Automatyka w budynkach drewnianych: strefowa regulacja ogrzewania i kontrola wilgotności


21. września 2022 in Know How

Inteligentna automatyka ma swoje miejsce w budynkach drewnianych. Loxone odpowiada na wyzwania z nimi związane oraz ich pasywnymi i niskoenergetycznymi standardami. Optymalnie zarządza energią, chroni przed uszkodzeniami i ułatwia kontrolę. Zobacz, ile funkcji otrzymuje drewniany dom w jednym systemie automatyki.

Budynki drewniane są coraz bardziej pożądane ze względu na krótki czas budowy, oszczędność energii dzięki doskonałej izolacji cieplnej oraz ogólną przyjazność dla środowiska i zdrowego trybu życia. Krótko mówiąc, jest to nowoczesne i zrównoważone rozwiązanie mieszkaniowe.

Dlatego właśnie Loxone doskonale nadaje się do takich projektów – uwydatnia korzyści posiadania takiego domu i pomaga wyeliminować wszelkie problemy, które mogą się pojawić w tego typu inwestycjach. 

Główne powody, dla których budownictwo drewniane i Loxone doskonale się uzupełniają:

Czym jest Loxone?

Loxone to nowoczesne rozwiązanie automatyki budynkowej dla domów jednorodzinnych, projektów deweloperskich, biur, budynków komercyjnych, hoteli, restauracji, a także projektów specjalnych. System oparty jest na zredukowanym okablowaniu i prostym sterowaniu budynkiem i samodzielnie rozwiązuje większość zadań w zakresie komfortu, bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.

Automatyczne zacienianie

Przeszklone powierzchnie są popularnym elementem współczesnych budynków drewnianych. Mogą one jednak powodować przegrzewanie się wnętrza, a jednocześnie pozbawiać mieszkańców pożądanej wieczorem prywatności. Dlatego też rolety okienne są częstym wyborem chroniącym przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami.

Dzięki Loxone kontrola nad roletami jest znacznie łatwiejsza. Zacienianie jest automatycznie sterowane w zależności od pory dnia i temperatury wewnętrznej w pomieszczeniu, dzięki czemu nie dochodzi do jego przegrzania. System wykrywa również sytuacje, które mogą uszkodzić rolety, takie jak burza, mróz czy silny wiatr. W takich okolicznościach są one unieruchamiane w bezpiecznej pozycji i mogą nam służyć wiele lat.

Jeśli użytkownik chce samodzielnie ustawić pozycję rolet, może to łatwo zrobić za pomocą przycisku Loxone Touch, który opcjonalnie może również sterować oświetleniem lub dźwiękiem. Dalsze opcje kontroli są na wyciągnięcie ręki w aplikacji mobilnej Loxone.

Zacienianie

Kontrola wilgotności

Wysoka wilgotność i powstawanie pleśni to powszechny mit i nie do końca trafny argument przeciwko budynkom z drewna. Nowoczesne konstrukcje drewniane dobrze radzą sobie z wilgocią, choć konieczna jest dbałość o szczegóły konstrukcyjne, szczelność przegród zewnętrznych, a także dobrze prowadzona gospodarka wilgocią, która zapobiegnie jej wnikaniu w głąb konstrukcji, zawilgoceniu gruntu czy zalaniu wodą deszczową.

Oprócz tego kluczowy jest stały monitoring wilgotności. Nawet niewielkie wycieki wody, na przykład z rury, mogą wyrządzić wiele szkód. Ponadto, bez nadzoru takie wady mogą ujawnić się dopiero z czasem, a gdy zacznie się tworzyć pleśń, może nawet zostać naruszona statyka domu.

