Elektrycy i specjaliści od ogrzewania: jak możecie wykorzystać inteligentną regulację strefową?

Emanuela Weiss
21. października 2021 in Dla Partnerów

O inteligentnym ogrzewaniu słyszałeś zapewne już wiele razy. Często jest to drogi termostat, działający w oparciu o chmurę, którym można sterować z poziomu aplikacji i na tym koniec. Dla nas inteligentne ogrzewanie oznacza sterowanie strefowe, kompletne rozwiązanie całego systemu pomiaru i regulacji oraz synergię pomiędzy różnymi technologiami w budynku. Wszystko jest zunifikowane w jednej aplikacji i pod jedną jednostką sterującą.

Jak to wygląda w praktyce?

Nasza jednostka sterująca – Miniserver uczy się, jak długo trwa ogrzewanie danego pomieszczenia i jak pracuje dane źródło ciepła. Na tej podstawie uruchamia każdą technologię (ogrzewanie, sterowanie…), tak aby pomieszczenie było nagrzane w odpowiednim czasie. Oczywiście, system potrafi również wykryć otwarte okna/drzwi oraz zastosować ekwitermiczną i strefową regulację temperatury. Nie mówiąc już o tym, że możliwe jest dodanie dodatkowych źródeł ciepła, które Loxone uwzględni. Cały system grzewczy działa w ten sposób bez zarzutu. Nie ma sekundy, w której energia byłaby marnowana. Dotyczy to wszystkich technologii, które są zintegrowane z Loxone. W zimie, jeżeli słońce świeci w okno a temperatura pomieszczenia jest za niska, żaluzje nie będą zasłaniać promieni słonecznych, aby dogrzać pomieszczenie oraz wspomóc system ogrzewania. Wentylacja również nie będzie się niepotrzebnie uruchamiać. Z czasem te drobne działania będą miały pozytywny wpływ na każdy portfel.

Możesz być bezkonkurencyjny

Cały system Loxone może być zaprogramowany i uruchomiony w ciągu kilku godzin. Duża część programu jest przygotowana w tzw. blokach, które wystarczy ze sobą połączyć. To, co zostanie zaprogramowane, zostanie przekształcone w kompletny interfejs użytkownika w aplikacji. Nasze oprogramowanie łączy planowanie projektu, realizację i diagnostykę w prosty, logiczny proces, z którym poradzi sobie każdy wykwalifikowany instalator ogrzewania lub elektryk. Ponadto, cały software jest bezpłatny.

Praca w Loxone Config

Wykorzystanie Miniservera w projekcie…

…otwiera ci możliwość rozbudowywania systemu (niemalże) bez ograniczeń. W każdej chwili możesz dodać kolejne technologie i sterować nimi w jeden i ten sam sposób. Od audio i oświetlenia po rozwiązania automatyzacji silosów lub całych zakładów produkcyjnych. Każda kolejna technologia stanowi wartość dodaną do systemu. Dobrze widzieć to na przykładzie wykorzystania energii z PV. Loxone włącza podgrzewanie wody lub ogrzewanie, gdy pokrywa je moc z systemu fotowoltaiki. A użytkownik wieczorem wykorzystuje energię zmagazynowaną w postaci ciepła.

Miniserver połączony z wieloma innymi funkcjami

Miniserver nie potrzebuje chmury, wszystkie dane są przechowywane bezpośrednio na karcie SD w Miniserverze klienta.

Takie rozwiązanie może stać się doskonałym narzędziem biznesowym zarówno dla specjalistów od ogrzewania, jak i elektryków.

Inne funkcje, które optymalizują pracę budynku:

  • Tryby użytkownika np. tryb święto, dla którego można ustawić inne komfortowe temperatury, niż we zwykłe dni powszednie (tryby użytkownika mogą być przełączane w oparciu o kalendarz, czujniki obecności, ręczne sterowanie lub przez własną logikę w programie).
  • Sterowanie z poziomu aplikacji, gdzie np. możesz zdalnie uruchomić ogrzewanie wracając z zimowego urlopu, a ponadto zawsze masz pod ręką wszystkie informacje o swoim systemie.
  • Możliwość interwencji w dowolnym momencie w aplikacji można zmienić ustawienia w prosty i szybki sposób, nawet jeśli jest to tylko po to, aby na chwilę podkręcić ogrzewanie (timery, reset automatyki, itp.).

