Nowa generacja Miniservera Loxone


26. listopada 2019 in Technologie

Ponad 10 lat temu Miniserver Loxone zrewolucjonizował świat automatyki budynkowej. Dziś niezawodnie wykonuje wszystkie zadania związane
z bezpieczeństwem, komfortem i oszczędnością energii w ponad 100 000 projektów. Dziś prezentujemy nową wersję pioniera automatyzacji: Miniserver drugiej generacji.

Miniserver Loxone to prawdziwa perełka w dziedzinie automatyki budynkowej i domowej. Niezliczeni zadowoleni mieszkańcy inteligentnych domów, hotelarze, właściciele restauracji, przedsiębiorcy, elektrycy
i wielu innych są dowodem, że nasze produkty nadal przynoszą wielką radość z użytkowania nawet po dziesięciu latach.

W ciągu 10 lat zrewolucjonizowaliśmy rynek i wprowadziliśmy wiele innowacji. Jednocześnie postęp techniczny nastąpił także w innych obszarach. Opracowano nowe protokoły sieciowe, lepsze metody szyfrowania i wiele więcej. Miniserver drugiej generacji nie tylko wykorzystuje wszystkie te innowacje, ale jest również o wiele bardziej wydajny.

Nowości w drugiej
generacji Miniservera

Miniserver to najlepsze narzędzie do automatyzacji inteligentnych domów, nieruchomości komercyjnych i projektów specjalnych. Nowa generacja wyróżnia się ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa, znacznie wyższą wydajnością i wbudowanym interfejsem Loxone Tree.

Interkomunikacja Tree

Interkomunikacja Tree służy do łączenia kilku Miniserverów za pośrednictwem interfejsu Tree i do wymiany danych. Można przesyłać wartości cyfrowe, analogowe i tekst.

Zaprojektowany na całe życie

Wszystkie istniejące instalacje Loxone
są w 100% funkcjonalne!

„Nasze produkty i narzędzia programowe są zaprojektowane tak, aby niezawodnie działały przez cały cykl swojego życia. Bierzemy to pod uwagę przy rozwoju każdej wersji oprogramowania, a także przy wyborze materiałów i projektowaniu każdego produktu.”

Thomas Moser, Założyciel Loxone

Czy wiesz, że pierwsze Miniservery sprzedane ponad 10 lat temu nosiły nazwę LoxLIVE? Albo,
że pierwszy – wówczas tak zwany – „Miniserver” miał czarną obudowę?

Niezależnie od tego, jaką nosi nazwę oraz jaki ma kolor obudowy – Miniserver niezawodnie wykonuje swoją pracę nawet po 10 latach użytkowania. Jest również w 100% kompatybilny ze wszystkimi rozszerzeniami i naszą najnowszą generacją oprogramowania. I tak będzie zawsze. Istniejące instalacje
z Miniserverem będą nadal obsługiwać wszystkie zadania związane z automatyką budynku
w przyszłości. A Miniserver pierwszej generacji będzie nadal otrzymywać bezpłatne aktualizacje.

LoxLIVE
2010

Miniserver
2011

Miniserver
2013

Pełna kompatybilność

Łatwa aktualizacja oprogramowania i sprzętu

Tylko w kilku przypadkach przejście na Miniserver drugiej generacji jest przydatne lub konieczne. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy ma być obsługiwany protokół sieciowy IPv6 lub jeśli Miniserver pierwszej generacji osiąga swoje limity ze względu na rozmiar projektu. W takich przypadkach możliwa jest prosta aktualizacja do Miniservera drugiej generacji.

Bez względu na aktualną wersję oprogramowania Miniservera, po aktualizacji do nowego Loxone Config 10.3, możesz przekonwertować bieżącą konfigurację w celu jej aktualizacji. Wymiana sprzętu odbywa się w zaledwie kilku krokach.
Wszystkie istniejące rozszerzenia, a także całe peryferia będą w pełni operacyjne po wymianie.

Proces wymiany Miniservera wyjaśniamy w poniższym filmiku: 

Linie danych nowego Miniservera są wyposażone w bardziej nowoczesną technologię push-in. Ponadto Miniserver posiada już zintegrowany interfejs Tree, do którego można podłączyć do 50 urządzeń Tree.

W zależności od wymagań, Miniserver drugiej generacji może być modułowo rozbudowywany o osobno dostępne rozszerzenia. Interfejs KNX i analogowe wyjścia 0-10 V są dostępne poprzez odpowiednie rozszerzenia.

– Zostań partnerem Loxone –

Zostań partnerem Loxone


Chcesz zaoferować swoim klientom wyjątkową automatyzację z Miniserverem Loxone? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z silnej współpracy z Loxone, liderem na rynku automatyki budynkowej i domowej.

