Centrum handlowe w Lublinie stawia na odnawialne źródła energii i inteligentne zarządzanie energią


23. listopada 2022 in Referencje

Rosnące ceny prądu i gazu mają duży wpływ na koszty utrzymania budynków usługowo-handlowych. Inwestorzy poszukują kompleksowych rozwiązań, które będą w stanie zapewnić oszczędne działanie obiektów. W jaki sposób z obecną sytuacją poradziła sobie minigaleria osiedlowa w Lublinie? Dzięki odnawialnym źródłom energii i inteligentnemu zarządzaniu udało się stworzyć konkurencyjny obiekt, który oferuje niższe koszty działalności dla najemców i przystępne ceny dla klientów.

Połączenie odnawialnych
i emisyjnych źródeł ciepła

W centrum handlowym znajduje się kilka źródeł ciepła. Podstawowym z nich są dwa kogeneratory gazowe (o mocy 50 kW i 30 kW), które zasilone gazem, konwertują go w energię elektryczną i ciepło. Dodatkowo w kotłowni można znaleźć kaskadę kotłów gazowych oraz kaskadę pomp ciepła. Łączna moc zainstalowana w systemie znacząco przekracza potrzeby obiektu. Było to jednak zamierzone przez właściciela, który chce pozostać niezależny od zmian cen energii.

Skraplacze instalacji chłodniczej odbierają ciepło z lodówek znajdujących się w supermarkecie. Ciepło w postaci wody o temperaturze od 45 do 70°C również zasila cały układ.

Na dachu galerii została zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW (oparta o falowniki firmy Fronius) oraz kolektory słoneczne.

Sercem systemu jest zbiornik buforowy o pojemności 4 m³. Mieszczą się w nim cztery tony wody. Każde ze wspomnianych źródeł energii (kolektory, pompy, kotły, odzysk ciepła, kogeneracja) zasila zbiornik. Ciepło ze wszystkich układów miesza się i zaopatruje:

 • system ogrzewania całego obiektu z podziałem na trzy strefy,
 • zbiornik ciepłej wody użytkowej (500 l),
 • myjnię samochodową.

Fakty

Lokalizacja:
Lublin


Nazwa obiektu:
Centrum handlowe „Stokrotka”


Partner Loxone:
Arbor Energia Sp. z o.o.


Funkcje Loxone:
automatyczne zarządzanie energią,
fotowoltaika,
ogrzewanie,
oświetlenie.

Inteligentny system zarządzania energią

Tak rozbudowana infrastruktura wymaga efektywnego sterowania. Tu do gry dołącza inteligentna automatyka Loxone. Zadaniem systemu jest opomiarowanie całego układu (ciepłomierze, licznik energii elektrycznej na pompy) oraz wybieranie najtańszego źródła ciepła w danym momencie.

Od przyszłego roku zakupy energii elektrycznej i gazu w obiekcie będą się odbywały na rynku dnia następnego. Na rynku spot ceny zmieniają się w poszczególnych godzinach doby.

Miniserver samodzielnie wyznacza, jaki sposób pokrycia zapotrzebowania na energię i ciepło jest najbardziej optymalny w danej godzinie.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW na dachu galerii.
Falowniki Fronius w rozdzielni głównej.
„Od marca do połowy listopada 2022 roku ani razu żadne dodatkowe źródło emisyjne (kogeneratory, pompy ciepła, kotły gazowe) nie zostało jeszcze uruchomione. Cała energia cieplna, która jest obecnie zużywana, wytwarzana jest przez odzysk ciepła oraz kolektory słoneczne.”
Michał Jarosiński

Arbor Energia Sp. z o.o.

Należy wziąć pod uwagę, że zużycie energii latem wcale nie jest małe. Kotłownia zasila również myjnie samochodową, która znajduje się przed obiektem. Myjnia potrzebuje ciepła przez cały rok, więc nawet w trakcie letnich miesięcy nie zużywa się go mało. Pomimo to, przez większość roku, myjnia zasilana jest głównie przez odnawialne źródła energii (odzysk systemu klimatyzacji i chłodzenia albo kolektory słoneczne).
Myjnia samochodowa

Efekt? Wszyscy zyskują na oszczędnościach: inwestor, najemcy i klienci galerii

W budynku usługowo-handlowym jest kilkunastu najemców. Oni również korzystają z oszczędności i wprowadzonych rozwiązań. Zostali nauczeni, jak efektywniej korzystać ze zużycia energii, mają niższe koszty działalności, co skutkuje przystępnymi cenami dla klientów. Dzięki temu obiekt jest bardziej konkurencyjny w stosunku do innych centrów handlowych.

W rozdzielni głównej znajduje się drugi Miniserver, który obsługuje liczniki energii elektrycznej. Loxone zapewnia łatwy sposób rozliczania najemców za media. Każdy z nich może sprawdzić, o jakiej porze dnia zużywa najwięcej energii i w jaki sposób. Wszystkie statystyki są do dyspozycji najemców w aplikacji Loxone.

Głowice sterują dystrybucją ciepła w pomieszczeniach.
Za pomocą czujników ruchu i obecności sterowane jest oświetlenie.

Małe czujniki, duże korzyści

W „Stokrotce” zainstalowano również:

 • kilkadziesiąt głowic grzejnikowych,
 • 25 czujników ruchu i obecności,
 • 20 czujników temperatury.

Głowice sterują dystrybucją ciepła w pomieszczeniach. Za pomocą czujników ruchu i obecności sterowane jest oświetlenie. Uruchamia się tylko w strefach, w których faktycznie ktoś przebywa. Tak prosta funkcja potrafi zapewnić naprawdę spore oszczędności a dodatkowo dostarcza wielu cennych informacji, np. między którymi regałami w sklepie najczęściej znajdują się klienci. Dzięki czujnikom temperatury wiadomo skąd dokąd płynie ciepło oraz jakie temperatury panują w zbiorniku buforowym.

„Loxone wybraliśmy dlatego, że oferuje kompleksowe rozwiązanie. Wbrew pozorom na rynku nie ma tylu systemów do zarządzania energią w tak skomplikowany sposób, jak w naszym budynku. Urządzenia typu piece, pompy ciepła, solary, kogeneracja, odzysk to naprawdę skomplikowana infrastruktura i mechanika, która musi być zarządzana przez system na tyle sprawnie i bezawaryjnie, aby obiekt mógł bezobsługowo funkcjonować. Loxone po pierwszych testach i ocenie spełnił nasze oczekiwania. Niewykluczone, że jeśli w przyszłości będziemy rozwijali budynek o kolejne pomysły inwestycyjne, to również będziemy rozbudowywali nasz system Loxone.”
Paweł Bryłowski

Inwestor

Fakt: Automatyka Loxone w centrum handlowym obniżyła miesięczny koszt zużycia energii o 15%. Rocznie jest to oszczędność rzędu ok. 55 000 zł. Inwestycja w inteligentny system zwróciła się w ciągu roku.

Podejrzyj supermarket od środka

Prace nad systemem trwały 2-3 miesiące i cały czas dodawane są nowe funkcje. Aktualnie Partner Loxone, Arbor Energia, stara się zapewnić niezależność działania układu od czynników zewnętrznych, np. braku zasilania. Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć z kotłowni, rozdzielni głównej oraz pozostałych części obiektu.

(c) Autor zdjęć: Anielso Photo & Movie

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.