Firmy w walce z rosnącymi cenami energii: jak obniżyć koszty o kilkadziesiąt procent?
Nadszedł czas, aby działać. Kryzys energetyczny dotyka sieci restauracji, franczyzy fast foodów, budynki biurowe, hale produkcyjne oraz przestrzenie magazynowe, a także apartamentowce, hotele i ośrodki wypoczynkowe. Wysokie roczne zużycie oznacza 10-krotnie droższą eksploatację przy nowych cenach energii. Gdzie firmy mogą szukać oszczędności na co dzień? Oprócz niższych rachunków, inteligentna automatyka przynosi również szereg innych korzyści i ułatwień.
Menedżerowie przedsiębiorstw mają pełną świadomość możliwych skutków kryzysu energetycznego. Po podliczeniu wzrostu kosztów operacyjnych w najbliższej przyszłości, wniosek jest jeden: trzeba znaleźć oszczędności już teraz.
Ciężko sprawić, że energia w zakładach nie będzie marnowana. Czynnik ludzki odgrywa tu znaczącą rolę – bądźmy szczerzy, oszczędności są bardziej przedmiotem zainteresowania kierownictwa niż szeregowych pracowników. Bardziej efektywne wykorzystywanie ogrzewania, oświetlenia, muzyki i ogólnego zarządzania energią w większym budynku może być też skomplikowane technicznie.
Inteligentna automatyzacja to kompleksowe obniżenie kosztów. Wystarczy jeden mózg budynku (mniej elegancko ujmując – centrala), aby sterować większością technologii i funkcji. Instalacja nie ogranicza zasadniczo działalności, wręcz przeciwnie — wykonuje się ją w przeciągu kilku dni, a oszczędności możemy zacząć liczyć niemal natychmiast. Zobaczmy jednak co konkretnie możemy zmienić, obszar po obszarze:
Ogrzewanie – do 30% niższe zużycie
Ogrzewanie jest regulowane automatycznie, a właściwa temperatura jest utrzymywana w każdym pomieszczeniu osobno, dzięki czemu zużywamy mniej energii.
Ogrzewanie jest sterowane według ustalonego harmonogramu, z uwzględnieniem świąt lub urlopów. Jeśli system jest przełączony w tryb ekonomiczny, temperatura w obiekcie jest obniżana.
Dzięki zintegrowanym czujnikom obecności można wydłużyć okres nagrzewania, jeśli na przykład organizuje się spotkanie z kolegami po godzinach.
Obieg CWU jest inteligentnie sterowany na podstawie obecności w biurach, lokalach mieszkalnych, na zapleczu i w toaletach. Gdy w połowie pomieszczeń w budynku nikt nie przebywa, nie ma potrzeby zużywania tak dużej energii na cyrkulację. Inteligentna automatyka będzie wiedzieć, kiedy i jak tym zarządzać.
Za pomocą przycisku Touch Pure Flex można ograniczyć zakres temperatur. Na przykład, pracownicy mogą regulować temperaturę tylko od 19 do 21 stopni, aby uniknąć przegrzania. Z kolei zarządca lub administrator obiektu ma pełną kontrolę nad ogrzewaniem w aplikacji mobilnej.
Dzięki inteligentnej automatyce system grzewczy jest przewidywalny i zrównoważony, a przez to wydajny.
Ogrzewanie jest również kontrolowane przez otwarte okna. Jeśli pomieszczenie jest dłużej wietrzone, ogrzewanie automatycznie się wyłącza.
Oświetlenie – zużywaj 60% mniej
Zarządca lub administrator ma centralny dostęp do sterowania całym oświetleniem w jednej aplikacji.
Oświetlenie samo się włącza i wyłącza w zależności od jasności światła naturalnego i obecności osób w pomieszczeniu (jeśli pozwala to na utrzymanie bezpiecznych warunków pracy).
Automatycznie dostosowuje jasność oświetlenia LED do aktualnych warunków oświetlenia naturalnego. W ten sposób można zaoszczędzić do 60% zużycia.
Masz witryny sklepowe? Przyjrzyjmy się przykładowi salonu z ekspresami do kawy Jura. W godzinach otwarcia wszystkie produkty i cały salon są podświetlone. Kiedy wychodzi ostatni pracownik, pozostają zapalone tylko reflektory nad ekspresami do kawy, a w reszcie sklepu i w biurze światła są wyłączone. Z ulicy doskonale widać produkty i podświetlone logo firmy. O godzinie 22:00 ruch na ulicy jest minimalny, więc podświetlenie produktu gaśnie. Wczesnym rankiem ponownie włącza się oświetlenie ekspresów do kawy, a przed godziną 8:00 rano sklep jest w pełni rozświetlony i gotowy na przyjęcie klientów.
W budynku P 46, na wspólnym korytarzu natężenie oświetlenia zmienia się w zależności od pory dnia, co ponownie przyczynia się do oszczędności energii.
Oświetlenie w magazynie jest przyciemnione i włącza się w pełni tylko w miejscach, gdzie ktoś aktualnie pracuje.
