Od inteligentných domácností k automatizácii budov a priemyslu


04/08/2020 in Zákulisie

Čo keby prišiel na trh systém pre riadenie a automatizáciu najrôznejších zariadení, ktorý by bol rovnako spoľahlivý, ale pritom viac flexibilný, oveľa jednoduchší a menej nákladný ako súčasné najrozšírenejšie platformy?

A presne to sa stalo za uplynulých 10 rokov v segmente profesionálnej domácej automatizácie vďaka Loxone. Tento segment rýchlo ovládol. Teraz sa naplno vydáva do segmentu komerčných a verejných stavieb i špeciálnych projektov automatizácie (priemysel, poľnohospodárstvo a pod.).

V čom je sila tohto systému?

Loxone Miniserver GO

Jednoduchosť

 

Hlavnou motiváciou vzniku Loxone bola komplikovanosť vtedy dostupných platforiem pre automatizáciu v domácnostiach. Zakladatelia Thomas Moser a Martin Öller proste nenašli nič vyhovujúce pre svoje domy a vznikol Loxone. Jednoduchosť je tak súčasťou DNA.

Cieľom Loxone je, aby každý, kto zvládne tradičnú elektroinštaláciu, zvládol aj tú inteligentnú. Najviditeľnejšie to je najmä u konfigurácie a vizualizácie. To, čo je „normálne robiť celý deň,“ je u Loxone otázka niekoľkých kliknutí. Tajomstvo spočíva v silnom nástroji menom Loxone Config, ktorý je zadarmo bez licenčných poplatkov a to vrátane aktualizácií.

Kľúčové sú tu predovšetkým predpripravená logika, vizuálny editor a automatizácia konfigurácie. V Configu sú k dispozícii hotové a preverené funkčné bloky, na ktorých pracujú desiatky špičkových vývojárov, ktorí sedia hneď vedľa inžinierov navrhujúcich hardvér. Výsledkom je perfektná symbióza HW aj SW, ktorú inde nenájdete.

Tieto funkčné bloky je možné ďalej kombinovať. Napr. automatizácia zavlažovania je hotová spojením troch blokov a vyplnením požadovaných hodnôt. Integrátor tak nepotrebuje vlastný tím vývojárov ani znalosť programovacích jazykov alebo používanie príkazového riadku. Nový zamestnanec bude schopný sa vyznať aj v hotových projektoch počas 1 popoludnia.

Špičková vizualizácia zadarmo

 

Vývoj bežnej vizualizácie vo forme mobilnej či webovej aplikácie a interaktívnych schém bežne stoja desiatky aj stovky tisíc korún. Každý projekt je pritom nutné dobre dokumentovať a každá zmena sa rieši individuálne a vyžaduje hodiny práce programátora. U Loxone sa vizualizácia vygeneruje automaticky pre všetky bežné platformy (Windows, Mac, iOS, Mac, Android, Linux a webové rozhranie). Beží pritom priamo na Miniserveri (bez cloudu: nie je nutný internet) a dostáva pravidelné aktualizácie, ktoré sú tiež zadarmo .. Kedykoľvek ju možno upraviť, disponuje systémom pre užívateľské oprávnenia a ďalšími prvkami zabezpečenia. Užívateľ samotný môže (ak je to žiaduce) mať obrovskú slobodu v personalizácii.

Mraznička aj mrakodrap

 

Pre Loxone je typická neuveriteľná flexibilita využitia. Používa sa pre projekty ako monitorovanie teploty v chladiacich boxoch a odosielanie reportu do e-mailu po komplexné riadenie mrakodrapov. Vždy ide o rovnaký hardvér, ktorý sa iba škáluje podľa potreby projektu. Toto škálovanie je rovnako jednoduché aj u existujúceho projektu. Ak napríklad pribudnú nové zariadenia alebo objekt, stačí pridať nové moduly k riadiacej jednotke a doplniť konfiguráciu.

