Automatické žaluzie a rolety: Jaké jsou jejich výhody?


6 května, 2021 in Know How

Kolikrát denně měníte ručně polohu žaluzií, rolet nebo jiného zastínění u vás doma? 3krát? 5krát? Možná ještě častěji? Jde to i jinak! Díky automatickému ovládání stínicí techniky pomocí Loxone se o nic již nemusíte starat. Rychle si zvyknete na toto neuvěřitelné pohodlí a pochopíte, že nepotřebuje žádné tkaničky ani nadbytečná tlačítka na zdech.

Jak funguje automatické ovládání žaluzií?

Automatické žaluzie mají za úkol inteligentně regulovat osvit místnosti a přísun slunečního záření. Na základě geografických souřadnic budovy Loxone Miniserver zná aktuální polohu slunce a přesný čas jeho východu i západu slunce. Automatické ovládání žaluzií přemýšlí a funguje za vás, představte si, že byste celý den stáli u tlačítek a ovládali vnější žaluzie v celém domě na základě aktuálních vnitřních a vnějších podmínek. 

Rozsáhlá logika automatických žaluzií zahrnuje také další funkce inteligentní budovy Loxone. Rolety nebo žaluzie je možné propojit s alarmem, dokáží simulovat vaši přítomnost a v případě bouře, větru nebo mrazu se samy chrání před poškozením.

Stínění v zimě

Optimální osvit místností

Přirozené osvícení místnosti, kterého ovšem není dosaženo na úkor vnitřní teploty. Systém Loxone provede všechny potřebné výpočty týkající se polohy slunce, denní doby a například předpovědi počasí. Žaluzie se ovládají plně automaticky v závislosti na poloze slunce, ročním období a starají se o optimální klima uvnitř budovy. Pokud je před oknem například strom nebo je špatné počasí, Loxone Miniserver toto vezme v úvahu a inteligentní žaluzie zbytečně nezatáhne.

Komfort na prvním místě

V současnosti jsou trendem velká okna a další prosklené plochy, které umožňují správné osvětlení interiéru a dávají budově atraktivní vzhled. Velká okna jsou však často kritickým místem pro výměnu tepla s okolím. Automatické ovládání stínicího systému může dokonale zajistit optimální teplotu v místnosti jak v létě, tak v zimě pomocí správného nastavení lamel.

stínění budovy

Slunce jako zdroj tepla

Slunce je přirozeným zdrojem tepla a v zimních měsících nám žaluzie připojené k Miniserveru pomáhají tuto energii využívat zdarma. Jakmile svítí slunce a je třeba topit, žaluzie zůstanou vytažené, aby do vašeho domu proniklo co nejvíce teplých paprsků. 

Automatické stínění je aktivní téměř po celý rok. Jakmile teplota klesne pod určitou úroveň, je Loxone Miniserver připraven budovu vytápět i pomocí přirozené sluneční energie.

Příjemná teplota i v tropických dnech

Představte si tropický letní den. V dopoledních hodinách vás sluneční paprsky probudí příjemným způsobem, ale kolem poledne to už doma nemůžete vydržet. Vzhledem k tomu, že Loxone měří teplotu v každé místnosti, dokáže efektivně řídit nejen technologii vytápění a klimatizace, ale i stínění. Po překročení předem definované hodnoty (např. 25 stupňů) se aktivuje automatické ovládání žaluzií nebo rolet. Lamely jsou optimálně nakloněny tak, aby dovnitř proniklo minimum tepla a zároveň maximum světla. Vzhledem k tomu, že se slunce neustále pohybuje na obloze, přizpůsobuje se automaticky i sklon lamel.

Ochrana proti větru a mrazu

Určitě jste se mnohokrát ocitli v podobné situaci. Ležíte za slunečného dne u vody a najednou z ničeho nic zatáhne a začne pořádná letní bouře. Před opuštěním domu jste nechali všechny žaluzie stažené, aby se váš dům nezahříval. Nárazový vítr však představuje skutečné riziko poškození. Čidlo větru připojené k Miniserveru zaručuje, že vaše žaluzie se zvednou automaticky a budou tak v bezpečí. 

Stínicí systém může poškodit i mráz. Pokud rolety zamrznou a pokusíte se s nimi manipulovat, velmi snadno je nebo jejich motor poškodíte. Miniserver na základě informací z externího senzoru deště a teploty může automaticky zabránit manipulaci s roletami a zabrání tak jejich poškození.

ukázka stínění v interiéru domu

Vzdálené ovládání rolet a žaluzií

Loxone App a tlačítka vám umožňují snadno aktivovat nebo deaktivovat automatické ovládání stínicí techniky. Uživatel může kdykoliv přerušit automatický režim pro daný den a ovládat stínicí systém ručně. Automatický režim je standardně reaktivován následující den.

Ukázka Loxone App

Další funkce automatického stínění

Každý, kdo používá automatické žaluzie Loxone, oceňuje možnost ovládat vše odkudkoli na světě pomocí telefonu, tabletu nebo počítače. Automatické žaluzie však nabízejí mnohem více než ochranu před sluncem. Integrací této funkce do komplexního inteligentního systému můžete využívat mnohem více výhod.

Osobní budík

Také se raději než budíkem probouzíte díky ranním slunečním paprskům, které proniká do ložnice? U automatických rolet nebo žaluzií to není problém! I když slunce vychází v 5:00 ráno, váš domov vás může probudit, například v 7:00: Vytáhne postupně rolety a pustí do místnosti přirozené světlo. Příjemné probuzení, nemyslíte?

Ochrana před zvědavými sousedy

Když se setmí, zapnuté světlo v domě upoutá pozornost. Díky automatickému ovládání stínění nemusíte obíhat celou domácnost a rolety ručně zatahovat Miniserver se o vše postará automaticky. Soukromí je tak dokonale chráněno.

Klidná dovolená

Pokud jste pryč z domova na delší dobu, můžete využít funkce Simulace přítomnosti a stínění se budou chovat přesně tak, jako byste byli doma. Díky tomu dům nepřitáhne pozornost zlodějů.

Náš tip: Přečtete si více o automatických integrovaných žaluziích.

stínění v jídelně

Koncept inteligentního stínění


Chcete vědět více o konceptu inteligentního stínění Loxone? Díky četným rozhraním a maximální flexibilitě jsou naše řešení ideální nejen pro chytré domácnosti, ale také pro všechny druhy komerčních projektů a automatizaci budov.

Chci být informován o novinkách