Okna i inne produkty firmy Velux umożliwiają bezproblemową integrację z Loxone


7. października 2021 in Technologie

Produkty Velux są bardzo dobrze znane na polskim rynku. Dlatego tak bardzo cieszy nas współpraca nawiązana z tym producentem. Umożliwia ona integrację produktów Velux z systemem Loxone zarówno w budynkach komercyjnych, jak i mieszkalnych. Integracja pozwala m.in. na automatyczną wentylację pomieszczeń w zależności od stężenia CO2, wilgotności powietrza, temperatury i wielu innych kryteriów.

Jakie korzyści niesie integracja Velux z Loxone?

Elektryczne sterowanie oknami dachowymi i roletami powoli staje się standardem. To często jedyna opcja w mniej dostępnych miejscach. Na przykład tam, gdzie okna są umieszczone za wysoko lub za daleko, by obsługiwać je ręcznie. W większości projektów, w których występują okna sterowane elektrycznie, można znaleźć produkty firmy Velux.

Trudnodostępne, wysoko umieszczone okna w siłowni

Możliwość integrowania produktów Velux z systemem Loxone jest wielką szansą dla partnerów Loxone i inwestorów. Nasza stacja pogodowa pozwala na optymalizację ruchu okien i zacieniania  na podstawie pochodzących z niej danych. Użycie czujników klimatu (CO2, wilgotności, temperatury) automatyzuje wentylację w celu zapewnienia komfortowych warunków. Możliwości jest wiele, a nasz system nie ma (prawie) żadnych ograniczeń.

Loxone bierze pod uwagę wszystkie technologie i informacje, którymi dysponuje. Działa jak jedna orkiestra kontrolowana przez precyzyjnego dyrygenta (Miniserver), nawet w przypadku integracji produktów firm trzecich.

Przykłady zastosowania

Czas przewietrzyć wnętrze?

Na podstawie stężenia CO2 w pomieszczeniu, wilgotności powietrza, temperatury i pogody, okna same się otworzą, aby zapewnić ci komfort.

Za oknem zaczęła się ulewa?

Nie musisz się martwić o deszcz czy wiatr. Loxone zadba o to, aby woda nie zalała  budynku i zamknie okna na czas, zgodnie z prognozą pogody. Nawet jeśli nadejdzie burza, okna zostaną zamknięte w odpowiednim momencie.

Martwisz się o system zacieniania?

Rolety i żaluzje zostaną zaciągnięte, aby zapobiec przegrzaniu pomieszczenia, jednocześnie maksymalnie wykorzystując światło słoneczne. Wszystko zależy od tego, czy chcesz ogrzać, czy schłodzić wnętrze. Obecność osób w budynku również ma wpływ na działanie systemu zacieniania. Więcej o inteligentnych żaluzjach i roletach dowiesz się tutaj.

Ujednolicona kontrola:

Jeden przycisk, który gwarantuje sterowanie tak proste, że da radę je obsłużyć dziecko – dzięki Loxone nie ma potrzeby posiadania osobnego, skomplikowanego kontrolera dla każdego urządzenia, którego używanie zajmuje dużo czasu każdego dnia.

Kontrola nad budynkiem i przegląd sytuacji w dowolnym czasie i miejscu. Jedna aplikacja do wszystkich technologii w domu. W każdej chwili możesz sprawdzić, co dzieje się za oknami i zainterweniować, np. zamykając je, gdy rozpalisz grilla w ogrodzie.

Dodatkowo system pozwala na realizację wielu innych funkcji, które razem pozwolą ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i zagwarantują wygodę.

Kobieta korzysta z aplikacji
Tip

Nasza rada:
Za pomocą Miniservera Loxone możesz zintegrować sterowanie oknami dachowymi Velux typu GGL, GGU lub GPU. Dzięki jednostce centralnej możesz dowolnie rozbudowywać swój system. Na przykład sterowanie ogrzewaniem lub oświetleniem to tylko kwestia dodania przekaźników, czy ściemniaczy PWM. W zamian otrzymasz wszystkie funkcje, które oferuje nasz system.

Integracja Velux z systemem Loxone

System Loxone można zintegrować z dowolnymi produktami Velux, które wykorzystują technologię Velux io. Interfejs KLF 200 umożliwia dodanie do 200 produktów i podzielenie ich na 5 oddzielnie sterowanych grup. Interfejs KLF 050 również umożliwia dodanie tyle samo produktów, ale są one sterowane jako jedna grupa w danym czasie (jedno polecenie dla wszystkich).

Podłączenie Miniservera i interfejsu KLF 200

Zasada sterowania

Do sterowania wykorzystujemy jeden z wyżej wymienionych interfejsów, który następnie komunikuje się z produktami Velux. W przypadku KLF 200 poszczególne grupy opisane są literami (A), a każda grupa posiada 4 wejścia (góra, dół i 2x GND). Do sterowania używamy przekaźników bezpotencjałowych, które łączą obwód między np. wejściami „góra” i GND. Wyjścia na interfejsie KLF są następnie wykorzystywane jako informacja zwrotna do określenia, czy grupa wykonała polecenie. Liczbę kontrolowanych grup można zwiększyć poprzez dodanie kolejnego interfejsu KLF. Może być sterowany przez dowolny element Loxone z bezpotencjałowymi wyjściami przekaźnikowymi (np. Relay Extension). Więcej o okablowaniu i kontroli interfejsu tutaj.

Zainteresował cię ten temat?

Z Loxone możesz
zaoferować więcej!

Aby wypróbować nasz system, można pobrać bezpłatne oprogramowanie Loxone Config, które zawiera gotowe bloki funkcyjne, takie jak okno dachowe czy sterowanie wentylacją. Oszczędza to elektrykom ogromnej ilości czasu i pozwala im zaoferować niezawodny i niedrogi system dla każdego. Jeśli jesteś jednym z nich, chętnie pokażemy ci, jak pracować z naszym systemem.

Szukasz systemu do sterowania oknami i innymi urządzeniami?

Czy to okna elektryczne, zacienianie, system grzewczy, czy też zabezpieczenia i oświetlenie: wszystkie technologie wymagają pewnego rodzaju kontroli. Możesz wybrać bardziej skomplikowaną drogę i pozbawić się wielu funkcji lub zdecydować się na system Loxone za podobne pieniądze. Chętnie wyjaśnimy ci, co zyskasz i co zaoszczędzisz podczas bezpłatnej konsultacji twojego projektu.