Zacienianie

Loxone wykorzystuje czujniki między innymi do pomiaru wilgotności w konstrukcji. Gdy tylko jej współczynnik nagle wzrośnie lub osiągnie określony próg, mieszkańcy są natychmiast alarmowani przez aplikację i mogą zająć się problemem zapobiegając szkodom. Odpowiednim dodatkiem są również czujniki zalania pod zlewem, zmywarką czy pralką, które natychmiast informują o wycieku lub nakazują systemowi odcięcie dopływu wody. W przycisk Loxone Touch wbudowane są czujniki wilgotności i temperatury w pomieszczeniu, które sterują systemem zacieniania. Wykryją też nienaturalnie podwyższoną temperaturę i zaalarmują domowników o możliwości pożaru.

Strefowa regulacja temperatury i automatyczna wentylacja

Budynki drewniane charakteryzują się również doskonałą izolacją termiczną. Regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach to praktycznie norma w dzisiejszych inwestycjach. Elektryczne ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła itp. mogą być zintegrowane z Loxone, a dystrybucja ciepła może być sterowana strefowo.

Cały proces odbywa się w pełni automatycznie. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę, np. dla salonu, w aplikacji wraz z informacją, o której godzinie ma być ona osiągnięta. Gdy nikogo nie ma w domu, ogrzewanie działa w trybie energooszczędnym i nie marnuje energii. Ponadto, system uczy się, jak długo trwa ogrzewanie danego pomieszczenia, dzięki czemu proces rozpoczyna się w odpowiednim momencie, a właściwa temperatura jest osiągnięta w wyznaczonym czasie. W procesie regulacji temperatury bierze udział również system zacieniania. Poprzez automatyczne zamykanie żaluzji, można łatwo obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Z kolei zimą wpuszczają one promienie słoneczne, które wspomagają ogrzewanie.

Wraz ze szczelnością budynków drewnianych przychodzi wymóg dobrej wentylacji. Loxone stale monitoruje jakość powietrza i poziom CO2 w pomieszczeniach, a w razie potrzeby uruchamia wentylację i/lub rekuperację.

Regulacja temperatury w Loxone Config

Gigantyczna rozdzielnica? Nie ma mowy.

Inteligentny system automatyki Loxone może być zintegrowany z drewnianym budynkiem już w fabryce i charakteryzuje się on prostym okablowaniem. Jako jednostkę sterującą można zastosować nowy Miniserver Compact*, który mimo niewielkich rozmiarów (6 jednostek w rozdzielnicy) staje się mózgiem domu. Świetnie radzi sobie z różnymi zadaniami automatyzacji i może zadbać o domowe multiroom audio.

*Można również zastosować inne jednostki sterujące z rodziny Miniserverów – Miniserver i Miniserver Go.

Miniserver Compact

Inteligentne zarządzanie energią

Wyjątkową zaletą jest to, że wszystkie opisane powyżej funkcje można zmieścić w jednym systemie sterowania. Optymalnie zarządza on technologią drewnianego domu, aby zmaksymalizować efektywność energetyczną, a tym samym zmniejszyć ślad węglowy budynku. Możliwe jest również zintegrowanie paneli fotowoltaicznych z systemem i w efekcie pełne wykorzystanie inteligentnego zarządzania energią.

Dzięki komponentom Loxone, budynek zyskuje także dodatkowe opcje, za które w przeciwnym razie trzeba by zapłacić osobno, na przykład inteligentne zabezpieczenie przed włamaniem.

Przykładowa wizualizacja 

W każdym projekcie połączenie komponentów i pożądanych funkcji jest indywidualnie dostosowywane. Jako przykład podajemy tu prostą wersję budynku drewnianego z instalacją Loxone:

Przykładowy rozkład instalacji Loxone
ikona Touch

Touch Tree do pomiaru temperatury i wilgotności oraz ręcznego sterowania funkcjami

ikona zacienianie

Automatyczne sterowanie żaluzjami

głowica 24V

Strefowa regulacja temperatury w pomieszczeniu

ikona wykrywanie pożaru

Detekcja dymu

15 jednostek w rozdzielnicy

Cena bez VAT:

