Zużycie energii niższe o 90%? Właściciele hali magazynowej Magna już cieszą się z oszczędności!

Samanta Weiss
10. lipca 2024 in Referencje

Zwrot inwestycji w kilka miesięcy? To marzenie każdego inwestora! W hali magazynowej Magna w Kędzierzynie-Koźlu dzięki nieskomplikowanej integracji sterowania oświetleniem Loxone, co miesiąc zaoszczędza się tysiące złotych. Jak tego dokonano?

Hala magazynowa Magna pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – nic więc dziwnego, że rachunki za zużycie energii były wysokie. W obliczu rosnących kosztów i obaw o środowisko, zakłady przemysłowe zwracają się ku innowacyjnym rozwiązaniom w celu zmniejszenia zużycia energii i poprawy wydajności. Magazyn Magna w Kędzierzynie-Koźlu jest doskonałym przykładem tego, jak nowoczesna technologia może przynieść znaczne oszczędności.

W ramach modernizacji wymieniono całkowicie oświetlenie – nieekonomiczne lampy metalohalogenkowe zastąpiono lampami LED marki Beghelli.

Halę podzielono na pięć stref, a każda z nich otrzymała sześć nowych lamp. W każdej strefie umieszczono trzy natynkowe czujniki obecności Loxone Tree, a całość uzupełniono o zasilacz 24V Loxone oraz oczywiście Miniserver.

Data Zużycie energii przed modernizacją (kWh)* Zużycie energii po modernizacji (kWh) Oszczędność energii (kWh)
październik 2023 r. 3571,2 650,15 2 921,05
listopad 2023 r. 3456 317,61 3 138,39
grudzień 2023 r. 3571,2 254,22 3 316,98
styczeń 2024 r. 3571,2 396,48 3 174,72
luty 2024 r. 3340,8 440,79 2 900,01
marzec 2024 r. 3571,2 500,16 3 071,04
kwiecień 2024 r. 3456 474,14 2 981,86
maj 2024 r. 3571,2 465,98 3 105,22

Tabela 1. Zużycie energii w ośmiu miesiącach przed i po modernizacji z Loxone.

* Dane są wynikiem symulacji, która przedstawia, jakie byłoby zużycie energii, gdyby system oświetlenia działał non stop (a tak właśnie działał przed modernizacją). Przed modernizacją zużycie było jeszcze większe, ponieważ używane były inne, mniej efektywne oprawy oświetleniowe, co jest już wspomniane w tekście. Chcemy w ten sposób podkreślić, że oszczędności nie wynikają wyłącznie z wymiany opraw, ale również z innych usprawnień systemu.

Koszty a zyski

Inwestycja w nowe rozwiązanie oświetlenia w tej hali nie zrujnowała budżetu firmy Magna. Koszt samych komponentów Loxone wyniósł odrobinę ponad 10 000 złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt oświetlenia Beghelii, jednak to inteligentne sterowanie na Loxone, które aktywuje tylko te źródła światła, które w danym momencie są niezbędne do pracy, jest odpowiedzialne za niebotyczne wręcz oszczędności.

Oświetlenie w hali magazynowej Magna

Więcej niż tylko nowe lampy

System Loxone to kompleksowe rozwiązanie automatyki budynkowej, które integruje sterowanie oświetleniem z innymi funkcjami zarządzania budynkiem. Miniserver działa jako centralna jednostka sterująca, zarządzając czujnikami Loxone Tree i innymi podłączonymi urządzeniami. Czujniki te wykrywają ruch i obecność, zapewniając, że światła są aktywowane tylko wtedy, gdy są potrzebne, znacznie zmniejszając niepotrzebne zużycie energii.

Oprócz radykalnego zmniejszenia zużycia energii, nowy system oświetlenia poprawił warunki pracy w magazynie. Światła LED zapewniają jaśniejsze i bardziej spójne oświetlenie, zwiększając komfort i bezpieczeństwo personelu. Co więcej, zdolność systemu do dostosowywania poziomów oświetlenia w oparciu o aktywność w czasie rzeczywistym zoptymalizowała środowisko pracy.

Przejście na bardziej energooszczędny system oświetlenia przyczyniło się również do inicjatyw zrównoważonego rozwoju firmy Magna. Ograniczając zużycie energii elektrycznej, magazyn zmniejszył swój ślad węglowy, wspierając szersze cele środowiskowe i demonstrując odpowiedzialność korporacyjną.

Biorąc pod uwagę sukces tego projektu, nic nie stoi na przeszkodzie realizacji kolejnych inteligentnych funkcji w obiekcie. Kolejnym krokiem Magny będzie monitorowanie zużycia mediów. Liczniki Tree zostały już zakupione. Ogrzewanie i chłodzenie w wersji smart również byłyby idealnym uzupełnieniem rozwiązania w celu dalszego zwiększenia efektywności energetycznej i operacyjnej.

Właściciele magazynów, którzy chcą osiągnąć podobne oszczędności energii i usprawnienia operacyjne, powinni poważnie rozważyć korzyści płynące z systemu Loxone. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową Loxone lub skontaktuj się z certyfikowanym Partnerem Loxone.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny inteligentnego systemu lub stań się naszym partnerem i zacznij oferować rozwiązanie Loxone swoim klientom!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.