Oszczędne ładowanie samochodu elektrycznego: 5 wskazówek

Samanta Weiss
23. października 2023 in Know How

Oszczędzanie na kosztach ładowania samochodu elektrycznego? To prostsze niż myślisz. Oto 5 sposobów na niedrogie ładowanie – zarówno w domu, jak i w trasie.

Tanie ładowanie w domu

Wykorzystaj dynamiczne ceny energii elektrycznej

Dynamiczne ceny energii stają się niezwykle interesujące, kiedy jeździ się samochodem elektrycznym. Powodem jest to, że inteligentna stacja ładowania, taka jak Wallbox Loxone, może śledzić ceny na rynku spot (krótkoterminowy rynek energii). Ceny energii elektrycznej podlegają dużym wahaniom i zależą od podaży oraz popytu. Gdy popyt jest wysoki, ceny rosną i odwrotnie. Dzięki optymalizatorowi cen spot Loxone możesz w pełni wykorzystać potencjał dynamicznych cen energii elektrycznej. Naładuj akumulator swojego samochodu elektrycznego wtedy, gdy energia jest tania. W pełni automatycznie i bez twojego udziału. Praktyczny przykład: Załóżmy, że różnice cen w danym dniu wyglądają następująco:

 • Godziny szczytu: 1,27 PLN/kWh
 • Godziny pozaszczytowe: 0,80 PLN/kWh

Chcesz naładować Teslę Model Y z akumulatorem o pojemności 75 kWh od 20% do 80%. Łącznie naładujesz więc 45 kWh. Przy prędkości ładowania (1-fazowego) wynoszącej 3,7 kW potrzeba na to około 12 godzin.

 • 12 godzin ładowania po cenie 1,27 PLN/kWh kosztuje 15,24 PLN.
 • 12 godzin ładowania po cenie 0,80 PLN/kWh kosztuje 9,60 PLN.

Ładowanie trzy razy w tygodniu daje miesięczne oszczędności w wysokości 67,68 PLN lub 880 PLN w skali roku. Wystarczy tylko ładować w odpowiednim czasie.

Fotowoltaika zasili twoje auto

Czy można ładować samochód elektryczny za darmo? Można, przynajmniej jeśli się ma panele fotowoltaiczne. W inteligentnym domu Loxone system fotowoltaiczny i stacja ładowania doskonale ze sobą współpracują.

Możliwe jest przesyłanie całej wyprodukowanej energii do swojego samochodu lub ustawienie jej podziału na podstawie priorytetów. Przykładowo, w pierwszej kolejności może ona zostać przekazana na poczet podgrzewania wody użytkowej, następnie uruchomiona zostanie pralka, a końcowa nadwyżka zasili akumulator auta.

Korzystając z domowego magazynu energii możesz czerpać jeszcze więcej korzyści z tego rozwiązania. Gdy w ciągu dnia jedziesz samochodem do pracy, energia z paneli słonecznych jest magazynowana w akumulatorze. Po powrocie do domu wystarczy podłączyć auto do wallboxa, a manager energii Loxone automatycznie przesyła energię elektryczną z magazynu do samochodu.

Auto elektryczne podłączone do wallboxa

Tanie ładowanie w podróży

Porównaj stacje i karty ładowania

Niestety, ładowanie w domu nie jest możliwe w każdej chwili. Podczas dłuższych podróży czasami trzeba zatrzymać się na publicznej stacji ładowania.

Aby tanio ładować w drodze, zalecamy porównanie stacji i kart ładowania – czasami występują duże różnice cenowe. Na jednej zapłacisz tylko 1,95 PLN/kWh, na innej już 3,25 PLN/kWh.

Ważna informacja: cena czasami zależy od szybkości ładowania. Szybkie ładowarki są często droższe niż zwykłe stacje ładowania.

 

Opłacalne ładowanie w pracy

Masz elektryczny samochód służbowy? Wielu pracodawców instaluje stacje ładowania na firmowym parkingu, aby wspierać przejście na e-mobilność. Możesz mieć wtedy możliwość ładowania za darmo lub po korzystniejszej stawce.

Wskazówka: sprawdź u swojego pracodawcy, czy możliwe jest rozliczanie ładowania w domu.

 

Bezpłatne ładowanie podczas zakupów

Coraz więcej firm postrzega umożliwienie ładowania e-pojazdu jako atut komercyjny. Sieci handlowe, takie jak IKEA, Lidl i McDonald’s, instalują bezpłatne stacje ładowania przy swoich placówkach. Jest to sposób na przyciągnięcie klientów.

Restauratorzy i operatorzy hotelowi również kuszą potencjalnych gości możliwością ładowania samochodu. Coraz częściej stanowi to powód, dla którego klienci wybierają ten, a nie inny obiekt.

Stacja ładowania e-aut

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu zarządzania energią lub zacznij instalować takie projekty jako Partner Loxone!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.