6 powodów, dla których warto wybrać dom prefabrykowany


27. maja 2020 in Know How

Domy prefabrykowane to już nie tylko kartony bez duszy, jak kiedyś. Mają niezliczone korzyści, które postaramy się ci przybliżyć w poniższym wpisie. Przyjrzymy się także największym mitom otaczającym domy prefabrykowane. Nasz kolega Marc ze szwajcarskiego oddziału Loxone podzielił się swoją opinią.

Obecnie jestem w fazie życia, w której czuję się jak nowonarodzony. Wynika to z niedawno podjętej decyzji o budowie domu dla naszej małej rodziny. Ale jakiego domu? Jednym z pierwszych pytań,
jakie sobie zadałem było, czy ma to być dom murowany czy szkieletowy. Na koniec zdecydowałem się na prefabrykowany. Dlaczego?

Niniejszy artykuł podkreśla niektóre zalety domu prefabrykowanego i powinien pomóc każdemu,
kto zmierzy się z tym samym pytaniem teraz lub w przyszłości. Wpis odzwierciedla tylko moją osobistą opinię.

01
Niższe koszty

Koszty są prawdopodobnie kluczowe dla większości osób stawiających dom. Tak też było w moim przypadku. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć wyraźną różnicę: dom z prefabrykatów jest tańszy niż solidna konstrukcja.

Jednym z powodów jest to, że szczególnie w przypadku dużych producentów domów prefabrykowanych możemy polegać na szerokim portfolio już zaplanowanych domów. Koszty planowania przestrzennego są dlatego często pomijane.

Wspomniane koszty planowania pochłaniają ogromną część budżetu „konwencjonalnego” projektu budowlanego. Koszt samego architekta wynosi około 12-15% kosztów budowy. Oprócz tego musimy również dodać inżyniera budownictwa, konsultanta w zakresie energii…

02
Wiążąca stała cena

Decydujące dla mnie były nie tylko niższe koszty jako takie. Kolejną zaletą domu prefabrykowanego jest względna wiarygodność kosztów.

Słyszymy je w kółko, przerażające historie o gwałtownym wzroście kosztów budowy. Również w kręgu moich znajomych zdarzały się takie przypadki. Sześć razy refinansowane? Na pewno nie chciałbym, żeby mi się to przydarzyło!

Decydując się na dom prefabrykowany możesz uchronić się przed rosnącą ceną. Przynajmniej przez chwilę. Cena uzgodniona przy wyborze materiałów jest bowiem wiążąca dla wielu dostawców przez okres 12 miesięcy. Jeśli pojawią się problemy podczas budowy, poniesione koszty nie zostaną przeniesione na klienta.

Uwaga: Ważne jest, aby odróżnić cenę ofertową (na podstawie której podpisano umowę) od ceny końcowej (która zostanie ustalona dopiero po wyborze materiałów wykończeniowych).

Koszt niektórych prac może wzrosnąć nawet po złożeniu zamówienia. Na przykład, jeśli badanie gruntu wykonane po złożeniu zamówienia wykaże, że twoja piwnica będzie wymagała specjalnych prac, może to mieć znaczący wpływ na ostateczną cenę.

Ponadto, tylko standardowe wyposażenie jest wliczone w cenę oferty, chyba że uzgodniono inaczej. Jeśli wybierzesz coś bardziej luksusowego podczas wyboru materiałów,
będzie to oczywiście kosztować więcej.

konzultace projektu montovaného domu

03
Jedna osoba kontaktowa

Po cenie była to dla mnie największa zaleta. Dla całego projektu budowlanego domu prefabrykowanego jest tylko jedna osoba kontaktowa. Nie musiałem zajmować się trudną, chwilami żmudną koordynacją poszczególnych osób. Na tym zdecydowanie chciałem zaoszczędzić sobie czas.

Nawet po zakończeniu budowy ma się jedną osobę kontaktową, z którą można się skontaktować w przypadku wad.

04
Krótki czas budowy

Nasze poprzednie wynajmowane mieszkanie było dla nas za małe po urodzeniu syna. Nie było w nim pokoju dziecięcego, więc nasza sypialnia
i salon stopniowo się w niego przekształcały.