6 793,00 zł

Cena nie obejmuje montażu elementów. Instalacja powinna być przeprowadzona przez doświadczonego elektryka przeszkolonego przez Loxone (Partnera Loxone).

ikona zdalny odczyt

Zdalny odczyt

ikona wentylacja

Automatyczne sterowanie klimatyzacją lub PV

ikona kontakt drzwiowy i okienny

Dane z kontaktów okiennych

Szczegóły uzyskanych funkcji:

Touch Tree

Touch Tree informuje Miniserver o temperaturze i wilgotności w każdym pomieszczeniu. Na tej podstawie automatycznie dostosowywane jest ogrzewanie oraz zacienianie, a także wentylacja. Przycisk posiada dwie powierzchnie dotykowe do sterowania żaluzjami na wypadek, gdyby użytkownik chciał ręcznie regulować ich ustawienie. W przypadku przyszłej rozbudowy o inteligentne oświetlenie lub audio, przycisk posłuży również do sterowania tymi technologiami. Touch Tree przy drzwiach głównych służy również jako przycisk wyjścia – trzykrotne kliknięcie powoduje przejście domu w tryb nieobecności.

Automatyczne żaluzje

Zacienianie jest samoczynnie regulowane w zależności od położenia słońca i panującej temperatury. Indywidualne zmiany mogą być dokonywane przy użyciu Loxone Touch lub w aplikacji. Żaluzje współpracują z ogrzewaniem, aby efektywnie osiągnąć lub utrzymać idealną temperaturę w pomieszczeniu (na podstawie ustawień użytkownika). System zacieniania może obudzić mieszkańca naturalnym światłem, a wieczorem samoistnie zapewnić prywatność. Przy opuszczaniu pomieszczenia automatyka jest przełączana w oszczędny tryb, co dotyczy również całego domu w przypadku korzystania z przycisku wyjścia. Zarządzanie wszystkimi roletami jest przejrzyście zwizualizowane w aplikacji.

Strefowa kontrola temperatury i jakości powietrza

System grzewczy uczy się, jak efektywnie i szybko ogrzać poszczególne pomieszczenia do pożądanej temperatury. Można również ustawić tygodniowe programy grzewcze i monitorować statystyki temperatury wewnętrznej. Jeśli okno zostanie otwarte przez określony czas (system wie o tym dzięki kontaktom okiennym), ogrzewanie wyłączy się samo, aby nie marnować energii. Systemem grzewczym można również zarządzać zdalnie za pomocą aplikacji.

Dzięki interfejsowi Modbus TCP system jest gotowy także do sterowania klimatyzacją, wentylacją lub fotowoltaiką – im więcej technologii system w sobie łączy, tym efektywniejsze jest jego działanie. Poprzez integrację PV można dodatkowo wzmocnić inteligentne zarządzanie energią w domu.

Bezpieczeństwo

Kontakty okienne kontrolowane przez Loxone informują nas o wtargnięciu do budynku poprzez aplikację. Dzięki detekcji dymu i pomiarowi temperatury za pomocą Loxone Touch, mieszkańcy natychmiast wiedzą o wystąpieniu pożaru. Zabezpieczenia są darmowym bonusem instalacji dzięki wykorzystaniu pozostałych komponentów.

Inne

W aplikacji można ustawić indywidualne tryby użytkownika, a komunikaty systemowe są wyświetlane na telefonie lub tablecie. Natychmiastowa informacja o np. usterce pomoże zapobiec dalszym szkodom.

Dzięki bezprzewodowej technologii Air, każdy projekt Loxone można rozbudować o dodatkowe komponenty i funkcje. Dodatkowe rozszerzenia są szybkie i łatwe w realizacji oraz nie wymagają większych ingerencji w projekt ze względu na zredukowane okablowanie.

Jesteś producentem drewnianych domów?

Dowiedz się więcej o tym, co twoje projekty mogą zaoferować klientom i jak wprowadzić ich do inteligentnego świata Loxone. Jesteśmy do twojej dyspozycji!

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.