Europejski Zielony Ład: zarządzanie energią z Loxone przyczynia się do realizacji programu


10. listopada 2021 in Know How

Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku w ramach planu Europejski Zielony Ład. Jednym z celów jest tzw. transformacja energetyczna, w której kluczową rolę odgrywa zwiększenie ogólnej efektywności energetycznej budynków. Loxone oferuje w tym zakresie unikalny i kompleksowy system i może wnieść znaczący wkład w realizację programu.

„Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata.“ Europejski Zielony Ład ma sprostać tym wyzwaniom. „UE może i musi dać dobry przykład, angażując się w głęboką transformację swojej gospodarki i swojego społeczeństwa, tak by osiągnąć neutralność klimatyczną.“
– Unia Europejska

Jaki jest cel Zielonego Ładu?

W ramach programu Europejski Zielony Ład (określanego również jako European Green Deal), UE zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2033 roku (w stosunku do poziomów z 1990 roku). W 2050 roku bilans emisji powinien być zerowy. Dzięki temu Europa stałaby się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem.

Dla wyjaśnienia: osiągnięcie zerowego bilansu emisji netto oznacza, że na przykład uwolnienie 1 tony CO2 do atmosfery w ciągu roku musi zostać zrównoważone przez usunięcie takiej samej ilości CO2 – na przykład poprzez zalesianie. Nie oznacza to, że nie można emitować żadnych gazów cieplarnianych do powietrza, ale że emisje te muszą być odpowiednio zrekompensowane. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało inwestycji o szacunkowej wartości 1,8 bln EUR do 2027 roku.

Jakie działania obejmuje Green Deal?

Europejski Zielony Ład obejmuje dużą liczbę środków, które można pogrupować w następujące kategorie: klimat, energia, rolnictwo, przemysł, środowisko i oceany, transport, finanse i rozwój regionalny oraz badania naukowe i innowacje. Kategorie te przewidują również różne strategie osiągania celów.

Ikona klimat

Klimat

Ikona energia

Energia

Ikona rolnictwo

Rolnictwo

Ikona przemysł
Przemysł
Ikona środowisko i oceany
Środowisko i oceany
Ikona transport
Transport
Ikona finanse
Finanse i rozwój regionalny
Ikona badania naukowe
Badania naukowe
i innowacje

Znaczenie automatyki domowej
i budynkowej w realizacji planu

W sektorze energetycznym duży nacisk kładzie się na ogólną efektywność energetyczną budynków.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ ponad 75% emisji gazów cieplarnianych w UE jest powodowane przez produkcję i zużycie energii, a około 40% zużycia energii można przypisać budynkom.

Grafika Green Deal

Automatyka domowa i budynkowa może w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku i oszczędności energii. Niezależnie od tego, czy jest to inteligentny dom, budynek mieszkalny, czy też obiekt komercyjny.

Loxone – unikalne i kompleksowe zarządzanie energią

Loxone łączy wszystkie komponenty w inteligentnym budynku i działa podobnie jak system nerwowy w ciele człowieka. Wszystkie przewody prowadzą do centralnej jednostki sterującej – Miniservera Loxone.

Wiele otwartych interfejsów sprawia, że system jest nieskończenie elastyczny. Umożliwia to unikalne w skali światowej i kompleksowe zarządzanie energią oraz otwiera wiele możliwości oszczędzania energii zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Drzewo z nazwami interfejsów

Inteligentne zarządzanie energią

Inteligentne zarządzanie ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku w celu zmniejszenia zużycia energii w sposób zrównoważony. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na zwiększenie własnego zużycia energii, czyli optymalne wykorzystanie samodzielnie wytworzonej energii, np. z instalacji fotowoltaicznej.