Cały system działa automatycznie i nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika. Jednak w razie potrzeby klient zawsze ma nad nim pełną kontrolę. Jako instalator możesz z łatwością wprowadzać zmiany w systemie na odległość dzięki funkcji zdalnego dostępu.

Nastavení různých teplot v App

Jak ten system działa w praktyce?

Regulacja strefowa

Stosujemy tutaj tzw. inteligentny regulator pomieszczeniowy (IRC). Użytkownik ustawia w aplikacji żądaną temperaturę oraz godziny, w których ma ona zostać osiągnięta. W tym przedziale czasowym pomieszczenie znajduje się w tzw. trybie komfortowym. IRC mierzy temperaturę i wysyła żądanie ogrzewania/chłodzenia zgodnie z ustawieniami. Jeśli w budynku są np. kaloryfery i centralne źródło ciepła, którym nie możemy sterować, głowice otwierają się i od razu zaczyna się ogrzewanie (proporcjonalna regulacja głowic). Poza trybem komfortowym pomieszczenie można przełączyć w tzw. tryb ekonomiczny, w którym ustawiamy większe tolerancje dla bardziej ekonomicznego ogrzewania/chłodzenia. Dostępny jest również tryb ochrony budynku, w którym temperatura w budynku jest wyrównywana.

Tryb komfortowy jest ustawiony w pewnym przedziale czasowym, ale jeśli ktoś przebywa w pomieszczeniu dłużej, dzięki czujnikom obecności, tryb ten zostaje przedłużony, a temperatura jest nadal utrzymywana. W skrócie: w pomieszczeniu zawsze panuje taka temperatura, jaka powinna.

Czasy ogrzewania

IRC doskonale sprawdza się w rozwiązaniach, w których chcemy sterować tylko głowicami lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Jeśli jednak mamy możliwość kontrolować centralne źródło ciepła, wydajność systemu natychmiast wzrasta.

Regulacja temperatury w Loxone Config

Regulacja centralnego źródła ciepła

Do tego celu służy blok o nazwie sterownik klimatu. Ta część programu ocenia wymagania z poszczególnych IRC i przełącza kocioł na podstawie średniej temperatury zewnętrznej z ostatnich 48 godzin oraz innych kryteriów. Może to być realizowane poprzez przekaźniki, Modbus, RS 232 i inne rozszerzenia. Pozwalają one na sterowanie różnymi typami pomp ciepła, wentylacją, klimatyzacją i innymi technologiami. Jeśli nie ma zapotrzebowania na ogrzewanie, źródło ciepła nie będzie się niepotrzebnie nagrzewać. Wariancje ustawione na poszczególnych IRC oraz monitorowanie aktualnej pogody lub trybów pracy użytkowników odgrywają dużą rolę w wydajności systemu.

Inteligentny sterownik temperatury

Jest to trzeci bardzo istotny blok, który potrafi również obsługiwać regulację ekwitermiczną. Oblicza temperaturę docelową wody grzewczej np. w zasobniku i odpowiednio z nią pracuje. Blok może być również stosowany w instalacjach grzewczych z zaworem mieszającym. W połączeniu z indywidualnymi IRC umożliwia sterowanie strefowe w małych domach i dużych kompleksach biurowych, gdzie optymalne działanie systemu pomiaru i regulacji ma kluczowe znaczenie. W tej sytuacji IRC wydaje żądania, sterownik klimatu ocenia je i daje zielone światło dla ogrzewania, jeśli jest to konieczne, a inteligentny sterownik temperatury steruje źródłem ciepła. Patrz grafika poniżej.

Poziomy regulacji ogrzewania i połączenie bloków:

Fazy regulacji ogrzewania

Wyprzedź konkurencję już dziś!

Jeśli chciałbyś wypróbować jak działa nasz system, możesz pobrać darmowe oprogramowanie Loxone Config z tej strony. Kliknij na przycisk poniżej, aby dowiedzieć się więcej o współpracy i możliwościach przetestowania Loxone w praktyce.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Loxone?

Ikona elektryk

Masz firmę instalacyjną?

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie Loxone lub masz projekt, który chciałbyś z nami zrealizować? Zapisz się na niezobowiązujące webinarium wprowadzające lub od razu dołącz do programu partnerskiego Loxone.

Ikona łopata

Budujesz lub remontujesz?

Dla osób rozważających inteligentną instalację elektryczną w swoim domu lub mieszkaniu organizujemy bezpłatne prezentacje systemu Loxone. Oferujemy również bezpłatne konsultacje i kalkulacje projektu.