10 błędów przy budowie domu – co zrobiłbym inaczej, gdybym znowu budował dom


23. stycznia 2019 in Know How

Pierwszy dom – to nie tylko dach i cegły pod nim. Jest wynikiem wielkiej determinacji, ciężkiej pracy, wielu trosk, czasu i pieniędzy. Stanowi centrum nowego życia. Wątpliwości co do poprawności podjętych decyzji lub zakresu wiedzy, którym powinniśmy dysponować jeszcze przed rozpoczęciem budowy, mogą jednak przyprawić nas o wiele zmartwień.

Brzmi jak coś, czego nie da się uniknąć. Ale czy na pewno?

Chcąc oszczędzić ci późniejszych nieprzyjemności, Bernhard przygotował listę
10 rzeczy, które zrobiłby inaczej, gdyby znowu budował dom. Na pewno znajdziesz w nich wiele inspiracji.

O autorze

Bernhard i jego partnerka zaczęli budować dom o powierzchni 230 m2 w 2015 roku. Rok później, w sierpniu 2016 roku, spędzili w nim pierwszą noc. W międzyczasie ich rodzina powiększyła się o trzeciego członka – urodziła im się córeczka Emily. Od samego początku chcieli mieć swój dom pod kontrolą i wiedzieli, że nie może im sprawiać zbyt wielu kłopotów – musiał być inteligentny.

Określ priorytety zaraz na początku budowy

Spotykam się z tym fenomenem coraz częściej – nie tylko u siebie, ale też u sąsiadów, przyjaciół i znajomych. My, ludzie, często mamy skłonność do inwestowania mnóstwa pieniędzy w bezsensowne rzeczy. Kupujemy przedrożone płytki, ale oszczędzamy na tym, co wywiera na nas dużo większy wpływ i mogłoby ułatwić nam życie. Na przykład na czujnikach ruchu, które stanowią jedną z podstaw inteligentnego życia.

Zaufaj ekspertom w branży

Na pewno znasz to z własnego doświadczenia – chcąc uzyskać najlepszą ofertę, kontaktujesz się z wieloma różnymi dostawcami. Ale wiesz co? Gdy dwaj robią to samo, to nie jest to samo. Patrząc na to z perspektywy czasu, mogę powiedzieć,
że powinienem zaufać profesjonalistom i nie brać wszystkiego w swoje ręce. Zaoszczędziłbym sobie dużo czasu, a zwłaszcza nerwów! Prosta rada: postępuj ze swoim czasem tak, jak z pieniędzmi. Dużo więcej zaoszczędzisz i uzyskasz lepsze wyniki.

Idealnie byłoby, gdyby całą budową od początku do końca zajmowała się jedna osoba odpowiedzialna – wyłączny dostawca lub architekt. Ja nie miałem nikogo takiego do dyspozycji i ilość zadań związanych z budową zupełnie mnie przytłoczyła.

 

Wybierz technologię Tree zamiast klasycznej gwiazdy

Kiedy zaczęliśmy budowę w 2015 roku, technologia Loxone Tree niestety nie była jeszcze dostępna na rynku. Wykonaliśmy instalację w topologii gwiazdy, co było standardem tamtych czasów.

Gdybyśmy dysponowali wówczas technologią Tree, zaoszczędzilibyśmy na niepotrzebnym okablowaniu, instalacji, a rozdzielnia byłaby znacznie mniejsza. Ponadto planowanie i ewentualne zmiany w instalacji, w szczególności rozszerzenie funkcji, są znacznie łatwiejsze z użyciem Tree.

Zaplanuj ogród przed rozpoczęciem budowy

W tej kwestii nadal łapię się za głowę. Gdybym znowu przez to przechodził, dokończyłbym planowanie ogrodu przed rozpoczęciem budowy. Dlaczego? Ponieważ wiedziałbym dokładnie, czy w ogrodzie bedzie jakaś dobudówka, w którym miejscu będzie basen itd. Dzięki temu wiedziałbym, dokąd poprowadzić okablowanie. Elektryk mógłby od razu zająć się oświetleniem na tarasie i w altance. Stojąca na posesji koparka mogła z łatwością zająć się przygotowaniem terenu pod basen. Upiekłbym dwie pieczenie na jednym ogniu. Teraz po pewnym czasie wydaje się to logiczne. Ale wcześniej w ogóle nie przyszło mi to na myśl.

Pomyśl o wykorzystaniu domu w przyszłości

Dziś nasza córeczka jest jeszcze mała i lubi bawić się w swoim pokoju. Prędzej czy później jednak dorośnie. Co stanie się z jej pokojem, kiedy opuści rodzinne gniazdko? Zadałem sobie to pytanie zbyt późno.

Pewnego dnia będę musiał skorzystać z bezprzewodowej technologii Air,
aby zainstalować w pokoju dziecięcym dodatkowe przyciski i wprowadzić nowe funkcje. Gdybym pomyślał o tym wcześniej, mogłem od razu przygotować okablowanie i obejść się bez instalacji bezprzedowowej.

