Kolik stojí chytrý dům? Cena mnohé překvapí

Milan Randl
Květen 2, 2019 in Know How

Možná jste to také někdy slyšeli: Cena chytrého domu způsobuje, že není pro běžného člověka. Inteligentní domácnost si může dovolit jenom hrstka vyvolených. Náklady vložené do chytré domácnosti se nikdy nevrátí…

Představu chytrého bydlení máme často tendenci podvědomě zavrhnout. Otázka kolik stojí chytrý dům při tom hraje zásadní roli. Protože proč ztrácet čas s něčím, co je pekelně drahé?

Nebo je to jinak?

chytrý dům bungalow, jehož cena nebyla vysoká

I toto je chytrý dům. Rozhodně žádné sci-fi ani luxus. Podobně na tom je i jeho cena.

Doby, kdy tomu tak bylo, jsou díky bohu za námi. Například instalačním partnerům systému Loxone se roce 2018 v Česku a na Slovensku podařilo realizovat cca 1 700 instalací chytrých domů a na rok 2019 se předpokládá skokový nárůst. Pokud by chytrý dům byl něco nedostupného, nevyzkoušeného nebo nepotřebného, bavili bychom se nejvýše o nižších stovkách instalací.

Jak je tedy možné, že si chytrá elektroinstalace nachází cestu do čím dál více „obyčejných domů“? Cena inteligentního domu totiž není zdaleka tak děsivá, jak si bohužel stále mnoho z nás myslí.

Je ale třeba si otevřeně přiznat, že chytrý dům opravdu není pro každého. Pokud někdo bude stavět nový dům, bude mít metrové kamenné zdi s miniaturními okénky, jako měli naši předci, a topit bude v kamnech, inteligentní elektroinstalace těžko najde opodstatnění a její cena bude skutečně mnohem vyšší než ta tradiční.

 

Změna bydlení v obyčejných domech

Takových domácností poslední dobou ale moc nevzniká. Spíše se setkáváme s novostavbami, které jsou masivně zateplené, mají perfektní okna (obvykle velmi velká) a celkově na ně máme úplně jiné nároky.

Pohled do interiéru chytré domácnosti

Dnešní domácnosti obvykle vypadají jinak, než třeba před 20 lety. S tím souvisí i cena elektroinstalace.

Architektura 21. století změnila způsob bydlení i v obyčejných domech. Donutila nás společně s legislativou (energetický štítek) k tomu, abychom do svých domácností začlenili řadu technologií, které zde dříve nebyly: předokenní žaluzie, komplexní zdroje tepla, rekuperace, zabezpečovací systémy, více zdrojů osvětlení (ne pouze jednu žárovku uprostřed místnosti), atp.

Jakmile již máme tyto technologie, tak vlastně chtě-nechtě máme takový pseudochytrý dům.

 

Z čeho se skládá cena chytrého domu?

Každý z těchto prvků je třeba ovládat, aby dělal to, co chceme. Jedna technologie má termostat, druhá vypínač, další zase dálkový ovladač, dotykový displej či jinou krabičku. Momentálně také hodně „frčí“ všemožné appky.

Zkrátka počet „ovládátek“ se nám množí. Na zdi to potom nezřídka vypadá třeba takto:

Dvě řady tlačítek pro ovládání jedné místnosti jako ukázka toho, kde chytrá domácnost ušetří peníze i starosti.

(Za) Toto si v chytrém domě můžete ušetřit.

Zeď zaplněná mnoha tradičními ovládacími prvky pro technologie v domě.

(Za) Toto si v chytrém domě můžete ušetřit.

Ve výsledku nám technologie, ze kterých jsme se měli těšit a mít užitek, přidělávají klidně přes 50 000 úkonů (starostí) ročně*.

 

Moderní dům = chytrý dům

Ve většině případů totiž tyto technologie nedokážou udělat nic samy a čekají na náš povel – právě přes již zmíněná „ovládátka“, ve kterých aby se čert vyznal. Navíc spolu nekomunikují, a tak celý dům „zní“ jako rozladěný orchestr: Každá technologie si žije svým životem a mnohdy jde jedna proti druhé (topení vs. žaluzie atp.).

Nyní, když máme rovnici dům 21. století = technologie, můžeme přidat ještě jedno rovnítko: = „chytrý dům“. A to ze 2 důvodů:

Pragmatický důvod

Výše zmíněných 50 000 úkonů ročně není vůbec nadsazené číslo. Jsou to drobné úkony, které je člověk zvyklý dělat každý den od rozsvěcení, přes ovládání topení, třeba po zatažení žaluzií.