Audio – do 79% niższe zużycie energii dzięki inteligentnemu systemowi multiroom audio
Nawet system audio może być aktywowany przez obecność. Nie ma potrzeby całodziennego odtwarzania muzyki np. w toaletach.
Nawet przy istniejącym systemie audio można zaoszczędzić 40% energii poprzez inteligentne sterowanie. Musi tylko działać w oparciu o wykrycie obecności, np. 60% czasu pracy.
Audioserver Loxone posiada klasę D jako wzmacniacz. Oznacza to znacznie niższy pobór energii w porównaniu z powszechnie stosowanymi systemami audio o większej mocy. Korzystanie z Audioservera może przynieść oszczędności nawet do 79%.
Potężne wzmacniacze nie są potrzebne wszędzie. Zwykle system audio zajmuje sporo miejsca, a także zużywa dodatkową energię na chłodzenie. Audioserver nie powoduje żadnego z tych problemów.
Dźwięk, podobnie jak oświetlenie, ogrzewanie i inne funkcje, można sprytnie połączyć z harmonogramem pracy.
Inteligentne zarządzanie energią i instalacją fotowoltaiczną
Loxone zapewnia kompletne zarządzanie energią w budynku.
Eliminuje oddawanie nadpodaży energii do sieci.
Dzięki magazynowi energii, może ona być wykorzystywana także poza godzinami dziennymi – jeśli w danej chwili dostępne jest więcej energii, system o tym wie i zdecyduje o jej użytkowaniu.
System pomiaru i regulacji jest dostosowany do wymagań pomieszczeń (lub mieszkań) oraz wie, jak najefektywniej sterować grzaniem. Jeśli zbiornik CWU nie musi być nagrzany do 70 stopni, to będzie ogrzany tylko np. do 50 stopni, co oznacza około 30% oszczędności.
Sama pompa ciepła nie zna przewidywanego i rzeczywistego zużycia. Zintegrowana z inteligentnym systemem, wyłącza się sama, gdy nie jest potrzebna. Będzie też czekała na lepszy współczynnik efektywności grzewczej (COP), aby pracować wydajniej.
Co więcej, system może poczekać z ogrzewaniem do godziny 9:30, kiedy to będzie mógł pobrać energię z PV, zamiast pobierać kosztowną energię z sieci o 7:00.
Samochody elektryczne są ładowane, gdy jest dostępny nadmiar energii, a pracownicy mogą podładować również swoje prywatne auta w ramach firmowych benefitów. Możliwe jest również monitorowanie zużycia stacji do ładowania i wystawianie rachunków konkretnym osobom.
Chcesz połączyć ze sobą kilka budynków lub oddziałów firmy? Wszystkie one mogą być zintegrowane w jeden system, a statystyki zużycia energii mogą być centralnie monitorowane.
Optymalizacja potrzeb operacyjnych
Gdy chłodnia w restauracji pozostaje otwarta, nie tylko psują się składniki, ale także znacznie wzrasta zużycie energii elektrycznej. Inteligentny system powiadomi kierownika za pomocą aplikacji o konieczności interwencji.
System wykrywa wycieki energii w budynku za pomocą pomiarów wtórnych. Można więc zająć się nimi od razu, a nie w kolejnym sezonie po otrzymaniu rachunków zwalających z nóg.
Dzięki inteligentnemu okablowaniu nie ma potrzeby wyłączania i włączania instalacji bezpośrednio za pomocą przełączników. Jest to nie tylko niekorzystne dla sprzętu, ale też łatwo zapomnieć o dezaktywacji.
Niskie zużycie PLC
Programowalne sterowniki logiczne mają znaczny pobór mocy. Za eksploatację klasycznego PLC można zapłacić nawet 289 zł rocznie, podczas gdy eksploatacja Miniservera Loxone kosztuje przy dzisiejszych cenach ok. 13 zł*.
Działanie Miniservera jest bezpłatne – bez licencji i opłat stałych. Ponadto, dzięki zaawansowanej wizualizacji, schematowi systemu i statystykom, nie wymaga on żadnego dodatkowego oprogramowania ani komputera. Zastępuje on zarówno system sterowania, jak i wizualizacji w budynku.
* Porównywana jest praca całoroczna przy cenie energii elektrycznej 0,77 zł / kWh. Średnie zużycie Miniservera wynosi 2,2 W, a zużycie porównywanego PLC obliczono na 50 W.
Wielki bonus: inteligentny dostęp
Ostatnia rada – zintegruj system kontroli dostępu z automatyką budynku. Może to ułatwić pracę i rozwiązać problem niepotrzebnego zużycia.
Wystarczy jedna klawiatura NFC Code Touch przy drzwiach. Po wprowadzeniu odpowiedniego kodu, oświetlenie, ogrzewanie, audio i inne technologie przechodzą w tryb nieobecności. Wiele osób zapomina o wyłączeniu światła, a wprowadzenie kodu jest tak czy inaczej konieczne przed wyjściem z budynku, aby uzbroić alarm.
Dowiedz się więcej
Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.