Czas był dla nas bardzo ważny. Po podpisaniu umowy budowa naszego domu miała zająć tylko około siedmiu miesięcy. W czasach, gdy każdy rzemieślnik wydawał się być w pełni zajęty,
była to oczywiście bardzo miła wiadomość.

Dom jest w dużej mierze prefabrykowany w halach, które są wyposażone w nowoczesne
i wydajne maszyny. Warunki pogodowe,
które normalnie zatrzymałyby budowę klasycznego domu, nie mają większego wpływu na cały proces. Prefabrykowana skorupa zostanie następnie zmontowana w przyszłej lokalizacji w ciągu kilku dni. Kolejnym krokiem jest wyposażenie wnętrza, które odbywa się już w zamkniętej przestrzeni.

Biorąc pod uwagę, że tylko jedna firma jest odpowiedzialna za całą budowę, która łączy praktycznie wszystkie usługi, plany mogą być lepiej skoordynowane i istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą przestrzegane.

interiér prefabrikovaného domu

05
Więcej indywidualności
niż myślisz

Bungalow, miejska willa, dach skośny, dach płaski… Producenci oferują teraz szeroką gamę różnych rodzajów domów. Ponadto gotowe plany można dostosować do własnych potrzeb.

Oczywiście możesz również wybierać z szerokiej gamy parkietów, płytek i kostki brukowej. A jeśli producent nie może spełnić twoich życzeń, usługę zawsze możesz zlecić firmie zewnętrznej.

Przestrzeń dla własnej kreatywności jest więc spora.

Dom z katalogu nie spełniał naszych wymagań, ponieważ mamy bardzo wąską i długą działkę. Architekt zaprojektował dom, a następnie przekazał go producentowi domów prefabrykowanych.

Już tak w życiu jest, że kiedy chcesz czegoś wyjątkowego, musisz dopłacić. Oczywiście decydując się na własnego architekta i dużą indywidualność straciliśmy trochę przewagę cenową.

architektem navržený interiér montovaného domu

06
Wysokie standardy jakości

Nie tylko sama konstrukcja bardzo się zmieniła. Domy prefabrykowane znacznie się rozwinęły
i nie są już „kartonowymi pudełkami”. Profesjonalnie zbudowany i odpowiednio utrzymany prefabrykowany dom ma żywotność około 90 lat.

Nawiasem mówiąc, drewno ma minimalny ślad ekologiczny, jest zasobem odnawialnym, a zatem pozytywnie przyczynia się do równowagi ekologicznej.

Inteligentny dom prefabrykowany

Bardzo ważne było dla mnie uczynienie naszego nowego domu naprawdę inteligentnym. Światło, zacienienie, ogrzewanie, dostęp do domu… ​​Chciałem, aby wszystko odbywało się automatycznie. Domki prefabrykowane mogą stać się inteligentnymi domami tak łatwo, jak klasyczne budynki.

Marc Baumgartner
O autorze

Marc Baumgartner pracuje w zespole marketingu Loxone od 2013 roku. W wolnym czasie zajmuje się planowaniem własnego domu. Na naszym blogu będziemy mu towarzyszyć podczas budowy
i dzielić się z tobą jego doświadczeniami.

Tytułem uzupełnienia

Granice między oboma rodzajami konstrukcji coraz bardziej się rozmywają. Oczywiście drewniany dom również można indywidualnie zaprojektować i zrealizować za pomocą lokalnych rzemieślników. Z kolei dom murowany można równie dobrze wybrać z katalogu i pozostawić jego budowę generalnemu wykonawcy. Dla uproszczenia ten artykuł odnosi się do obu typów w ich pierwotnym znaczeniu.

Czas na twój projekt


Rozważasz inteligentną instalację elektryczną i chcesz mieć pewność, że spełni ona obecne standardy? Skorzystaj
z bezpłatnych konsultacji z naszymi ekspertami lub odwiedź nas bezpośrednio w salonie pokazowym Loxone (teraz również online!) i przekonaj się, jak wygląda nowoczesna instalacja elektryczna.