Na malém prostoru startovacího bytu si možná těchto komplikací ani nepovšimneme. A to zejména proto, že mnohé ze zmíněných technologií ani není potřeba využívat.

Na větším prostoru nového bydlení, které většinou plánujeme na celý život, se mění v peklo. Tehdy buď rezignujeme na sny o pohodlí a efektivitě, nebo začínáme s úpravami a změnami ve způsobu ovládání svého domu.

infografika: technologie v (chytrém) domě

O jaké technologie se v domě (ne)musíme neustále starat?

Těchto 50 000 úkonů časově znamená skoro 6 dní života, které můžeme strávit příjemnějšími věcmi. Právě o tyto úkony se z větší části postará chytrý dům.

Technologie najednou dělají to, co mají. Přesto můžeme kdykoliv zasáhnout. Nyní ale nemám na mysli výběr z 10 různých tlačítek nebo kontrolerů. Nemluvím ani o 30 vteřinách čekání, než se přes Cloud připojíme v jedné z mnoha aplikací. Použijeme jen jedno jediné tlačítko tak, jak jsme byli doposud zvyklí.

Finanční důvod

Elektroinstalace stojí 100.000 Kč. Taková je často představa lidí, než začnou stavět. Tato suma vychází z obvyklé představy o tom, co dnes do elektroinstalace patří. Zahrnuje kabely, sekání, zakončení prvků a práci. Někdy obsahuje i zásuvky nebo vypínače té nejzákladnější řady.

Musíme ale přičíst rozvaděč, výbavu rozvaděče, hromosvod, projekt, revizi… a cena už roste až někam ke 200.000 Kč. Potom zjistíme, že potřebujeme přidat všechna ta ovládátka:

 • termostaty a regulace topení 66.000 Kč
  (termostat á 1.400–2.800 Kč, Hlavice á 500 Kč, svorkovnice pro ovládání hlavic 6 okruhů á 1.500 Kč, + práce, kabeláž (JYTY 11 Kč/m) cca 12.000 Kč)
 • ovládání a ovladače k žaluziím >79.000 Kč
  (aktor á 2.500 Kč, řídicí jednotka 12.000 Kč, tlačítko 1.500 Kč + montáž)
 • alarm 50.000 Kč
  (14 x okenní kontakt, 10 x PIR, klávesnice, jednotka, montáž)
 • světla 75.000 Kč
 • rekuperace 15.000 Kč

Najednou dojdeme k závěru, že se nebavíme o 100.000 Kč, ale o částce převyšující 485.000 Kč.

Co se týče ceny instalace inteligentního domu, tak všechny zmíněné prvky v ní budou již zahrnuty. Navíc de facto na klíč od jedné kompetentní osoby, a ne od pěti různých, které v případě problémů svalují vinu jeden na druhého.

U stejného projektu je cena chytrého domu pouze o cca 50.000 až 100.000 Kč vyšší.

Tablet jako alternativa pro složité ovládání, která pozitivně ovlivní, kolik stojí chytrý dům.

Skutečně potřebujeme mít na vše tlačítka, ovladače, termostaty a další jednoúčelové prvky? I to ovlivňuje cenu.

V některých případech, zvláště u větších a složitějších domů, se stává, že cena chytré elektroinstalace bude nižší než té tradiční. U běžných domů to sice většinou neplatí, ale možná se to brzy změní. Dříve ojedinělé technologie jako zavlažování, sauna či multiroom audio se stávají obvyklejší podobně jako např. venkovní stínění.

To, co rozhodně nelze, je porovnávat cenu základní elektroinstalace (100.000 Kč), a absolutní cenu elektroinstalace inteligentní domácnosti (550.000 Kč). Výsledný rozdíl 450.000 Kč byl možná realita před 10 a více lety. Hlavně je to ale jako srovnávat cenu hrubé stavby a cenu domu na klíč se vším vybavením.

mladý pár konzultuje projekt svého budoucího domu

Můžete mít chytrý dům vy?


Byla by škoda nedozvědět se o chytrém bydlení více a odsoudit se k desítkám let života pod současným standardem jen z důvodu předsudků. Doporučujeme minimálně podívat se do vzorového domu. Jedině na vlastní kůži si totiž lze ověřit, zda vám chytrý dům dává smysl.

Pak si můžete nechat nacenit svůj projekt. Ideální instalační firmu ve vašem okolí vám rádi doporučíme. Případně s vámi zdarma probereme možnosti vašeho budoucího domu.

* Číslo reprezentuje průměrný dům čtyřčlenné domácnosti ve střední Evropě.

Chci být informován o novinkách