Zautomatyzowane ogrody wertykalne w sercu miasta

Samanta Weiss
13. lipca 2022 in Referencje

Tzw. zielone ściany, wertykalne ogrody czy zielone fasady to doskonały sposób na zazielenienie terenów miejskich. Zieleń elewacyjna oferuje nie tylko korzyści ekologiczne, ale służy również jako izolacja, promuje bioróżnorodność, oczyszcza powietrze, poprawia mikroklimat, a tym samym przyczynia się do lepszej jakości życia. Hiszpański partner Loxone, Verdtical Urban Biotechnology, specjalizuje się w automatyzacji ogrodów wertykalnych. Jest to najlepszy dowód na to, że nasz Miniserver poprawia środowisko i ma zielonego kciuka.

Tzw. zielone ściany, wertykalne ogrody czy zielone fasady to doskonały sposób na zazielenienie terenów miejskich. Zieleń elewacyjna oferuje nie tylko korzyści ekologiczne, ale służy również jako izolacja, promuje bioróżnorodność, oczyszcza powietrze, poprawia mikroklimat, a tym samym przyczynia się do lepszej jakości życia. Hiszpański partner Loxone, Verdtical Urban Biotechnology, specjalizuje się w automatyzacji ogrodów wertykalnych. Jest to najlepszy dowód na to, że nasz Miniserver poprawia środowisko i ma zielonego kciuka.

Jak zazielenienie elewacji wpływa na ludzi i środowisko?

Ogród wertykalny ma na celu przeciwdziałanie utracie bioróżnorodności. Zielone elewacje zapewniają większą bioróżnorodność roślin i pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza. Inne zalety zazieleniania elewacji to:

 

  • Redukcja efektu miejskiej wyspy ciepła – obniżenie temperatury wewnętrznej budynku nawet o 5°C latem i utrzymanie temperatury zimą. Oznacza to oszczędność do €500 na m2 rocznie.
  • Zmniejszone ryzyko powodzi (zatrzymywana jest większość wody deszczowej).
  • Niskie zużycie wody dzięki zamkniętemu obiegowi.
  • Jeden metr kwadratowy osłony roślinnej wytwarza wystarczającą ilość tlenu dla jednej osoby na rok.
  • Metr kwadratowy pokrywy roślinnej wychwytuje 130 gramów kurzu rocznie.
  • Filtrowanie szkodliwych gazów i metali ciężkich.
  • Zielona roślinność w miejscu pracy poprawia produktywność ludzi i zmniejsza ich dyskomfort.
  • Pokrywa roślinna służy jako izolacja i zmniejsza zanieczyszczenie hałasem nawet o 10 decybeli.
  • Ogrody wertykalne zapewniają siedlisko dla zwierząt w mieście.

Promocja zazieleniania elewacji

Zazielenienie elewacji jest nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale ma także duże znaczenie ekologiczne. W niektórych miastach zazielenienie elewacji jest już obowiązkowe przy dużych projektach budowlanych, dlatego też zielone ściany często kwalifikują się do dofinansowania. Przykłady takich instalacji można już podziwiać w Wiedniu, Hamburgu i Frankfurcie nad Menem.

Zielone fasady - automatyzacja instalacji roślinnych z Loxone

Łatwiejsza pielęgnacja zielonych elewacji

Choć zielone fasady w miejskiej dżungli są piękne, wysiłek związany z ich konserwacją jest zwykle ogromny. Z tego powodu partner Loxone Verdtical Urban Biotechnology oferuje inteligentne sterowanie ogrodami wertykalnymi. Dzięki ogromnej elastyczności, system Loxone zapewnia łatwiejszą konserwację wymagających zielonych ścian. Miniserver umożliwia integrację dużej liczby podsystemów, czy to do oświetlenia, nawadniania, monitoringu czy efektywności energetycznej. Wkład pracy ludzkiej można łatwo zminimalizować, a niezbędne zasoby są oszczędzane.

