Nezávislé bývanie v starobe

Priemerná dĺžka života ľudí sa zvyšuje. Mnohí chcú doma zostarnúť a byť schopní viesť život do značnej miery nezávislo, aj keď je potrebná podpora a starostlivosť. O väčšinu ľudí, ktorí potrebujú starostlivosť, sa starajú členovia rodiny.

Zároveň narastá potreba ošetrovateľského personálu, ktorú nemožno uspokojiť z dôvodu nedostatku personálu. V závislosti od fyzického a duševného stavu osoby, ktorá potrebuje starostlivosť, tu môže automatizácia budov poskytnúť individuálnu podporu. Súčasne tak ušetriť množstvo starostí príbuzným a opatrovateľom.

Ovládanie osvetlenia človekom v pokročilom veku

Asistované bývanie

V období nedostatku ošetrovateľského personálu sa stále viac spomína pojem „pomoc pri bývaní s asistenciou“. Ide o technické riešenie automatizácie budov, ktoré podporuje ľudí v pokročilom veku alebo so zdravotným postihnutím na ich ceste k nezávislému životu. Technológia sa dá individuálne prispôsobiť a preberá tie každodenné úlohy, ktoré potrebujú pomoc. Toto vytvára zlepšenú kvalitu života a tiež pocit bezpečia, najmä v časoch, keď na mieste nie sú žiadni príbuzní alebo opatrovatelia.

V mnohých krajinách je automatizácia budov dotovaná a finančne podporovaná vládou na podporu nedostatku ošetrovateľstva.

Dôchodkyňa umývajúca zeleninu

Viac pohodlia, bezpečnosti a voľného času

Ak sa starí rodičia, rodičia alebo príbuzní stanú závislými na neustálej starostlivosti, môže to byť záťaž pre opatrovateľov aj pre samotných príbuzných. Tomu možno čeliť pomocou systému automatizácie budov. Výberom tohto riešenia získate okrem iného:

 

Domček

Nezávislé bývanie

Tí, ktorí potrebujú starostlivosť, môžu naďalej žiť svoj život ako obvykle bez toho, aby mali pocit, že už nie sú sebestační. Čiastočne kvôli tomu, že technológia Loxone sa automaticky postará o celý rad vecí.

Čas

Viac času

Starostlivosť o staršieho príbuzného môže byť zložitá, najmä v súvislosti s prácou a rodinným životom. Loxone môže členom rodiny ušetriť viac času automatizáciou tým, že sa stará o celý rad každodenných funkcií, ako je napríklad automatické vypnutie rúry alebo osvetlenia cesty na toaletu počas noci.

Zníženie nákladov na starostlivosť

Priznajme si to, profesionálna starostlivosť môže byť drahá. Loxone umožňuje nezávislejší život, a teda znižuje množstvo potrebnej starostlivosti – čo zase môže znížiť náklady na starostlivosť.

Upozornenie na mobile

Ubezpečenie príbuzných

V prípade núdze, napríklad pádu, budú rodinní príslušníci alebo opatrovateľ okamžite telefonicky informovaní. To dáva veľký pokoj v duši s vedomím, že ak sa niečo stane, môžete okamžite reagovať.

Staršia žena ovládajúca Intercom v exteriéri domu

10+ funkcií pre nezávislý život

Technológiu Loxone je možné integrovať do každej budovy a prispôsobiť ju takmer všetkým požiadavkám. Uviedli sme však niekoľko najbežnejších aplikácií, ktoré sme videli v prostrediach s asistovaným bývaním, aby sme vám poskytli predstavu o tom, čo je možné.

Mesiac a hviezdy

Nočné osvetlenie

Starší ľudia často používajú toaletu v noci. Aby nemuseli viesť k situácii, keď musia tápať po dome, nočné osvetlenie sa automaticky zapne, keď vstanete z postele. Cesta na toaletu a späť do spálne bude dobre osvetlená.

Štít

Detekcia pádu

Prítomnosť osôb vyžadujúcich starostlivosť môže byť monitorovaná alebo rozpoznaná pomocou pohybových senzorov alebo dverových kontaktov. Ak senzory určitý čas nezaznamenajú žiadnu činnosť, uskutoční sa núdzové volanie.

Tlačidlo panika

Núdzové tlačidlo

Starší ľudia často vedú osamelý život. V prípade núdze je dôležité, aby mali schopnosť informovať ľudí, čo najrýchlejšie. Tlačidlo Loxone Touch je možné inštalovať v každej miestnosti a použiť ako núdzové tlačidlo.

Monitorovanie elektrického zariadenia

Zapnutá žehlička alebo trúba môžu spôsobiť požiar. Vďaka Loxone môžu byť zariadenia pripojené k napájaniu monitorované a v prípade potreby automaticky vypnuté. Po aktivovaní nočného režimu sa všetky zapnuté zariadenia okamžite vypnú.

Prístup pre pohotovostné služby

V prípade poplachu, pohotovostné služby často nemôžu rýchlo identifikovať správnu budovu a získať k nej prístup. Loxone tu môže pomôcť blikaním svetiel a automatickým odblokovaním predných dverí, ak je stlačené núdzové tlačidlo.

Regulácia teploty v miestnosti

Loxone vám umožňuje definovať optimálnu teplotu pre každú miestnosť. Systém sa naučí, ako dosiahnuť požadované teploty v konkrétnych denných časoch. Napríklad kúpeľňa je teplejšia skoro ráno a večer. Táto funkcia pomáha šetriť energiu a nikto nemusí pamätať na vypnutie vykurovania.

