Ustawienie termostatu: jaka powinna być temperatura?

Samanta Weiss
13. września 2023 in Know How

Prawidłowe ustawienie termostatu jest niezwykle ważne, ponieważ zapewnia przyjemną temperaturę w domu, jednocześnie obniżając koszty ogrzewania. Ale jak dokładnie ustawić termostat? Zebraliśmy dla was kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym w twoim domu zawsze będzie panować idealna temperatura, niezależnie od tego, czy masz grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe.

Co warto wiedzieć?

Zanim przyjrzymy się ustawieniom termostatu, należy podkreślić kilka ważnych kwestii:

 

 1. Po pierwsze, temperatury podane w tym artykule są zaleceniami i niektórzy z was mogą preferować cieplejszy lub chłodniejszy klimat wewnętrzny. Należy jednak pamiętać, że ustawienie termostatu o jeden stopień niżej pozwala zaoszczędzić średnio 120 m³ gazu rocznie.
 2. Efektywne energetycznie jest wykorzystanie ciepła resztkowego. Zamiast wyłączać termostat przed pójściem do pracy lub spaniem, lepiej obniżyć jego ustawienia nieco wcześniej. Pozwoli to utrzymać temperaturę przez pewien czas. Należy pamiętać, że minimalna temperatura w domu powinna wynosić 12°C, ponieważ niższa może powodować kondensację, która może prowadzić do pleśni. Ta minimalna temperatura jest odpowiednia tylko w przypadku dłuższej nieobecności.

Ustawienia termostatu
do grzejników

Temperatura nocna: 16°C

W nocy zaleca się ustawienie temperatury 16°C. Jeśli mieszkasz w dobrze izolowanym, nowowybudowanym domu, nie ochłodzi się on szybko, a kocioł gazowy raczej nie włączy się w nocy. Co więcej, różnica temperatur w stosunku do poranka jest stosunkowo niewielka, co pozwala na szybkie i energooszczędne ogrzewanie.

Temperatura poranna: 21°C

Aby zapewnić przyjemne ciepło wewnątrz, gdy siedzisz przy stole śniadaniowym, zaleca się ustawienie temperatury komfortowej na około 21°C na 30 minut przed wstaniem z łóżka. Około 15 minut przed wyjściem można ustawić ogrzewanie na temperaturę nieobecności (16°C). W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych kosztów, a jednocześnie cieszyć się komfortową temperaturą o poranku.

Temperatura w ciągu dnia: 16°C

Prawdopodobnie twój dom jest pusty w ciągu dnia, więc nie ma sensu utrzymywać temperatury 21°C, dlatego obniż ją do 16°C, aby oszczędzać energię.

Pracujesz w domu? W takim przypadku temperatura 19-20°C jest idealna do zwiększenia produktywności. Co więcej, ta niewielka redukcja powoduje znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Temperatura na wieczór: 21°C

Ustaw termostat tak, aby kocioł gazowy zaczął grzać do temperatury 21°C na 30 minut przed powrotem do domu. Ciepło to jest utrzymywane przez długi czas, co pozwala na ustawienie termostatu na tryb nocny (16°C) już 30 minut przed snem.

Temperatura na czas wakacji: 12°C

W przypadku dłuższej nieobecności, na przykład podczas wakacji, zaleca się ustawienie termostatu na 12°C. Zapobiegnie to kondensacji w domu, która może wystąpić w temperaturach poniżej 10°C i pozwoli wyeliminować niepotrzebne zużycie energii.

Ustawienia termostatu do ogrzewania podłogowego

Temperatura nocna: 18°C

W przypadku sterowania ogrzewaniem podłogowym ważne jest, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego wzrostu lub spadku temperatury. Ogrzewanie podłogowe to powolny system, który potrzebuje więcej czasu, aby ogrzać lub schłodzić pomieszczenie. Jak więc właściwie ustawić ogrzewanie podłogowe? Zaleca się ograniczenie wahań temperatury do maksymalnie 2°C. W tym przypadku 18°C jest zazwyczaj wystarczające w nocy. Zapewnia to komfortową temperaturę przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów ogrzewania.

