V Prahe sa stavia architektonická dominanta. Komfort v bytoch zariadi Loxone

Lucia Pavková
14/02/2022 in Referencie

V Prahe rastie Fragment, unikátny projekt skupiny Trigema. Budúca pýcha Karlína ponúkne jedinečný koncept nájomného bývania v 140 bytoch. Prví obyvatelia sa nasťahujú v budúcom roku. Bývanie im zjednoduší inteligentné riadenie technológií s Loxone.

Štvrť Karlín bude od konca tohto roka zdobiť skvost modernej pražskej architektúry. Projekt svojim prepojením exteriéru s interiérom a celkovou koncepciou nastaví novú latku v oblasti nájomného bývania. Fragment vychádza z kreatívneho súzvuku investora, architekta i umelca.

Pri pohľade z výšky pripomína budova navrhnutá ateliérom Qarta ležiaca postavu. Upomína tým na susednú historickú budovu Invalidovne. Ráz celého objektu okrem iného utvoria veľkoformátové plastiky od uznávaného sochára a umelca Davida Černého. Odkazovať budú na fragmenty dochovaných sôch umiestnených v interiéri niekdajšej Invalidovne (barokového Dientzenhoferovho hospitálu). Ide o Čierneho najväčšie dielo. Budovu bude „podoprieť“ zhruba 25metrová plastika ľudskej postavy symbolizujúca súdržnosť a spolupatričnosť.

Fakty

Lokalita:
Sokolovská ulice, Praha 8 – Karlín


Developer:
skupina Trigema


Investicia:
1,3 mld. Kč


Zahájenie stavby:
2020


Plánované nasťahovanie:
Jeseň / Zima 2022


Obytná/zastavaná plocha:
10 500 m² / 4 500 m²


Byty:
1+kk až 4+kk a mezonety v najvyšších poschodiach


Loxone bude riadiť:
Vykurovanie, Tienenie, Osvetlenie, Energie a štatistiky, Prístup, MaR systém

Tieto dve vlastnosti sú pre myšlienku projektu kľúčové. Celok je vždy tvorený jednotlivými detailmi/fragmentmi. To sa odráža aj vo fasáde budovy, ktorú tvoria „rozpixelované“ plochy blokov – fragmentov – ktoré dávajú dohromady kompaktný celok.

„Rovnako ako fragmenty ľudského života reprezentujú útržky skúseností, spomienok, zážitkov z minulosti a prítomnosti, aby sa potom všetky spojili v jedno – bohatý a jedinečný ľudský život. Krása života tak pochádza zo spojenia nekonečného množstva menších častí, fragmentov, od nepatrných zážitkov až po tie formujúce. Projekt tak odráža „fragmenty“ času a spojenie prítomnosti, minulosti a budúcnosti, „fragmenty životov“ ich obyvateľov i „fragmenty umenia“,“ uvádza k projektu Fragment skupina Trigema.

Moderné bývanie obstaráva množstvo technológií

Fragment prinesie unikátny koncept prémiového nájomného bývania. Do plne vybavených bytov sa nájomcovia nasťahujú koncom tohto roku. Budova svoje ambície naplní aj vďaka technológiám, ktoré zodpovedajú jej veľkosti a prémiovému bývaniu. Pojme tepelné čerpadlá, vzduchotechniku s rekuperáciou, filtráciu a úpravu teploty a vlhkosti vzduchu či vykurovanie a chladenie bytov. Prevádzkovú spotrebu vody, ako splachovanie či zálievku zelene, pokryje studničná a dažďová voda.

Život vo Fragmente znamená predovšetkým pohodlie bez starostí, technológie tak dostanú inteligentné ovládanie. Automatizácia s Loxone uľahčí fungovanie domácností. Technológie prepojí do jedného celku, ktorý bude fungovať maximálne nezávisle od ručného ovládania, zároveň dá obyvateľovi možnosť kedykoľvek zasiahnuť – tlačidlom alebo v mobilnej aplikácii (aj na diaľku). Inteligentné riadenie obstará aj technológia v pozadí budovy.

S Loxone podporíme komfort klientov a ekonomiku prevádzky. V bytoch je umiestnené pohybové čidlo, ktoré pokiaľ nezaznamená po stanovenú dobu 18 hodín pohyb, byt prejde do režimu neprítomnosti. Ten utlmí vykurovací či chladiaci systém aj vetranie a poloha tieniacich screenov sa bude regulovať automaticky. Čo sa týka bezpečnosti, ani čidlo dymu nie je autonómne a je prepojené s Loxone. V prípade detekcie dymu pošle alarm na recepciu.