Loxone – otwarty system

Sieć, ModBus RTU/TCP, EEBus, RS485 i wiele innych. Dzięki licznym otwartym interfejsom, wszystkie komponenty związane z optymalizacją zużycia energii, które posiadają odpowiedni interfejs, mogą być zintegrowane z inteligentnym zarządzaniem energią Loxone. Niezależnie od tego, czy jest to system fotowoltaiczny, pompa ciepła, system akumulatorów…

Ale to nie wszystko. Z systemem może być zintegrowane (prawie) każde urządzenie. W połączeniu z aktualnymi prognozami pogody, szczegółowymi statystykami i monitorowaniem w czasie rzeczywistym, tworzą one najwydajniejszy na świecie system zarządzania energią.

Panele fotowoltaiczne

Integracja systemu PV

Odnawialne źródła energii stanowią kluczowy element Europejskiego Zielonego Ładu. Integracja systemów PV z automatyką domową i budynkową staje się najważniejszym elementem efektywnego zarządzania energią. Miniserver przejmuje inteligentną dystrybucję energii słonecznej w zależności od poziomu produkcji, zapotrzebowania i ustawionych priorytetów. Zawsze z myślą o zwiększeniu własnego zużycia energii.

Praktyczny przykład

Integracja ogrzewania
Integracja ogrzewania

Pompy ciepła, kotły grzewcze i inne podobne produkty mogą być wykorzystywane jako magazyn ciepła do przygotowania ciepłej wody dokładnie wtedy, gdy występuje nadwyżka energii słonecznej.

Człowiek przy samochodzie elektrycznym

Integracja samochodów elektrycznych

Europejski Zielony Ład koncentruje się również na strategii na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności. Tam, gdzie to możliwe, samochód elektryczny powinien być zasilany własną energią słoneczną. Integracja odpowiedniego inwertera i Wallboxa umożliwia zapisanie logiki do uruchamiania lub wstrzymywania procesu ładowania, definiowania prądu ładowania i wielu innych funkcji.

Integracja urządzeń domowych

Integracja urządzeń domowych

Każde urządzenie, które posiada odpowiedni interfejs (np. Home Connect) może uzyskać dostęp do systemu Loxone. Pozwala to na zintegrowanie go z inteligentnym zarządzaniem energią.

Praktyczny przykład

Wskazówka: Nawet niektóre „głupie“ urządzenia, które nie posiadają interfejsu (jak np. ładowarka akumulatorów do rowerów elektrycznych), mogą być zintegrowane poprzez gniazdko elektryczne.

Aplikacja z prognozą pogody
Uwzględnianie prognoz pogody

Podczas dystrybucji energii słonecznej, Miniserver nie tylko bierze pod uwagę poziom produkcji, zapotrzebowanie i priorytety – system może również patrzeć w przyszłość. Poczeka z ładowaniem samochodu elektrycznego, jeśli obecnie pada deszcz, ale prognoza mówi, że za godzinę pojawi się słońce. Oczywiście tylko w przypadku, gdy naładowany samochód nie jest nam akurat potrzebny (zawsze istnieje możliwość interwencji ręcznej).

Aplikacja ze statystykami

Kompleksowe monitorowanie i statystyki

Produkcja energii, zużycie, poziom naładowania baterii i wiele więcej. Wszystkie istotne dane inteligentnego systemu sterowania są wizualizowane w aplikacji Loxone i mogą być przeglądane w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca.

Indywidualne szczegółowe statystyki dostarczają użytecznych informacji i pozwalają na ujawnienie ukrytego potencjału oszczędności energii, dalsze zwiększenie efektywności energetycznej, a tym samym osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Oszczędność energii

Inteligentne zarządzanie energią może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy ogólnej efektywności energetycznej naszych budynków zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Ale jeszcze lepiej jest ograniczyć zużycie energii do minimum. Loxone oferuje szeroki zakres funkcji, które pomagają w zmniejszenia zużycia energii w budynku.

