Hora dom: Dokonalé prepojenie tradičného s moderným


14/09/2020 in Referencie

Dedinka Mošovce sa okrem krásneho výhľadu na prírodu národného parku Veľká Fatra môže pochváliť jedinečnou architektúrou rodinného domu nazývaného Hora dom, za ktorého návrh stoja dvaja úžasní architekti Michal a Jana Tartaľovci z bratislavského štúdia Archholiks. V tomto projekte sa rozhodli pre systém Loxone, ktorý tu prepája tradičný horský štýl a moderné bývanie v štýle inteligentného domu.

Pozemok sa nachádza na južnej strane svahu a je súčasťou bývalých „záhumní“. Špecifickosť tejto stavby spočíva v nezvyčajnej koncepcii dispozičného riešenia štyroch navzájom prepojených a otvorených úrovní. Denná časť je súčasťou najvyšších úrovní, ktoré sa otvárajú smerom von do exteriéru vďaka veľkým skleneným plochám, a to aj kvôli okolitému výhľadu na panorámu Veľkej Fatry. Loxone Partner ELKO, s.r.o. zvolil systém Loxone hlavne preto, aby sa automaticky staral o množstvo úkonov a ušetril prácu majiteľov domu. Vďaka inteligentnému ovládaniu kúrenia, majú obyvatelia domu vždy príjemnú teplotu v akejkoľvek miestnosti a zároveň šetrí energie v miestnostiach, ktoré nie sú často využívané. Okrem iného sa dom postará nie len o kúrenie, ale tiež o osvetlenie, tienenie, čerstvý vzduch a prístup do domu.

„Loxone sme v dome využili na skoro všetky technologické časti domu a tie, ktoré ešte Loxone v dome neovláda chceme v budúcnosti tiež prepojiť.“

Michal Tartaľ

Investor & Architekt, Archoliks

Fakty

Krajina

Slovensko


Mesto/obec

Mošovce


Dátum realizácie projektu

2019


Celková plocha pozemku

900 m²


Architekti

Archholiks


Loxone Partner

ELKO, s. r. o.


Loxone komponenty

Kúrenie, tienenie, meteostanica, osvetlenie, senzory, Touch Pure, Intercom

 

Zachovanie vzhľadu vidieka

Tradičný vizuálny vzhľad objektov vidieka bol východiskovým bodom pri tvorení hmotovej skladby, materiálového riešenia fasády a pri formovaní strešnej krajiny. Ďalším aspektom, ktorý výrazne ovplyvnil koncepciu návrhu a priestorové radenie domu, boli potenciálne výhľady na okolitú scenériu hôr a ich zachovanie aj pri budúcom zastavaní okolitých pozemkov.

Otázka: Ako by ste opísali Váš projekt?

 

„Jednoduchý objekt s odkazom na pôvodnú architektúru vidieka s rešpektom voči svojmu okoliu formou a aj použitými materiálmi.“

Michal Tartaľ

Investor & Architekt, Archoliks

Jedinečný interiér

Interiér rodinného domu je jednoduchý, funkčný, udržateľný. Do očí bije železobetónová konštrukcia odhaľujúca otlačené dosky v stenách. Nezvyčajné, ale pri pohľade na interiér dokonale zapadajúce do celkového vzhľadu domu. Použité materiály, tak odhaľujú konštrukčný systém stavby a kombináciu zemitých farieb použitých v interiéry.

Jedinečný interiér

Interiér rodinného domu je jednoduchý, funkčný, udržateľný. Do očí bije železobetónová konštrukcia odhaľujúca otlačené dosky v stenách. Nezvyčajné, ale pri pohľade na interiér dokonale zapadajúce do celkového vzhľadu domu. Použité materiály, tak odhaľujú konštrukčný systém stavby a kombináciu zemitých farieb použitých v interiéry.

Vstup do spálne je prístupný krátkym dreveným schodiskom nakoľko je spálňa posunutá od vstupu o jeden meter. Dominantným prvkom je povrch betónovej steny s odtlačenou kresbou latkového debnenia, ktoré je použitá v miestnostiach s nižšou úrovňou Spálňa má tiež samostatnú kúpeľňu s WC a prechodný šatník. O tienenie v spálni sa taktiež postará systém Loxone, ktorý tak v letných mesiacoch zabráni prehriatiu interiéru a v zime pustí potrebné slnečné svetlo.
Obývačka okrem pohodlného sedenia s výhľadom a zabudovaným projekčným plátnom v ostení, ktorý je riadený pomocou IR ovládania prepojeného na senzory a vypínač. Obývací priestor dopĺňa knižnica s pracovným kútom a betónový kubus, ktorý integruje obojstrannú krbovú vložku a úložný priestor na drevo. Na okná boli použité bezdrôtové čidlá signalizujúce či je okno v danej miestnosti otvorené alebo zatvorené. Zaujímavým riešením je použitá biodoska na pracovnej ploche v kuchyni, ktorá plynulo nadväzuje na podlahu obývacej časti. Kuchyňa okrem iného ponúka nekonečný výhľad na scenériu Veľkej Fatry.

Exteriér

Nepravidelný povrch stavby pripomína steny starých sýpok a humien a drevený obklad, ktorý prevetráva fasádu, tak vytvára charakteristický priestorový reliéf. Záhrada je rozdelená na viacero častí, ktorú tvoria doplnkové stavby ako lodný kontajner na skladovanie náradia, sauna so sprchou a pohotovostné WC.

Obyvatelia domu sa tiež rozhodli použiť záplavové čidlo v technickej miestnosti a v septiku na reguláciu vody a sledovanie hladiny v prípade jej úniku. Dom je pomocou Loxone Meteostanice prepojený aj na Wheather service, takže obyvatelia domu budú vopred informovaní o zmene počasia. Prístup do domu je riadený pomocou Loxone Intercomu, ktorý je užitočným pomocníkom pre inteligentný dom.

– Špeciálny tip –

Pohľad do inteligentného pivovaru

Create Automation


Loxone Miniserver je perfektným nástrojom pre jednoduché ovládanie a inteligentnú automatizáciu projektov akéhokoľvek druhu, či už ide o inteligentný dom, komerčný objekt alebo špeciálny projekt.

Ikona kniha

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Chcem byť informovaný o novinkách