Winiarnia w Brnie: monitoruje temperaturę, wilgotność i wspaniałą atmosferę


26. maja 2020 in Referencje

Przyjazne relacje z sąsiadami i wspólna miłość do wina. Oto prosty powód,
dla którego po środku osiedla mieszkalnego w czeskim Brnie powstała przytulna winiarnia. Piwniczka służy do przechowywania alkoholu i posiada otwarty lokal do posiedzeń przy lampce wina. Loxone monitoruje tutaj temperaturę i wilgotność oraz dba
o oświetlenie, muzykę i bezpieczeństwo.

Fakty

Lokalizacja: Brno, Czechy


Budowa: 2018–2019


Ukończenie: listopad 2019


Partner Loxone:  SmaRD by Category


Posiadanie winiarni jest z pewnością marzeniem wielu osób. Czy posiada Pan w swojej rodzinie tradycję winiarską?

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jest to zwykła winiarnia do produkcji wina. Jest to miejsce do posiedzeń
z przyjaciółmi wraz z regałami do przechowywania wina.
Winiarską tradycję? Nic podobnego. Pochodzę
z Wysoczyny, gdzie uprawia się ziemniaki i zboże. Wszystko inne przemarza 🙂 Mój przyjaciel i obecny szef wprowadził mnie w świat wina dopiero podczas studiów. Tak strasznie mi się to spodobało, że od tego czasu jest to moje główne hobby.

Kiedy zaczął Pan myśleć o budowie piwniczki?

Pierwszą winiarnię miałem już podczas studiów na Wysoczynie. Jednak kiedy przeprowadziłem się do Brna, wina nie było gdzie przechowywać 🙂
Dlatego wraz z moimi sąsiadami i naszymi wspaniałymi przyjaciółmi postanowiłem zbudować winiarnię na naszym osiedlu, między domami. Piwnica składa się
z pomieszczenia wspólnego i dwóch oddzielnych regałów do przechowywania win.

 

W winiarni zdecydował się Pan zautomatyzować wiele rzeczy. Co skłoniło Pana do tego pomysłu?

Jest to miejsce do przechowywania wina, dlatego chcieliśmy automatycznie monitorować temperaturę
i wilgotność, a także zabezpieczyć lokal. Pozostałe funkcje to już tylko kwestia wygody.

Dlaczego wybrał Pan Loxone?

My i nasi sąsiedzi posiadamy inteligentne instalacje Loxone w naszych domach rodzinnych od kilku lat. Jesteśmy wielkimi fanami tego systemu i nawet nie braliśmy pod uwagę innych rozwiązań.
Ponadto w ciągu kilku ostatnich lat Loxone posunął się jeszcze o krok dalej. Do kontrolowania całej piwniczki używamy przycisku Touch Pure, który z wyglądu idealnie pasuje do projektu.

Czy był Pan zadowolony z pracy firmy instalacyjnej SmarRD by Category ?

Prawdopodobnie nie jesteśmy typowymi klientami, lubimy wymyślać 😀 Jednak właśnie z tego powodu wybraliśmy firmę SmaRD by Category, która realizowała nasz dom rodzinny.
Zaletą jest, że posiadają własnego projektanta, który we współpracy z technikami i programistami wymyśli i nakreśli cały projekt. Podczas dwóch spotkań wszystko uzgodniliśmy.
Od czasu budowy domu zaobserwowałem wielki postęp. Bardzo pozytywnie naszą oceniam współpracę.

 

 

Jakie funkcje najbardziej ceni Pan w swojej piwniczce z winami? Jak goście reagują na automatyzację?

W piwnicy mamy około 15 ściemnialnych obwodów świetlnych. Sterowanie nastrojami za pomocą jednego przycisku jest niesamowite i tworzy przyjemną atmosferę. Czujnik ruchu i magnes w drzwiach wejściowych automatycznie włącza muzykę i ustawia scenę świetlną. Jednocześnie działa jako zabezpieczenie. W razie potrzeby mogę zdalnie uruchomić panel podczerwieni i ogrzać lokal. Temperatura i wilgotność są automatycznie monitorowane. Przy niskiej temperaturze ogrzewanie uruchamia się automatycznie lub włącza się osuszacz powietrza.

Budowa winiarni została niedawno ukończona.
Czy jest Pan zadowolony z jej funkcji?

Tutaj muszę wspomnieć architekta Pana Ondrę Bořila,
który zaprojektował wygląd piwnicy i doskonale trafił
w nasze gusta. Design w połączeniu z inteligentnymi funkcjami i innymi technologiami tworzy niestandardowy klimat winiarni, o którym wspomniałem w pierwszym zdaniu. Więc: tak, jestem. 🙂

 

 

Rozmowa z partnerem Loxone

Z jakim zadaniem zwrócił się Państwa klient?

Klient chciał zrealizować swoje pomysły na miejsce, w którym można delektować się winem w gronie przyjaciół. Celem automatyzacji lokalu była oszczędność czasu przy zadaniach związanych z jego działaniem. Jednocześnie rozwiązanie miało być interesujące w designie. Klient oczekiwał pełnej kontroli nad winiarnią, od zabezpieczeń, poprzez oświetlenie, temperaturę i wentylację, aż po audio. Jako realizatorzy mieliśmy wolną rękę, aby wymyślić działanie piwnicy jako całość, a następnie mieliśmy zastosować nasz projekt w praktyce.

Czy było coś, na co klient kładł szczególny nacisk?

W związku z tym, że jest to przestrzeń, w której klient spędza tylko część swojego czasu, dużą rolę odgrywały zabezpieczenia. Sterowanie oświetleniem,
które pozwala zmieniać nastroje świetlne i zapewnia, wraz z muzyką, odpowiednią atmosferę również było ważne dla naszego klienta. W piwnicy znajduje się 16 oddzielnych obwodów światła, które można przełączać za pomocą różnych scen, bez niepotrzebnego zakłócania designu szeregiem włączników na ścianie. Jeden Touch Pure pozwala łatwo kontrolować wszystko, w tym już wspomnianą muzykę.

Czy klient od samego początku był zdecydowany na inteligentną instalację? Jeśli nie, co go przekonało?

Trzy lata temu zrealizowaliśmy inteligentny dom klienta. Już wtedy, podczas budowy domu, planowało się winiarnię i poczyniło pewne przygotowania do jej późniejszej realizacji. Myślę, że inteligentne zarządzanie piwniczką było naturalnym wynikiem zadowolenia z funkcjonowania domu.

Czy praca nad projektem winiarni różniła się od innych realizacji?

Dzięki wcześniejszemu doświadczeniu klienta z inteligentną instalacją,
od samego początku wiedział on z czym się taka instalacja wiąże i jak będzie działać. Nie trzeba było więc skupiać się na debacie „czy“ warto wykorzystać tę instalację w projekcie. Od razu przeszliśmy do tego „jak“ ją wykorzystać.

Mgr. Kateřina Krejčí

Dyrektor handlowy - SmaRD, CATEGORY a.s.

mladý pár konzultuje projekt svého budoucího domu

Czas na twój projekt


Rozważasz inteligentną instalację w swoim projekcie? Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z naszymi ekspertami lub odwiedź nas bezpośrednio w salonie pokazowym Loxone. Dowiedz się więcej o nowoczesnej instalacji elektrycznej
i możliwościach jej zastosowania.