Wnętrze z zacienianiem

Automatyczne
zacienianie
W lecie żaluzje automatyczne chronią wnętrze przed przegrzaniem. W zimie wykorzystują promienie słoneczne do ogrzewania pomieszczeń w sposób neutralny dla klimatu. Pozwala to zaoszczędzić energię, która w normalnych warunkach byłaby zużywana na ogrzewanie i chłodzenie.
Dowiedz się więcej

Oświetlony dom

Inteligentne
oświetlenie

Czujniki obecności rozpoznają, kiedy nikt nie przebywa w pomieszczeniu i automatycznie wyłączają światło.
Nasze nowoczesne spoty LED zużywają bardzo mało energii i są niezwykle trwałe.
Dowiedz się więcej

Odpoczywająca kobieta

Inteligentne sterowanie
ogrzewaniem i chłodzeniem

Loxone określa dokładne zapotrzebowanie na ogrzewanie lub chłodzenie dla konkretnego pomieszczenia i zapewnia, że pożądana temperatura komfortowa jest osiągana tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Pod nieobecność domowników budynek przełącza się w tryb niskiego poboru mocy.
Dowiedz się więcej

Ćwicząca kobieta

Inteligentna
wentylacja

Wentylacja w oparciu o obecność, zawartość CO2, wilgotność i temperaturę pomieszczenia zamiast stałego przepływu powietrza – Miniserver gwarantuje inteligentną pracę systemów wentylacji.
Dowiedz się więcej

Ekspres do kawy

Pogromca trybu
czuwania

Inteligentny budynek automatycznie odłącza wszystkie urządzenia w trybie stand-by i inne pożeracze energii, gdy nie są one potrzebne lub gdy nikogo nie ma w domu/mieszkaniu.

Kobieta wychodzi z domu

Tryby pracy:
„Wyjście z domu“, „Wakacje“…

Budynek można przestawić na tryb oszczędzania energii za pomocą kilku kliknięć: urządzenia w trybie czuwania są odłączane od zasilania, światła są gaszone, ogrzewanie i chłodzenie są wyłączane itd. Indywidualnie, w zależności od potrzeb.

Oświetlony stół z lampą wiszącą

Zrównoważone produkty

Poprawa efektywności energetycznej i ekoprojektu produktów jest kolejną kluczową strategią dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Cel, który idealnie pokrywa się z naszymi założeniami: przywiązujemy dużą wagę do jakości i nie tworzymy produktów „jednorazowych“. Wszystkie produkty Loxone zostały zaprojektowane z myślą o długotrwałym stosowaniu.

Nasze komponenty projektujemy i produkujemy we własnym zakresie – w sercu Europy. Oprócz wysokiej jakości, atrakcyjnego wzornictwa i innowacyjnych cech produktów, dużą wagę przywiązujemy do niskiego zużycia energii.

W kierunku zrównoważonego rozwoju pracujemy również przy budowie Kampusu Loxone – europejskiego centrum automatyki budynkowej. Kampus będzie posiadał ogromny system solarny o mocy 600 kWp, a 78% całkowitej powierzchni stanowić będą tereny zielone w postaci zielonych dachów, parków i dziedzińców.

 

Grafika zielonego globu

Osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu jest trudnym zadaniem. Automatyzacja domów i budynków za pomocą Loxone może pomóc we wdrożeniu kompleksowego systemu zarządzania energią i przybliżyć się o krok do realizacji celów „green dealu“.

Razem sprawmy, aby nasze życie było bardziej energooszczędne i zrównoważone. Przyszłość świata zależy od zdrowia naszej planety.

Zaciekawił cię ten temat?

Ikona elektryk

Masz firmę instalacyjną?

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie Loxone lub masz projekt, który chciałbyś z nami zrealizować? Zapisz się na niezobowiązujące webinarium wprowadzające lub od razu dołącz do programu partnerskiego Loxone.

Ikona łopata

Budujesz lub remontujesz?

Dla osób rozważających inteligentną instalację elektryczną w swoim domu lub mieszkaniu organizujemy bezpłatne prezentacje systemu Loxone. Oferujemy również bezpłatne konsultacje i kalkulacje projektu