Jak chronić rośliny przed mrozem za pomocą Loxone?

Emanuela Weiss
11. listopada 2020 in Know How
Zraszanie antyprzymrozkowe roślin oznacza ukierunkowane spryskiwanie upraw bardzo drobnymi kroplami wody. Rozprowadzana woda zamarza na roślinach, w wyniku czego uwalniane jest ciepło krystalizacji. W ten sposób liście i kwiaty są chronione przed mrozem warstwą wody. Dzięki zautomatyzowanej instalacji zraszaczowej z Loxone, nieprzespane, mroźne noce pełne nieurodzaju należą już do przeszłości.

Problematyczny mróz

Święta bez choinki? Nie do pomyślenia! Co roku jednak późne przymrozki w maju i czerwcu negatywnie oddziaływują na sadzonki. Mróz, który osiada na wierzchołkach młodych drzewek, może spowodować ich obumarcie, a w najgorszym przypadku całkowite uschnięcie. W przypadku świątecznych choinek oznaczałoby to nie lada katastrofę. Przy uprawie drzew iglastych dużą rolę odgrywa pogoda i temperatura. Jeżeli prognoza pogody przepowiada mroźną noc, należy udać się na plantację i uruchomić system zraszaczy. Zraszając rośliny, chronimy je warstwą wody. Woda zamarza, ale roślina wewnątrz jest chroniona. W zamarzniętej wodzie jest cieplej niż na zewnątrz. Wystarczający efekt ochronny można jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy wilgotność względna wynosi co najmniej 60%, a prędkość wiatru nie przekracza 3 stopni w skali Beauforta. Osoby zajmujące się uprawą drzewek lub innych roślin często są zmuszone zarywać noce, aby ratować swoje zbiory i utrzymać działalność. Jedna z takich firm zwróciła się do partnera Loxone (uniserve) o pomoc w automatyzacji całego procesu. Poszukiwano niezawodnego i prostego rozwiązania, które uruchamiałoby zraszanie chroniące przed mrozem, gdy nadchodziły nocne przymrozki, monitorowało poziom napełnienia zbiornika i ostrzegało właściciela w sytuacji awaryjnej.

Automatyczne zraszanie chroniące przed mrozem za pomocą Miniservera Loxone

Specjaliści z firmy uniserve zaproponowali rozwiązać to zadanie automatyzacji za pomocą technologii Loxone, ponieważ jest nie tylko łatwa, elastyczna i niezawodna w użyciu, ale także – w przeciwieństwie do innych rozwiązań – posiada swoje własne kompleksowe narzędzia monitorujące. Po dwóch dniach ustalania trasy WLAN i przygotowywania okablowania serwera i czujników, rozwiązanie zostało wdrożone. Dzięki połączeniu z firmową siecią WLAN możliwe jest zdalne sterowanie systemem, a Miniserver może ostrzegać właściciela za pomocą notyfikacji push w przypadku awarii. 

Klient jest bardzo zadowolony z rozwiązania. Nie musi już wstawać w nocy, ponieważ Miniserver Loxone niezawodnie przejął nad wszystkim kontrolę. Dzięki opcji zdalnego sterowania klient może aktywować system w dowolnym momencie, nawet w bardzo suchych warunkach.

Sven Kramer

Kierownik projektu i specjalista ds. jakości, uniserve

Jak działa zraszanie antyprzymrozkowe z Loxone?

Przy zautomatyzowanym procesie zraszania z ochroną przeciwmrozową ważne są trzy czynniki: 

  • Monitorowanie temperatury
  • Automatyzacja systemu zraszającego
  • Ustawienie systemu powiadamiającego

W naszym przykładzie zastosowania „Automatyzacja zraszania antyprzymrozkowego upraw” możesz przeczytać, jak skonfigurowany jest automatyczny system zraszania do ochrony roślin i jakich produktów Loxone potrzebujesz do jego realizacji. Znajdziesz tam również przykładową konfigurację do pobrania.

– Zostań partnerem Loxone –

Zostań
partnerem Loxone


Chciałbyś zaoferować swoim klientom unikalną automatyzację z Miniserverem Loxone? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z silnej współpracy z Loxone, liderem na rynku automatyki budynkowej
i domowej.