Trigema

projektový tím

Detail vizualizácia projektu Fragment
Projekt Fragment

Inteligentná domácnosť vo Fragmente

S čím sa stretnú obyvatelia v nových domovoch? Inteligentné vykurovanie zaistí zónovú reguláciu teploty bez starostí. Vždy s včasnou ideálnou teplotou vo zvolenej miestnosti. Nie sú potrebné žiadne termostaty a ich ručné ladenie. Aplikácia prináša neustály prehľad o domácnosti a možnosť nastavenia, nech je človek kdekoľvek.

Inteligentné osvetlenie zaistí, že pred odchodom z bytu nemusí nájomca nakukovať z chodby do izieb, či sa niekde nesvieti. Centrálne odchodové tlačidlo zhasne všetky svetlá. Tlačidlá Touch Tree potom rozsvietia svetlá jedným dotykom.

Vizualizácia projektu Fragment

Tým istým tlačidlom môžu obyvatelia ovládať aj žalúzie. Teda pokiaľ to bude potrebné. Tienenie sa totiž bude samo prispôsobovať aktuálnemu počasiu a pozná, kedy tieniť. To všetko v spolupráci s vykurovaním. Keď s teplotou interiéru môže pomôcť slnko v oknách, prečo kúriť naplno a plytvať energiou? Napojenie bytu na Loxone pomôže aj s plánovaním úspor. Aplikácia ukazuje štatistiky o spotrebe. Výdavky za teplú a studenú vodu ani teplo nájomcu neprekvapí.

K funkciám, ovládaniu a nastaveniu sa obyvatelia dostanú z mobilu, každú domácnosť však vybaví aj tablet s aplikáciou Loxone prichytený na stene. Inteligentný systém obstará aj domového vrátnika. Vďaka nemu ihneď na tablete či v mobile uvidia, kto zvoní, a budú môcť hosťovi otvoriť alebo s ním komunikovať – aj na diaľku, napríklad z dovolenky. Návštevu jednoducho nezmeškajú. Nájomcovia si navyše budú môcť inteligentnú domácnosť rozšíriť o ďalšie funkcie zabezpečenia a dohľadu.

Ďalšie benefity Loxone vidíme napríklad vo vyhodnotení pomeru ceny a výkonu pre naše riešenie. Mohli sme sa spoľahnúť aj na technickú a obchodnú podporu – mali sme presnú predstavu o konečnej cene.

Trigema

projektový tím

Loxone riadi aj MaR systém

Inteligentné riadenie sa zapojí aj do chodu celej budovy a spoločných priestorov. Postará sa o MaR (meranie a regulácia). Systém bude vedieť o potrebách vykurovania domácností a koľko energie je potreba, technologické vybavenie v pozadí tak bude vždy ideálne pripravené na dodávky. So všetkým budú pomáhať aj meteostanice, ktoré budú odovzdávať dáta o aktuálnych podmienkach do bytov napríklad na účely automatického vykurovania.

Tip

Koncom roku 2021 otvorila skupina Trigema vo svojom predajnom centre v pražskej Bucharovej ulici nový showroom. Pojatý je ako bežný byt, ktorý okrem iného predstavuje aj technické riešenie inteligentného ovládania Loxone priamo v praxi. Prostredie „budúceho“ bytu ponúka integrované funkcie a štandard ovládania.

(c) Autor vizualizácií: Trigema

Zaujalo vás to?

Ikona elektrikár
Ste elektrikár? Chcete svojim zákazníkom tiež ponúkať jedinečnú automatizáciu budov založenú na Loxone Miniserveri, ktorý sa hodí do projektov všetkého druhu? Kontaktujte nás a využite silnú spoluprácu s Loxone, lídrom na trhu v oblasti automatizácie budov a domov.
Ikona lopata
Máte vlastný projekt? Chcete tiež využiť Loxone na výrobu vína, alebo máte v hlave iný projekt? Loxone Miniserver je dokonalým nástrojom pre jednoduché ovládanie a inteligentnú automatizáciu inteligentných domov, komerčných nehnuteľností alebo špeciálnych projektov.

Chcem byť informovaný o novinkách