcie predpripravené.

Pre Loxone Partnerov je potom programovanie nášho systému skôr otázka naplánovania projektu a úpravy podľa individuálnych požiadaviek zákazníkov. Nechápte nás zle, systém Loxone nie je jednoduchý a obmedzený na pár základných funkcií (preto každý náš partner dostane svojho kouča). Ale pridaná hodnota, ktorú získate všetkým tým ušetreným časom s programovaním a sofistikovanými funkciami systému je obrovská.

Ako ovládať klimatizáciu?

Základom je komunikácia s klimatizáciou, tá je najčastejšie možná pomocou IR Control Air, ktorý vie pracovať s infračervenými signálmi ako diaľkové ovládanie klimatizácie. Ďalej je tu Modbus, RS 232, RS 485 a sieťové príkazy. Všetko zastrešuje naša centrálna riadiaca jednotka v PLC štýle Miniserver. Klimatizáciu riadime väčšinou plne automaticky, ale možné je aj ovládanie klimatizácie cez mobil, a to odkiaľkoľvek na svete Z pláže na Bahamách aj z vlastnej postele.

Odborník pri notebooku

Potom prichádza na rad programovanie. Pre automatické ovládanie klimatizácie v miestnosti slúži tzv. blok IRC (Inteligentná regulácia izbovej teploty). Ten sa stará o udržiavanie teploty v miestnosti pomocou všetkých dostupných zdrojov podľa ich priorít ( 3 zdroje kúrenia, 2 zdroje chladenia a automatické tienenie). IRC sa neustále učí, ako dlho trvá miestnosť ohriať, nachladit. Prepína medzi módy úspory a komfortu na základe prítomnosti človeka v miestnosti a kalendára a odosiela požiadavky pre centrálne zdroje kúrenie / chladenie (ak existujú). Cieľom IRC je vždy správna teplota v pravý čas. Odpadá tak akákoľvek potreba riadiť klimatizáciu manuálne.

Užívateľské funkcie naším tretím bodom. V IRC je možné nastaviť rôzne užívateľské režimy, ktoré majú individuálny rozvrh teplôt. Napríklad režim sviatok sa aktivuje podľa sviatkov slovenského kalendára a podľa nastavenia udržuje teplotu. V pracovné dni si zase nastavíte režim iný. IRC spolu s ovládaním centrálneho zdroja tepla nemajú problém so zónovou reguláciou. Riadením vykurovacích sústav s akumulačnou nádržou a pod.

Zariadenia týchto funkcií pre Loxone Partnera nie je otázka niekoľkých desiatok hodín rutinného programovania. Vďaka tomu zvládnete oveľa viac a nemusíte sa obmedzovať len na klimatizáciu. Partneri často robia celú inteligentnú elektroinštaláciu, od kúrenia a chladenia po multiroom audio, zabezpečenia, alebo napríklad závlahu. Loxone si na seba berie všetky konania a vy si tak môžete krásne rozšíriť pole pôsobnosti. Inteligentná elektroinštalácia už nie je záležitosťou len budov a domov za niekoľko tisíc eur.

Ikona elektrikár

Zaujalo vás to?

Pre získanie certifikátu partnera spoločnosti Loxone je nutné splniť určité požiadavky. Zanechajte nám na vás nižšie kontakt a môžeme ich spoločne prebrať. Tiež spolu prediskutujeme všetko, čo vás bude zaujímať.

Chcem byť informovaný o novinkách