Loxone w starej kamienicy – udany remont z dodatkowymi korzyściami


24. października 2022 in Referencje

Czy można połączyć remont mieszkania ze znaczną optymalizacją kosztów? Nasi partnerzy każdego dnia udowadniają, że dzięki Loxone zmiany w budynkach zmierzające w kierunku bardziej ekologicznego, usprawnionego wykorzystywania energii stają się faktem.

Zmniejszenie zużycia gazu oraz tym samym redukcja kosztów energii jest możliwa nie tylko w najnowszych, niedawno zbudowanych czy obecnie budowanych domach i mieszkaniach. Taki system może zostać z powodzeniem wykorzystany także w starszym budownictwie, dopełniając piękną architekturę i łącząc tradycję z nowoczesnością. Firma Ampori, nasz Gold Partner, dokonała tego w jednej ze starych kamienic. Udało się w niej sprawnie połączyć dotychczasowe formy ogrzewania z nowoczesnymi rozwiązaniami, nie rezygnując z wygody i efektywności. Na koniec prac efekt pozytywnie zaskoczył zarówno naszego partnera, jak i klientów końcowych.

Mieszkanie wyposażone w kocioł gazowy wcale nie musi być archaiczne. Niewidoczne na pierwszy rzut oka i pracujące automatycznie w tle ulepszenia mogą zrobić wielką różnicę, działając jednocześnie dla domowników. System Loxone został zainstalowany podczas kompleksowego remontu mieszkania o powierzchni około 80 m² znajdującego się w starej kamienicy. Dzięki naszym rozwiązaniom udało się uzyskać efekt, którego oczekiwali mieszkańcy, a nawet więcej. Tym razem cały system zainstalowano podczas większego remontu, więc tym bardziej udało się w pełni zastosować możliwości, jakie daje Loxone.

Informacje

Lokalizacja:
Śląsk


Partner Loxone:
Ampori


Powierzchnia:
ok. 80 m²


Komponenty Loxone:

1x Miniserver Go
6x Siłowniki Air
1x Nano IO Air (do sterowania kotłem gazowym)
4x Czujnik klimatu pomieszczenia Air
1x Przekaźnik sprzęgający

Odnowienie mieszkania z dodatkowymi benefitami – mniejsze rachunki za gaz i prąd

Do systemu Loxone zostały podłączone następujące elementy:

 • oświetlenie
 • kocioł gazowy
 • czujniki ruchu
 • elektrozawór (zawór główny)
 • głowice termostatyczne

To spowodowało wręcz spektakularny efekt. Mieszkanie nie tylko stało się wygodniejsze, ale też mniej kosztowne w utrzymaniu. Miesięczne zużycie gazu zmniejszyło się nawet o 40%, co oznacza naprawdę spore oszczędności, patrząc na obecne ceny na rynku energii cieplnej. Przed renowacją zużycie wynosiło 2200 m³/rok, obecnie jest to tylko 1300 m³ rocznie. Jest to oszczędność w wysokości 2358 zł w skali roku.

Nie jest to jedyna kategoria rachunków, które spadły po zastosowaniu automatyki budynkowej. W domu także znacznie spadło zużycie prądu dzięki zastosowaniu czujników ruchu oraz sterownika oświetlenia. Światło działa wtedy, kiedy jest potrzebne i wyłącza się automatycznie, kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniu, aby oszczędzać energię. Nie trzeba pamiętać za każdym razem o jego gaszeniu.

 

Więcej niż optymalizacja zużycia energii

Oprócz redukcji rachunków, z inteligentnego systemu Loxone można wyciągnąć wiele innych praktycznych i zwiększających wygodę ulepszeń.

Na standardowym przycisku Touch najwięcej miejsca zajmuje pole, które służy do sterowania oświetleniem. Nic dziwnego, jest to jedna z najczęściej używanych funkcji w każdym domu. Wygodne sterowanie oświetleniem w całym mieszkaniu poprzez proste przyciski to spore ułatwienie w codziennym życiu. Dotykając środkowego obszaru, można dostosowywać sceny świetlne do konkretnych aktywności lub zmieniać kolor świecenia ręcznie.

Mieszkańcy docenią również bezpieczeństwo, które jest zapewniane przez podpięcie alarmu do czujników ruchu, czujników wycieku wody i elektrozaworów. Loxone to m.in. bezpieczeństwo instalacji hydraulicznej i podłączonych do niej sprzętów. Według relacji mieszkańców, była już nawet okazja ją przetestować. Pojawił się mały wyciek spod pralki i system zadziałał idealnie, odcinając dopływ wody oraz alarmując mieszkańców powiadomieniem wysłanym na telefon. Co ciekawe, dane przetwarzane przez system Loxone ze względów bezpieczeństwa i prywatności zbierane są lokalnie.

Najlepiej, jeśli bezpieczeństwo idzie w parze z wygodą. Aplikacja mobilna to prostota wizualna i przejrzystość przy konfiguracji oraz późniejszej codziennej obsłudze przez mieszkańców. System Loxone pozwala na zbieranie i podgląd danych w łatwy sposób, ale daje jednocześnie dostęp do bardziej zaawansowanych statystyk, jeśli są one potrzebne. Wszystko jest na bieżąco pod ręką, ale nie jest to dezorientujące. Możemy bez trudności korzystać z rozwiązań wtedy, kiedy chcemy, a na co dzień pozwolić Loxone działać automatycznie. Jeśli potrzebny będzie dostęp do szczegółów, na bieżąco można podejrzeć zużycie prądu, dane na temat temperatury, wilgotności itp. Wiele opcji personalizacji nie kłóci się z wygodą użytkowników.

 

Wyciek wody pod pralką

Wygoda na przyszłość

Loxone daje wiele możliwości rozbudowy dzięki wstecznej kompatybilności oraz dzięki różnego rodzaju technologiom ułatwiającym skoordynowanie całych projektów, takim jak Air czy Tree. Umożliwia to podłączanie kolejnych rozwiązań bez konieczności przeprowadzania kolejnego generalnego remontu. Wystarczy nam bezprzewodowe rozwiązanie lub przedłużenie instalacji przy wykorzystaniu dotychczasowej infrastruktury kablowej. Nie trzeba wyburzać ścian, żeby dodać nowe inteligentne funkcje.

Ogólna sprawność i trwałość systemu to kolejna pozytywna informacja na przyszłość. Elementy Loxone są projektowane w taki sposób, aby działały latami. Taką instalację robi się jednorazowo, aby towarzyszyła nam już do końca życia. Mieszkańcy są zadowoleni z faktu, że nie doświadczyli dotychczas żadnych problemów podczas korzystania. Infrastruktura działa stabilnie i szybko.

Zobacz poniżej szkic piętra z naszymi rozwiązaniami:

Przykładowy schemat zastosowania sprzętów Loxone
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.