Często zadawane pytania
i odpowiedzi na temat nowej generacji Miniservera

Co się stanie z istniejącymi instalacjami?

Istniejące instalacje pozostaną w pełni funkcjonalne i będą nadal otrzymywać bezpłatne aktualizacje. Tylko w kilku przypadkach przejście na Miniserver drugiej generacji jest przydatne lub konieczne. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy ma być obsługiwany protokół sieciowy IPv6 lub jeśli Miniserver pierwszej generacji osiąga swoje limity ze względu na rozmiar projektu.

Jak długo Miniserver Gen. 1 będzie otrzymywał aktualizacje?
Miniserver Gen. 1 będzie w dalszym ciągu otrzymywał bezpłatne aktualizacje. Obecnie nie planujemy zaprzestać aktualizacji Miniservera pierwszej generacji.
Czy Miniserver Gen. 1 będzie nadal dostępny w sprzedaży?

Tak, Miniserver pierwszej generacji będzie nadal dostępny do kupienia w naszym sklepie internetowym. Jeżeli produkcja Miniservera Gen. 1 zostanie przerwana w przyszłości, poinformujemy o tym naszych partnerów z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

Czy Tree Extension obsługuje interkomunikację Tree?

Tak, Tree Extension obsługuje funkcję interkomunikacji Tree. Komunikacja za pośrednictwem Tree Extension jest ograniczona do dwóch urządzeń.

Niedawno kupiłem Miniserver Gen. 1. Czy mogę go wymienić?

Zwrotu lub wymiany produktu można dokonać zgodnie z zapisami naszych Ogólnych Warunków Handlowych.

Co należy wziąć pod uwagę przy wymianie Miniservera?

Podłączenie wejść cyfrowych
Miniserver drugiej generacji również posiada 8 wejść cyfrowych. Należy pamiętać, że wejścia cyfrowe są wyposażone w bardziej nowoczesną technologię push-in. Zaciski tego typu nadają się do sztywnych drutów o przekroju kabla 0,25 … 0,8mm2 / AWG23 … AWG18.

Korzystanie z interfejsu KNX
Interfejs KNX nie jest zintegrowany z Miniserverem drugiej generacji. Zamiast tego jest on dostępny jako osobny Extension. Zastosowane aktory i czujniki można przenieść do KNX Extension za pomocą funkcji „Wytnij”
i „Wklej”. KNX Extension Loxone umożliwia podłączenie do 500 adresów grupowych KNX / EIB.

Podłączenie wyjść analogowych
Miniserver drugiej generacji nie posiada zintegrowanych wyjść analogowych. Do modułowej rozbudowy systemu o wyjścia analogowe możesz użyć naszego AO Extension. Należy pamiętać, że AO Extension jest wyposażony w bardziej nowoczesną technologię push-in. Zaciski tego typu nadają się do sztywnych drutów o przekroju kabla 0,25 … 0,8mm2  / AWG23 … AWG18.

Czy nowy Miniserver obsługuje IPv6?

Tak. W celu ustanowienia zewnętrznego połączenia HTTPS, należy przekierować port 443 zamiast portu 80. Tutaj dowiesz się, jak sprawić, aby Miniserver był dostępny z zewnątrz. Aby uzyskać zewnętrzny dostęp do Miniservera, protokół sieciowy twojego dostawcy internetu (sieć domowa) i protokół sieci zewnętrznej muszą być zgodne.

Sieć wewnętrzna (domowa) Sieć zewnętrzna (dostawca usług mobilnych, gościnna sieć WLAN)  
IPv4 IPv4
IPv6 IPv6
IPv4 IPv6 X
IPv6 IPv4 X

Obecnie pracujemy nad ujednoliceniem różnych standardów dostawców, aby umożliwić dostęp zewnętrzny nawet przy różnych protokołach sieciowych. O postępach będziemy na bieżąco informować.

Która wersja Loxone Config jest wymagana do uruchomienia Miniservera drugiej generacji?

Miniserver drugiej generacji jest obsługiwany od wersji 10.3 Loxone Config. Wersja 10.3 jest odpowiednia dla obu generacji Miniservera.

Czy usługi online można przenieść na nowy Miniserver?

Tak. Zaloguj się na stronie internetowej Loxone. W zakładce „Moje produkty” są widoczne wszystkie Miniservery zarejestrowane na twoim koncie. Tutaj możesz przenieść wszystkie zarejestrowane usługi online, a także samą rejestrację na nowy Miniserver.

Czy Miniserver drugiej generacji może współpracować z pierwszą generacją w sieci Client / Gateway?

Tak. Miniserver drugiej generacji musi być używany jako Gateway. Klientami mogą być Miniservery pierwszej generacji.