Oprócz tego planowałbym pokój większy niż tylko 16 m². Nasza mała spędza w nim dużo więcej czasu, niż sądziliśmy. Byłoby miło, gdybyśmy mogli zapewnić jej więcej miejsca.

Zwróć większą uwagę na oświetlenie

„Światło ma duży wpływ na to, jak się czujemy, jak odbieramy otaczającą nas przestrzeń i jak wydajni jesteśmy.“ To zdanie było dla mnie tylko chwytem marketingowym. Kiedy przyszedł czas na planowanie oświetlenia, ważne było dla mnie tylko to, aby w każdym pomieszczeniu dało się włączyć światło – nic innego.

O tym, że światło umie znacznie więcej, przekonałem się dopiero u swojego kolegi. Dumnie zaprezentował mi różne sceny świetlne. Na każdą sytuację miał oczywiście przygotowane odpowiednie oświetlenie. Zobaczyć to wszystko na żywo to zupełnie coś innego niż przeglądać zdjęcia w katalogu.

Byłem zafascynowany tym, jak można zmienić wygląd i atmosferę panującą
w pomieszczeniu tylko dzięki światłu. Początkowo salon wyglądał jak strefa relaksu
z przytłumionym światłem, a w następnej chwili stał się jasny, kolorowy i doskonale przygotowany na przyjęcie. Oglądanie wieczorem telewizji delikatnie podświetlonej taśmą LED lub pójście w nocy do toalety przy automatycznie przyciemnionym świetle to funkcje, które bardzo szybko pokochasz.

Zaplanuj oddzielną kuchnię

Wiem, że lokalizacja kuchni jest kwestią sporną. Oczywiście, że tak było i w naszym przypadku. W przeciwieństwie do mnie, moja dziewczyna nie chciała oddzielnej kuchni. Jak to w związkach bywa, poszliśmy na kompromis i zdecydowaliśmy się na otwartą kuchnię.

Żarty na bok. Dzisiaj moja dziewczyna również wybrałaby oddzielną kuchnię. Według mnie istnieje wiele powodów. Najważniejszym jest jednak zapach roznoszący się podczas gotowania po całym domu, pomimo włączonego pochłaniacza.

Gdybym był bardziej przekonujący, nie musielibyśmy teraz planować szklanego oddzielenia kuchni. Moje doświadczenie podpowiada mi jednak, że nie miałem żadnych szans.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Każdy samochód jest wyposażony w poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa,
które chronią nas przed urazami. A jak chroni cię twój dom? Jest wyposażony w alarm przeciwpożarowy. Nie? Nie jesteś jedyny. Ale kiedy ja dowiedziałem się, jak wiele pożarów zakończyło się tragedią, umieściłem czujniki dymu w całym domu.

W końcu dlaczego nie mielibyśmy chronić się tam, gdzie spędzamy znacznie więcej czasu niż w samochodzie? Podobnie jak inni, zupełnie zaniedbałem kwestię bezpieczeństwa domu. Teraz brałbym ją pod uwagę już na samym początku budowy.

Miej wszystkie dokumenty pod ręką

Nie spodziewałem się, że papierkowa robota podczas budowy może być tak trudna.
I tak, błędne lub brakujące dokumenty mogą dla ciebie oznaczać kolejne wydatki.
Z tego powodu mogę polecić, aby trzymać wszystkie dokumenty uporządkowane i pod ręką przez cały czas trwania budowy.

To najlepsze na koniec – moja osobista rada

Na długo przed pierwszym wbiciem łopaty w ziemię, sporo czasu poświęciłem na szukanie inspiracji. Naturalnie, najwięcej w Internecie, który dzięki ogólnodostępnym forom, wydawał się idealnym narzędziem do wyszukiwania. Dyskusje on-line są wyjątkowo proste, ale w porównaniu z opinią doświadczonego eksperta, wywołują
w nas tylko więcej niepewności. Często jest to tylko zbiór nietaktownych komentarzy
i niekończących się rozmów między ludźmi, którzy w rzeczywistości wiedzą niewiele więcej od ciebie. Wszyscy próbują tylko przeforsować swoje zdanie.

Niestety spędziłem zbyt wiele czasu na pisaniu nowych postów i czekając na odpowiedź. Zamiast zbierać poważne źródła, wskazówki, rady i inspiracje, zajmowałem się wieloma nieistotnymi szczegółami. Rezultat? Żaden. Nie bez powodu istnieją prawdziwi profesjonaliści!

Pobierz bezpłatny magazyn Real Smart Home

Twoje nowe źródło inspiracji i informacji o nowoczesnym życiu nazywa się „Welcome Home” – magazyn Real Smart Home od Loxone. Dostępny w polskiej wersji językowej do pobrania z naszej strony. Zupełnie za darmo.

Extra bonusowa rada:
Nie pozwól, aby losem twojego projektu pokierował przypadek!

Planujesz budowę / rekonstrukcję i chcesz mieć pewność, że twój dom będzie spełniał aktualne standardy,
a ty będziesz mógł cieszyć się zasłużonym komfortem? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą,
aby dowiedzieć się, czego możesz oczekiwać od nowoczesnej instalacji elektrycznej.