Wertykalny ogród na biurowcu w Barcelonie

Firma Verdtical Urban Biotechnology zrealizowała projekt wertykalnej instalacji roślinnej dla budynku biurowego w Barcelonie. Od tego czasu technologia Loxone uprościła pracę nad pielęgnacją roślin i funkcjonowaniem całego systemu.

Wyzwaniem było dla nas zaoferowanie rozwiązania kompleksowej automatyzacji, systemu składającego się z protokołów monitorowania, bezpieczeństwa i zapobiegania dla tego żywego ekosystemu. Biorąc pod uwagę różne potrzeby roślin, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które implikują terminowe działanie przy jednoczesnym ograniczeniu zadań i kosztów wynikających z utrzymania systemu zazieleniania. Dzięki Loxone mogliśmy z łatwością zrealizować wiele z tych zadań.

Antonio Guzman

Kierownik projektu, Verdtical Ecosistema

Informacje

Lokalizacja:
Polígono industrial Potosí (Barcelona).
Edificio UrbaserRok budowy:
2020Wielkość:
200m2 ogrodu wertykalnego
350m2 zielonego dachuPartner Loxone:
Verdtical EcosistemaKomponenty Loxone:
Miniserver
Tree Extension
Nano DI Tree

5 AI Extensions

Modbus Extension
Relay Extension

Zielony mózg dla zielonych ścian – co zostało zautomatyzowane dzięki Loxone?

Ogród wertykalny biurowca składa się z 20 paneli z różnymi strefami. Platforma wirtualizacyjna Enmotic łączy się z Miniserverem Loxone i jednocześnie zbiera potrzebne dane z wielu grup instalacji na raz. Do najważniejszych należą:

1. Kontrola wilgoci

Kontrola wilgotności każdego panelu odbywa się indywidualnie, ponieważ każda roślina ma inne potrzeby. W przypadku przekroczenia wymaganej wilgotności w danym obszarze, wysyłane jest ostrzeżenie do urządzenia mobilnego. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody, zostanie on automatycznie podlany.

2. Kontrola zasolenia

Zasolenie podłoża jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój instalacji roślinnej. Dane o poziomie zasolenia pozwalają w razie potrzeby wstrzyknąć niezbędny nawóz lub wysłać ostrzeżenie na urządzenie mobilne w przypadku nadmiaru.

3. Monitorowanie zużycia wody

Zużycie wody jest kontrolowane przez przepływomierze, które rejestrują ilość zapewnionej wody na dzień, godzinę, miesiąc i rok oraz wysyłają informacje do Miniservera Loxone i tworzą wykresy do kontroli zużycia. Czujniki temperatury i wilgotności określają, czy wymagane jest ciągłe podlewanie, czy też nie, aby uniknąć ewentualnych chorób, takich jak zapalenie brotitis (szara pleśń).

4. System ostrzegania

Można również określić, czy występuje wyciek wody z rury irygacyjnej, niedrożność elektrozaworu, usterka techniczna lub brak światła. Każdy incydent lub awaria jest natychmiast wykrywany i zgłaszany. Pozwala to firmie zajmującej się konserwacją na szybkie działanie, co oznacza oszczędność czasu i chroni zieleń elewacji. Na dachu znajduje się niewielki zbiornik wodny z roślinami i zwierzętami. Poziom wody w nim jest stale monitorowany. Ostrzeżenie jest wysyłane w przypadku przekroczenia lub nieosiągnięcia wartości progowych.

Oszczędność energii dzięki zielonej elewacji

Zazielenienie elewacji wraz z inteligentnym systemem zarządzania nią zapewnia nie tylko usługi kontrolne i ostrzegawcze, ale także oferuje potencjał oszczędności energii. Tam, gdzie wcześniej budynek doświadczał efektu wyspy ciepła, temperatura jest teraz utrzymywana, a to, co kiedyś było prostym ogrodzeniem, jest teraz siecią energetyczną składającą się z paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, które wytwarzają energię elektryczną do zasilania ogrodów wertykalnych.

Zielone elewacje na zdjęciach:

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.