Temperatura poranna: 20°C

Ponieważ ogrzewanie podłogowe jest cieplejsze niż grzejniki, temperatura 20°C jest wystarczająca. Ustaw termostat na 2 godziny przed wstaniem z łóżka, aby kocioł gazowy lub pompa ciepła rozpoczęły ogrzewanie na czas. Dobra izolacja podłogi dobrze zatrzymuje ciepło i można wyłączyć ogrzewanie 30 minut przed wyjściem.

Temperatura w ciągu dnia: 20°C

W przypadku ogrzewania podłogowego ważne jest utrzymywanie stałej temperatury. Dlatego zalecamy ustawienie termostatu na 20°C w ciągu dnia, nawet jeśli pracujesz w domu. W ten sposób można cieszyć się przyjemną temperaturą i nadal oszczędzać energię. Obniż temperaturę do 18°C na około 30 minut przed wyjściem z domu lub pójściem spać. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach ogrzewania bez utraty komfortu.

Temperatura wieczorna: 20°C

Jeśli pracujesz poza domem w ciągu dnia, zaleca się ustawienie termostatu na komfortową temperaturę 20°C na około 1,5 godziny przed powrotem do domu. Następnie można przełączyć na temperaturę nocną na około godzinę przed pójściem spać. W ten sposób można stworzyć wydajny i wygodny harmonogram ogrzewania domu.

Temperatura na czas wakacji: 12°C

Podczas długich nieobecności ustawienie temperatury ogrzewania podłogowego na 12°C jest wystarczające. Należy jednak pamiętać, że po powrocie do domu może minąć trochę czasu, zanim dom ponownie się nagrzeje.

Inteligentny termostat z Loxone

Loxone oferuje rozwiązanie dla osób, które nie mają ochoty na ciągłe majstrowanie przy termostacie. W przeciwieństwie do innych systemów, inteligentne ogrzewanie Loxone dokładnie wie, kiedy rozpocząć ogrzewanie, aby w pożądanym czasie została osiągnięta odpowiednia temperatura pokojowa. W ten sposób bezwładność ogrzewania podłogowego oraz ogrzewania grzejnikowego może być optymalnie zrównoważona. Dzięki Miniserverowi Loxone otrzymujesz inteligentną kontrolę temperatury, która zapewnia, że wszystkie technologie – w tym kocioł gazowy, pompa ciepła, grzejniki i ogrzewanie podłogowe – harmonijnie współpracują w twoim domu.

Pozwól się zainspirować zaawansowanymi funkcjami kontroli klimatu:

Mockup – Harmonogram
N

Grzejnik dynamicznie dostosowuje się do klimatu wewnętrznego i temperatury zewnętrznej, aby szybko osiągać żądaną temperaturę komfortową.

N

W inteligentnym domu Loxone temperaturą w każdym pomieszczeniu można sterować indywidualnie. Jest ona stale mierzona w każdym pokoju, więc ogrzewanie lub chłodzenie może działać szybciej niż w domach z jednym lub dwoma termostatami.

N
Funkcja termostatu Loxone jest w standardzie inteligentna, ponieważ system sam uczy się, jak optymalnie sterować ogrzewaniem. Wie, kiedy rozpocząć ogrzewanie, aby w pożądanym czasie została osiągnięta odpowiednia temperatura pokojowa. W rezultacie automatycznie oszczędza się energię nie poświęcając przy tym komfortu.
N

Nie tylko kocioł gazowy lub pompa ciepła są odpowiedzialne za ogrzewanie domu. Inteligentne zacienianie pozwala w pełni wykorzystać darmowe ciepło słoneczne.

N

Po powrocie z wakacji można zdalnie włączyć ogrzewanie, aby wrócić do przytulnego i ciepłego domu.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.