Ventilátor

Čerstvý vzduch

Loxone monitoruje a riadi kvalitu vzduchu z hľadiska teploty a vlhkosti a úrovne CO2. Riziko infekcie chorobami ako COVID-19 sa môže minimalizovať kvôli intenzívnej ventilácii. S Loxone môžete kedykoľvek regulovať výmenu vzduchu.

Zámok

Vzdialené odomykanie

Ak dôjde k náhodnému uzamknutiu staršieho príbuzného z domu, člen rodiny mu môže kedykoľvek na diaľku otvoriť dvere prostredníctvom aplikácie Loxone. Okrem toho môžete prideliť prístupové kódy dôveryhodným susedom.

Domček

Všestranná ochrana

Členovia rodiny sa často obávajú o bezpečnosť svojich príbuzných. Jedným z najväčších problémov je potenciálna lúpež alebo požiar. Detektor dymu a snímač prítomnosti v každej miestnosti pomáhajú monitorovať celú budovu. Ak dôjde k vniknutiu alebo dymu, zaznie poplach a príbuzní sú okamžite informovaní.

Srdce

Rozpoznávanie zmien

Je ťažké odhaliť nové choroby u starších ľudí. Loxone pomáha opatrovateľom alebo príbuzným rozpoznať zmeny v správaní sa osoby, napríklad pri častejšej návšteve toalety v noci. Tieto informácie môžu byť odovzdané lekárovi / opatrovateľovi, aby mohli hovoriť priamo s danou osobou – namiesto toho, aby museli rozpoznávať zmeny sami.

Svetlo

Automatické osvetlenie

Pri odchode z miestnosti sú svetlá často omylom zapnuté (toto nie je v žiadnom prípade pre starých ľudí jedinečné). Aby sa tomu zabránilo a aby sa znížili náklady na energiu plytvaním, pri použití systému Loxone sa osvetlenie automaticky zapne, keď sa zistí prítomnosť, a potom sa vypne, akonáhle sa miestnosť opustí.

Tabuľka

Pripomenutie

Starší ľudia často musia brať liek v konkrétny čas dňa. Aby sa pomohlo udržať túto rutinu s užívaním požadovaných liekov, systém Loxone môže hrať hlasové upozornenia každý deň v určenom čase.

Technológia pre každodenný život

Samotný dom sa sám stará o väčšinu problémov týkajúcich sa bezpečnosti, pohodlia a úspory energie. Funkcia detekcie pohybu tu zohráva významnú úlohu pri zisťovaní pohybu, jasu a dokonca aj šumu – to je základ automatizácie dôležitých funkcií, ako sú osvetlenie, kúrenie, alarmy a mnoho ďalších funkcií.

Detektor pohybu biely

Aj keď sa o veľa vecí postará automaticky, ak chce niekto niečo zmeniť – napríklad osvetlenie – stačí klepnúť na jeden z našich dotykových spínačov. Dotykové body na spínačoch sú voľne priraditeľné a môžu sa konfigurovať podľa konkrétnych potrieb používateľa.

Inteligentný
pivovar Hofstetten

V najstaršom rakúskom
 pivovari vykonáva Miniserver
 dôležité úlohy:
od ovládania osvetlenia po
monitorovanie teploty
a bezpečnostné funkcie.

Futbalový štadión
DVTK v Maďarsku

Na maďarskom štadióne
bola implementovaná automatizácia systému
ako je osvetlenie, vykurovacie systémy
odkvapy na streche a mnoho ďalších
inteligentných funkcií. Investor
nahradil iný systém Loxone.

Nezávislé bývanie
v starobe

Rakúska nezisková organizácia
poskytuje ľuďom so zdravotným postihnutím
s intelektuálnymi dysfunkciami
obytný priestor ovládaný
Loxone. Funguje tu senzor prítomnosti,
automatické vypnutie sporáka a početné zabezpečenie.

Osoby potrebujúce asistovanú pomoc spolu s pracovníkmi v jedálni

Uľahčite si každodenný život vďaka Loxone

Asistované bývanie sa stáva čoraz bežnejším v organizáciách, ktoré poskytujú pomoc starším a postihnutým osobám. Dobrým príkladom je rakúska organizácia Lebenshilfe. Je to nezisková organizácia, ktorá podporuje ľudí vo všetkých oblastiach života a ponúka im životný priestor, ktorý potrebujú. Loxone v tejto súvislosti poskytuje pomoc.

„Pomocou inteligentnej technológie spoločnosti Loxone sme poskytli ďalšiu podporu tým, ktorí sú v našej starostlivosti a staráme sa o nich. Táto technológia plní mnoho úloh na pozadí a podporuje našich klientov. Klientom môžeme dať ešte väčšiu bezpečnosť. Toto je obzvlášť dôležité v čase, keď na mieste nie je poskytovateľ starostlivosti. V prípade núdze sú ošetrovatelia automaticky informovaní.​“

Brigitte Swoboda

Členka predstavenstva, spoločnosť Lebenshilfe

V našom referenčnom projekte sa môžete dozvedieť viac o tom, ako technológia Loxone podporuje každodenný život a aké výhody prináša ľuďom.

Máte nejaké otázky?

Ak máte nejaké otázky alebo by ste chceli len podrobnejšie prediskutovať Loxone, jednoducho nám zanechajte svoje kontaktné údaje a my vás budeme kontaktovať.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.