Zużycie energii w dużych budynkach to ogromne obciążenie. Zobacz, jak to biuro zaoszczędziło 25%


20. października 2022 in Know How

Chcesz powstrzymać rosnące rachunki za energię w firmie, ale nie wiesz od czego zacząć? W jaki sposób zarządzanie energią w biurze może obniżyć comiesięczne koszty energii? Inteligentna kontrola ogrzewania i chłodzenia budynku to dobry początek – w tym blogu przyjrzymy się, jak zaoszczędzić 25% na rachunku za energię w biurze na przykładzie Loxone.

Krok 1: zdefiniuj problem

Nasi koledzy z Loxone UK wprowadzili się do budynku biurowego, w którym ogrzewanie i chłodzenie było zapewnione przez dwa duże zewnętrzne urządzenia klimatyzacyjne (każde obsługujące jedno piętro). Jednakże, podział na strefy został wykonany w oparciu o układ biura, który był wielokrotnie zmieniany od czasu instalacji.

 1. Otwarte przestrzenie

Na biuro na planie otwartej przestrzeni przypadało kilka termostatów ściennych, do których dostęp miał każdy pracownik. Przez to niektóre były wyłączone, a inne – działały pełną parą, aby niejako nadrobić grzanie. Jest to przepis na marnowanie energii!

 1. Kontrola termostatu

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną wadę. Przez zmieniające się ciągle warunki i pory roku, dostosowanie optymalnej temperatury jest w taki sposób niezwykle trudne i nie można zagwarantować odpowiedniej temperatury, np. dla pierwszych pracowników przychodzących rano do pracy.

 1. Czynnik ludzki

Jako ludzie mamy potrzebę poczucia, że mamy kontrolę nad sytuacją. W sytuacji dostosowywania ogrzewania często naciskamy przyciski, czytamy statystyki i ustawiamy temperaturę wyższą niż pożądana, mając nadzieję, że pomieszczenie nagrzeje się szybciej. Efekt jest taki, że kilka osób w biurze zmienia ustawienia na różnych termostatach, ustawiając dużo za niską temperaturę, aby szybko schłodzić obiekt. Wyraźnie jest tu widoczny problem, jaki takie zachowanie powoduje. Marnuje się dużo energii, a rachunki za prąd rosną w astronomicznym tempie. Dodatkowo, obciąża to jednostki klimatyzacji i negatywnie wpływa na utrzymanie komfortowego klimatu w biurze. Co można z tym zrobić?

Termostat w biurze

Krok 2: zaimplementuj rozwiązanie

Zdecydowaliśmy się na instalację Loxone, aby zmniejszyć nasze rachunki za energię. Używając tylko kilku elementów z szerokiej gamy produktów Loxone, natychmiast zauważyliśmy zmniejszenie zużycia energii. Daje nam to średnią oszczędność na poziomie 25%.

Nasz system klimatyzacji składa się z 22 jednostek wewnętrznych obsługiwanych przez dwie jednostki zewnętrzne. Osprzęt, który podłączyliśmy w celu bardziej efektywnego sterowania to:

CoolMaster, który pozwolił nam połączyć się z jednostką zewnętrzną, a tym samym uzyskać indywidualne sterowanie każdą jednostką wewnętrzną poprzez wbudowaną sieć danych systemu AC.

CoolMasterNet posiada Modbus TCP/IP, więc można zapewnić komunikację między Miniserverem Go i CoolMasterNet po prostu przez naszą sieć biurową.

Dodaliśmy czujniki klimatu pomieszczenia, czyli bezprzewodowe czujniki temperatury, wilgotności i CO2 – znajdują się one w kluczowych miejscach w budynku, na wysokości około 1,5 m od ziemi. Jak się okazało, idealne lokalizacje nie znajdowały się w miejscach, w których zainstalowane były istniejące termostaty.

Krok 3: obserwuj rezultaty

Średnie miesięczne oszczędności

 

6 382 kWh
Średnie zużycie
przed Loxone
4 786 kWh
Średnie zużycie
z Loxone

25 %
Średnie miesięczne
oszczędności

Zwrot z inwestycji

 

1 229 zł
Średnie miesięczne
oszczędności
15 000 zł
Przybliżona cena
instalacji
12 miesięcy
Czas zwrotu
inwestycji

Skuteczne wykorzystanie Loxone zmniejszyło nasze zużycie energii o około 25%! Średnio zużywaliśmy 1 596 kWh mniej każdego miesiąca, co przy stawce 0,77 zł za jednostkę, zmniejsza nasz miesięczny rachunek za energię o ponad 1 229 złotych!

Jaki zwrot z inwestycji daje to nam? Przybliżony koszt sprzętu i pracy przez dwa dni to 15 000 zł. Z oszczędnością 1 229 zł miesięcznie, daje nam to zwrot z inwestycji po zaledwie roku! Jesteśmy przekonani, że również w twoim biurze można wprowadzić energooszczędne rozwiązanie, które zapewni wysokie oszczędności w obliczu rosnących kosztów energii.

Programowanie

Użyliśmy wbudowanej funkcji Loxone do kontroli klimatu, ponieważ ma ona naprawdę przydatne algorytmy uczenia się czasu nagrzewania i schładzania pomieszczenia, aby zapewnić, że odpowiedni klimat w przestrzeni o każdej porze. Zmodyfikowaliśmy również funkcje oryginalnego systemu, ponieważ nie został on odpowiednio zoptymalizowany. Od czasu wdrożenia tych rozwiązań, nigdy nie zdarzyło się, aby w godzinach pracy temperatura w pomieszczeniu była niższa o więcej niż 0,8 stopnia od pożądanej, jednocześnie zmniejszając nasze zużycie energii. Rezultat? Szczęśliwi pracownicy i znacznie lepszy stan konta bankowego.
Hugh Ewen

Kierownik ds. technicznych i sprzedaży, Loxone UK

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.