NOVINKA: Reakcia na dynamické ceny elektriny

Daniel Gahleitner
01/12/2022 in Technológie

V celej Európe sa prejavuje trend – stále viac dodávateľov elektriny ponúka tarify s hodinovými dynamickými cenami elektriny. Ceny môžu výrazne kolísať. S funkčným blokom „Optimalizátor spotových cien“ v novej verzii Loxone Config Public Beta 13.2 môžete v energetickom managemente zohľadniť cenové výkyvy na spotovom trhu a ušetriť ďalšie náklady.

Čo je spotový trh?

S elektrinou sa obchoduje buď na termínovom, alebo na spotovom trhu. Zatiaľ čo na termínovom trhu sa uzatvárajú dlhodobé zmluvy s vysokou mierou istoty plánovania, na spotovom trhu sa obchoduje s elektrinou, ktorá je k dispozícii v danom čase. Napríklad výroba elektriny vo veterných elektrárňach je značne závislá od počasia, a preto podlieha neustálym výkyvom. Tieto výkyvy ovplyvňujú ceny elektriny na spotovom trhu a vytvárajú dynamické tarify, ktoré pri inteligentnom využití ponúkajú obrovský potenciál úspor.

Pre koho sa taká dynamická tarifa za elektrinu oplatí? Ako možno v Loxone Configu zohľadniť vývoj cien elektriny a aké možnosti ponúka nový funkčný blok? Kto poskytuje dynamické tarify elektriny? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete tu.

Príklad použitia: Plug-In-Hybrid

Predpokladajme, že váš zákazník vlastní Plug-in-Hybrid, ale nemá fotovoltiku, a že vozidlo potrebuje na plné nabitie približne dve hodiny.

Pokiaľ sa vozidlo pripojí k Wallboxu po návrate z práce okolo 18. hodiny, bude sa pravdepodobne nabíjať za najdrahšie zo všetkých možných taríf elektriny.

Nový „Optimalizátor Spotových cien“ presne tomu zabraňuje. Vozidlo sa nezačne nabíjať hneď, ale funkčný blok najprv určí 2 hodiny s najlacnejšou cenou elektriny počas nasledujúcich 12 hodín.

Preto sa nabíjanie vozidla spustí napríklad až o 3 hodine ráno. Bez straty komfortu, ale s obrovskou úsporou nákladov je vozidlo na druhý deň pripravené na použitie ako obvykle.

Úspory:
Kapacita batérie vozidla: 18 kWh
2 hodiny nabíjania v najdražšej tarife elektriny (0.50 € / kWh): 9 €
2 hodiny nabíjania v najlacnejšej tarife elektriny (0,19 € / kWh): 3,42 €

Ak sa vozidlo nabíja päťkrát týždenne, znamená to mesačnú úsporu približne 111 €!

Opýtajte sa zdarma

Prekonzultujte s nami váš projekt alebo sa staňte Loxone Partnerom v niekoľkých krokoch!

A

Konzultácia projektu zdarma

Zvažujem vo vlastnom projekte využiť Loxone a rád by som získal viac informácií.

A

Stať sa partnerom

Rád by som sa opýtal, v čom spočíva partnerstvo s Loxone a ako na to.

Konzultácia projektu zdarma

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stať sa partnerom

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Chcem byť informovaný o novinkách