Príklady projektov realizovaných s Loxone:

 • Reťazec Kika riadi centrálne (vzdialene) zásobovanie a prístup
 • Vzdialené meranie teploty a vlhkosti na Temelíne
 • Ovládanie vodnej elektrárne na Morave
 • Prístupový systém a výdaj obedov v Kroměříži
 • Osvetlenie a žalúzie v Palladiu v Prahe
 • Osvetlenie v NC Eden v Prahe
 • Interaktívne prehliadky pivovaru Budvar
 • Centrálne ovládanie v reťazci wellness centier
 • Proces kvasenia vína na Morave
 • Sídlo Červeného kríža v Barcelone
 • Asistované bývanie organizácie Lebenshilfe (Rakúsko)
 • Výroba matracov Träumeland
 • Bytový komplex Das Levels v Linzi

Silnou zbraňou systému Loxone je vlastný vývoj hardvéru. Ide najmä o zaručenie dokonalej kompatibility. Nie je nutné riešiť žiadne špeciálne aktualizácie jednotlivých prvkov. Firmware všetkých zariadení sa aktualizuje automaticky s aktualizáciou konfigurácie. Pri nových produktoch je tak vždy zaistená 100% interoperabilita.

Práca v Configu

V úvode sme spomenuli cenovú dostupnosť. Keďže Loxone vyrástol v kontextoch domácností, kde sa obvykle počíta každá koruna, je v porovnaní so systémami v komerčných inštaláciách oveľa lacnejší.

Často oceňovanou je veľkosť a dizajn jednotiek. Môže sa to javiť ako maličkosť, napriek tomu si integrátori chvália, že sa jednotky od Loxone vojdú do štandardných rozvádzačov (nie je nutný rack a pod.) Na din lištu, keď jedna zaberie max. 9 modulov (zvyčajne 2).

Loxone používa okrem iného aj vlastné komunikačné rozhranie Air (bezdrôtové) a Tree (káblová zbernica). Motiváciou ich vývoja bola neuspokojivá kvalita a komplikovanosť práce s takzvane štandardizovanými rozhraniami, ktoré sa často menia a nie je možné sa za plne zaručiť.

Softvér v rôznych zariadeniach

Vďaka plnej kontrole nad vývojom bolo možné dosiahnuť oveľa jednoduchšej a flexibilnejšej práce a plného výkonu za nižšiu cenu. Napríklad voľná topológia kabeláže Tree je ľahko rozšíriteľná a v rezidencii zvyčajne proti klasickej hviezde ušetrí až 80% kabeláže. Na jednom kábli, ktorý sme si pre tento účel sami navrhli (Tree Kábel), je všetko od tlačidiel cez senzory svetla po treba žalúziové aktory – komunikácia i napájanie.

Popri tom je systém zároveň veľmi otvorený. Umožňuje použitie klasickej hviezdicovej topológie, binárne, analógové i LAN riadenie a s pomocou rozširujúcich modulov celú radu bežných protokolov ako RS232, RS485, DALI, ModBus, IR, KNX, 1-Wire a ďalšie. Bežné sú aj individuálne integrácie. Loxone v podstate môže riadiť státisíce zariadení – viac menej pre všetko, čo sa vyložene nebráni, možno nájsť cestu, a interné konzultanti Loxone sú bezplatne k dispozícii na pomoc.

Neoddeliteľnou súčasťou je tiež otvorené API, ktoré umožňuje využitie Loxone v špeciálnych aplikáciách.

Ukážka núdzového alarmu v Configu

Podpora z ríše snov

Všetko u Loxone je k dispozícii v češtine: Aplikácie, konfiguračný softvér, školenia, technická podpora na telefóne a e-maili aj kompletná dokumentácia. Loxone organizuje takmer každý týždeň niektoré z viacerých úrovní školení v češtine aj slovenčine.

U Loxone sa neplatia žiadne licencie ani na použitie HW ani za softvérové ​​nástroje a aktualizácie. Aj pre prvý Miniserver vyrobený pred 10 rokmi vychádzajú stále nové aktualizácie a získava nové funkcie.

Väčšina produktov Loxone (okrem doplnkového príslušenstva) je vyrábaná v Európe (samozrejme udržateľným spôsobom). Dôkazom kvality systému a sily Loxone ako potenciálneho partnera je cez 140 000 realizovaných projektov najrôznejšieho druhu po celom svete.

Záujemca o využitie systému môže prísť si všetko vyskúšať do vzorových inštalácií (České Budějovice, Bratislava) a sadnúť si nad projekt na individuálnej konzultácii zadarmo. Prípadní záujemcovia môžu Loxone kontaktovať na www.loxone.com/kontakt.

– Špeciálny tip –

Loxone produkty

Tvorte automatizáciu


Loxone Miniserver je perfektným nástrojom pre jednoduché ovládanie a inteligentné automatizáciu projektov všetkého druhu, či už ide o inteligentný dom, komerčný objekt alebo špeciálnu aplikáciu. Staňte sa partnerom Loxone a používajte Loxone vo svojich projektoch. 

Chcem byť informovaný o novinkách