Jaké žaluzie? Jaké rolety? Přinášíme tipy, podle čeho si vybrat


4 května, 2021 in Know How

Když mluvíme o stínicí technice, nemyslíme tím jen ochranu před sluncem, ale i prvky dotvářející výraz moderní architektury a interiéru. Významnou úlohu mají při úspoře energií, bezpečnosti, zvyšování komfortu bydlení (redukce hluku a zajištění soukromí). Jaké žaluzie nebo rolety tedy vybrat?

Stínění hraje důležitou roli v každém ročním období. Váš dům v létě chrání před přehřátím. Na podzim nebo v zimě dokáže slunce nahradit klasické vytápění a je škoda, když se mu stínění plete do cesty. Při využití inteligentního ovládání se o stínění navíc nemusíte vůbec starat, jelikož stínění spolupracuje s vytápěním. Řídicí jednotka, například Loxone Miniserver, zajistí perfektní kooperaci jednotlivých technologií a přizpůsobí jejich funkci aktuálním vnitřním i venkovním podmínkám.

žaluzie a rolety

Zvolit žaluzie nebo rolety?

Žaluzie se od rolet odlišují tím, že se světlo dá regulovat a směrovat podle potřeby. Mohou se regulovat podle intenzity denního světla, ale dají se také zcela zatáhnout. Tepelnou a hlukovou izolaci však stále lépe zajišťují rolety. Více o tomto tématu najdete v našem článku žaluzie nebo rolety.

Jak vybrat žaluzie

Pokud hledáte řešení, které zabrání přehřátí vašeho interiéru nebo je vaše stavba vybavena velkými prosklenými plochami případně je orientována na jih, jihozápad či jihovýchod, jsou pro vás exteriérové žaluzie tou správnou volbou.

Potřebujete do své domácnosti stínicí techniku, která zabrání přímému oslunění interiéru, ale nemáte problém s jeho přehříváním? Zároveň chcete, aby ladila k interiéru a vytvářela útulně prostředí? Pak sáhněte po interiérových žaluziích.

Díky otočným lamelám, které pomáhají udržovat teplo mimo místnosti a současně poskytují dostatek světla, jsou žaluzie ideální pro optimální využití sluneční energie. V závislosti na poloze slunce umožňují řízení denního světla. Úplným uzavřením lamel je interiér v létě chráněn a v zimě pomáhají jako další vrstva izolace. Nevýhodou žaluzií je citlivost na vítr a proto se doporučuje jejich zatažení při překročení určité rychlosti větru. Zabrání se tak jejich poškození, Loxone to udělá automaticky.

Žaluzie v zimě

Typy žaluzií

Vertikální žaluzie jsou moderním doplňkem

Vertikální žaluzie jsou moderním doplňkem vhodným do každého interiéru. S možností naklápění lamely o 180 ° vás vertikální žaluzie spolehlivě ochrání před nežádoucími pohledy do vašeho soukromí.

Horizontální žaluzie jsou využívány nejen v komerčních prostorách

Horizontální žaluzie jsou využívány nejen v komerčních prostorách, ale i v bytech a rodinných domech. Jejich velkou výhodou je nenáročnost na stavební předpřípravu, jejich jednoduché ovládání a nenáročná údržba.

Venkovní žaluzie se dělí na různé typy. Podle tvaru lamel, které mají základní tvary C, Z nebo S. Podle nich se označují i žaluzie v kombinaci se šířkou dané lamely. Lamely mají šířku od 50 mm až po 93 mm. Nicméně existují i atypické širší žaluzie např. 120 mm. 

Nejpoužívanějším typem venkovních žaluzií byl kdysi typ C (šířka lamely 80 mm), ale dnes se už stále častěji používá typ Z (šířka lamely 70 až 90 mm), který má vyšší odolnost proti větru a integrované těsnění, takže se lamely dokáží dokonale zatemnit. Novým typem venkovních žaluzií je typ S (šířka lamely 65 nebo 90 mm), který je svými vlastnostmi a funkcemi podobným žaluziím typu Z, ale jejich tvar je více zaoblený a podobá se vlnce v podobě písmene S, podle kterého nese název. 

Většina dnešních venkovních žaluzií je již vybavena elektromotorem, případně elektromotorem s přijímačem. Díky tomu je ovládání komfortnější a žaluzie jsou pak většinou napojeny na řídicí systém domu. Díky tomu fungují automaticky a redukují tepelné ztráty nebo přehřívání interiéru.

Jak vybrat rolety

Chcete-li zabránit přímému oslunění i přehřátí vašeho interiéru a hledáte cenově přijatelný způsob zastínění, který nevyžaduje žádnou stavební předpřípravu, zvolte exteriérové rolety

Venkovní rolety oproti vnějším žaluziím umožní dosáhnout úplné tmy a fungují lépe jako tepelný izolant (často obsahují speciální výplň). Nespornou výhodou je i jejich větší odolnost proti větru a menší náchylnost na jiné mechanické poškození.

Ovládání žaluzií

Jaké předokenní rolety zvolit? Základní dělení je podle materiálu. Nejčastěji se využívají plastové (levnější) a hliníkové (odolnější). V obou případech je možné vybrat si v podstatě libovolnou barvu. Méně časté jsou venkovní rolety ze dřeva, které mohou vypadat úchvatně, ale jsou těžké a vyžadují pravidelnou údržbu. 

Existují také speciální provedení exteriérových rolet. Může jít např. o rolety průhledné (izolace proti hluku) nebo rolety do střešních oken.

 

ikona žárovky

Extra tip: Doporučujeme volit rolety, které mají více poloh. Tedy mohou být dole, ale zároveň zůstane mezi lamelami prostor na proudění vzduchu a dostatek světla. Teprve po úplném stažení se tyto otvory uzavřou. Do takových rolet je možné integrovat i síť proti hmyzu.

Další typy rolet

Typy stínění

Interiérové látkové rolety  

Pokud dbáte spíše na styl provedení a očekáváte od stínění, že bude ladit s celkovou koncepcí místnosti, pak vsaďte na látkovou roletu. Oproti horizontálním žaluziím se u nich lépe reguluje spuštěná výška a více si tak pohrajete s propustností světla.

Japonské stěny 

Celistvé stínicí stěny hojně využívané na vzdáleném východě připomínají kombinaci rolety a vertikálních závěsů. Jsou nezbytné v jednoduše zařízených a vzdušných prostorech a v případě velkých okenních ploch sahajících až k zemi (francouzská okna, prosklené stěny, dveře).

Plisé 

Plisé umožňují současného stažení či vytažení horní nebo dolní části, velmi přesně tak určíte průzor, kterým do místnosti proniká světlo. Plisé se také zpravidla montuje na atypická okna, protože je k dostání v mnoha kombinacích, střizích a barvách.

Náš tip: Zaujalo vás inteligentně řízené stínění ale přemýšlíte nad tím, jak by se řešily případné problémy? Přečtěte si náš článek o diagnostice stínění.

Zaujalo vás inteligentní stínění?

Ať už přemýšlíte o modernizaci vlastní budovy / domácnosti nebo jste firma a chcete nabídnout inteligentní stínění svým zákazníkům: Rádi s vámi probereme všechny možnosti řešení inteligentního ovládání stínění a odpovíme na vaše otázky.

Chci být informován o novinkách