Jak chronić rośliny przed mrozem za pomocą Loxone?


11. listopada 2020 in Know How
Zraszanie antyprzymrozkowe roślin oznacza ukierunkowane spryskiwanie upraw bardzo drobnymi kroplami wody. Rozprowadzana woda zamarza na roślinach, w wyniku czego uwalniane jest ciepło krystalizacji. W ten sposób liście i kwiaty są chronione przed mrozem warstwą wody. Dzięki zautomatyzowanej instalacji zraszaczowej z Loxone, nieprzespane, mroźne noce pełne nieurodzaju należą już do przeszłości.

Problematyczny mróz

Święta bez choinki? Nie do pomyślenia! Co roku jednak późne przymrozki w maju i czerwcu negatywnie oddziaływują na sadzonki. Mróz, który osiada na wierzchołkach młodych drzewek, może spowodować ich obumarcie, a w najgorszym przypadku całkowite uschnięcie. W przypadku świątecznych choinek oznaczałoby to nie lada katastrofę. Przy uprawie drzew iglastych dużą rolę odgrywa pogoda i temperatura. Jeżeli prognoza pogody przepowiada mroźną noc, należy udać się na plantację i uruchomić system zraszaczy. Zraszając rośliny, chronimy je warstwą wody. Woda zamarza, ale roślina wewnątrz jest chroniona. W zamarzniętej wodzie jest cieplej niż na zewnątrz. Wystarczający efekt ochronny można jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy wilgotność względna wynosi co najmniej 60%, a prędkość wiatru nie przekracza 3 stopni w skali Beauforta. Osoby zajmujące się uprawą drzewek lub innych roślin często są zmuszone zarywać noce, aby ratować swoje zbiory i utrzymać działalność. Jedna z takich firm zwróciła się do partnera Loxone (uniserve) o pomoc w automatyzacji całego procesu. Poszukiwano niezawodnego i prostego rozwiązania, które uruchamiałoby zraszanie chroniące przed mrozem, gdy nadchodziły nocne przymrozki, monitorowało poziom napełnienia zbiornika i ostrzegało właściciela w sytuacji awaryjnej.

Automatyczne zraszanie chroniące przed mrozem za pomocą Miniservera Loxone

Specjaliści z firmy uniserve zaproponowali rozwiązać to zadanie automatyzacji za pomocą technologii Loxone, ponieważ jest nie tylko łatwa, elastyczna i niezawodna w użyciu, ale także – w przeciwieństwie do innych rozwiązań – posiada swoje własne kompleksowe narzędzia monitorujące. Po dwóch dniach ustalania trasy WLAN i przygotowywania okablowania serwera i czujników, rozwiązanie zostało wdrożone. Dzięki połączeniu z firmową siecią WLAN możliwe jest zdalne sterowanie systemem, a Miniserver może ostrzegać właściciela za pomocą notyfikacji push w przypadku awarii. 

Klient jest bardzo zadowolony z rozwiązania. Nie musi już wstawać w nocy, ponieważ Miniserver Loxone niezawodnie przejął nad wszystkim kontrolę. Dzięki opcji zdalnego sterowania klient może aktywować system w dowolnym momencie, nawet w bardzo suchych warunkach.

Sven Kramer

Kierownik projektu i specjalista ds. jakości, uniserve

Jak działa zraszanie antyprzymrozkowe z Loxone?

Przy zautomatyzowanym procesie zraszania z ochroną przeciwmrozową ważne są trzy czynniki: 

  • Monitorowanie temperatury
  • Automatyzacja systemu zraszającego
  • Ustawienie systemu powiadamiającego

W naszym przykładzie zastosowania „Automatyzacja zraszania antyprzymrozkowego upraw” możesz przeczytać, jak skonfigurowany jest automatyczny system zraszania do ochrony roślin i jakich produktów Loxone potrzebujesz do jego realizacji. Znajdziesz tam również przykładową konfigurację do pobrania.

– Zostań partnerem Loxone –

Zostań
partnerem Loxone


Chciałbyś zaoferować swoim klientom unikalną automatyzację z Miniserverem Loxone? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z silnej współpracy z Loxone, liderem na rynku automatyki budynkowej
i domowej.