Audioserver

Audioserver Loxone to elastyczne rozwiązanie audio dla każdego budynku.

Wraz z Miniserverem można dowolnie dobierać muzykę z różnych źródeł do każdego pomieszczenia, ale także dzwonek do drzwi, powiadomienia i ogłoszenia, a także alarmy są w ten sposób możliwe.

System operacyjny i ustawienia są przechowywane na wymiennej karcie microSD. Interfejs LAN umożliwia połączenie z Miniserverem, a także streaming audio ze stacji radiowych lub serwisów muzycznych w Internecie lub mediów i urządzeń w sieci lokalnej. Do interfejsu USB można podłączyć nośniki danych z plikami muzycznymi.

Na Audioserverze dostępne są dwa wyjścia głośnikowe stereo, które można również rozdzielić i używać niezależnie od siebie. Zintegrowane jest również analogowe wejście i wyjście audio, a także cyfrowe wyjście SPDIF (elektryczne) przez gniazda jack 3,5 mm.

Każdy Audioserver z maksymalnie 10 rozszerzeniami stereo można rozszerzyć o dodatkowe strefy lub wyjścia głośnikowe za pośrednictwem interfejsu Tree Turbo. W większych instalacjach używa się do tego kilku serwerów audio.

Dzięki Odtwarzaczu Audio w Loxone Config system jest w pełni konfigurowalny, wyjścia głośnikowe mogą być przypisane do poszczególnych pomieszczeń w trybie mono lub stereo. Grupy można tworzyć w różnych pomieszczeniach, aby zapewnić jednolite wrażenia muzyczne dzięki otwartym kształtom pomieszczeń.

W większych pomieszczeniach kilka wyjść głośnikowych jest przypisanych do tego samego modułu odtwarzacza audio. Dla każdego wyjścia głośnikowego można określić, czy wysyła sygnał lewego lub prawego kanału, czy też sumę obu kanałów.

Audioserver jest kompatybilny z każdym typem Miniservera Loxone.

Datasheet Audioserver

Spis treści


Uruchomienie

Montowany jest w odpowiedniej rozdzielnicy na szynie DIN.

Podłącz zasilanie, a także głośniki i wejścia/wyjścia audio, jeśli jest to wymagane. Podłącz Audioserver do sieci lokalnej lub routera WLAN za pomocą gniazda LAN. Podłącz Stereo Extensions do interfejsu Tree Turbo.
Przykład okablowania.

Audioserver uruchamia się po włączeniu zasilania i jest gotowy do pracy po około 1,5 minuty. Przy pierwszym uruchomieniu system plików na karcie SD jest rozpakowywany, podczas tej fazy diody statusu pozostają ciemne. Poczekaj, aż Audioserver całkowicie się uruchomi. Podczas pierwszego uruchomienia Audioserver jest gotowy do połączenia z Miniserverem po jego uruchomieniu. Jest to sygnalizowane świeceniem się diody LED stanu na czerwono / zielono / pomarańczowo.

Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami parowania z Miniserverem.


Parowanie z Miniserverem

Jak tylko Audioserver jest gotowy do pracy i podłączony do sieci, można go połączyć z Miniserverem w Loxone Config. Gotowość do połączenia sygnalizowana jest świeceniem się diody LED stanu na czerwono / zielono / pomarańczowo.

Jeśli tak nie jest, zresetuj Audioserver do ustawień fabrycznych .

Aby wyszukać Audioservery, najpierw kliknij w drzewie urządzeń peryferyjnych Loxone Config Audio, a następnie na pasku menu Wyszukaj Audioserver

Wszystkie Audioservery, które są gotowe do połączenia, są wymienione w oknie, które jest teraz otwarte. Może to zająć kilka minut:

Jeśli oznaczysz tutaj urządzenie, identyfikuje się poprzez sygnalizowanie miganiem diody LED stanu i opcjonalnie sygnałem dźwiękowym z podłączonego głośnika. Możesz odpowiednio przypisać i nazwać urządzenia.

Podświetl żądany Audioserver i kliknij Konfiguracja urządzenia, aby przypisać stały adres IP do Audioservera. Możesz to również zrobić za pomocąWebinterface serwera audio.

Następnie wybierz nazwę, pomieszczenie i miejsce instalacji dla wybranego Audioservera i dodaj go za pomocą przyciskuNaucz urządzenie lub + Dodaj urządzenie.

Urządzenia, które są już w programie, wyświetlane są w prawej połowie okna. W razie potrzeby ukryj je przyciskiem Pokaż moje urządzenia Tutaj możesz zastąpić istniejące urządzenie nowym urządzeniem tego samego typu z wyszukiwania. Jest to przydatne w przypadku wymiany urządzenia lub dodania urządzeń do wcześniej zaplanowanego programowania. Aby to zrobić, wybierz urządzenie do zaprogramowania i urządzenie do wymiany. Klikając na strzałkę skierowaną w prawo, w programowaniu stare urządzenie jest zastępowane nowym.

Następnie zapisz program w Miniserverze, aby zastosować zmiany..

Dodane urządzenia są wtedy gotowe do pracy i dostępne w drzewie urządzeń peryferyjnych Loxone Config.


Reset do ustawień fabrycznych, ustawienia, aktualizacje

Jeśli Audioserver został już połączony z Miniserverem i ma być teraz używany w innej instalacji, należy zwolnić połączenie. Aby to zrobić, połącz się z Miniserverem i usuń Audioserver starego oprogramowania. Następnie zapisz program na Miniserverze.

Jeśli nie jest to już możliwe, przywróć Audioserver do ustawień domyślych w Loxone Config, według plikui sformatuj kartę SD Alternatywnie możesz zresetować Audioserver do ustawień fabrycznych za pośrednictwem interfejsu internetowego. Przywrócona zostaje wtedy również gotowość do łączenia się.

Bez tej gotowości Audioserver nie może być połączony z innym Miniserverem!

Interfejs Web Audioservera umożliwia konfigurację sieci, reset do ustawień fabrycznych, a także wyświetlanie statusu i opcje diagnostyczne. Przejść do interfejsu web można poprzez adres IP lub nazwę hosta Audioservera. Podczas wyszukiwania Audioserverów w Loxone Config w wynikach wyszukiwania wyświetlany jest adres IP lub nazwa hosta Audioservera.

Jeśli Audioserver nie jest jeszcze połączony z Miniserverem, dane dostępowe do interfejsu sieciowego to admin / admin.
Jeśli Audioserver jest już połączony, wymagane są dane dostępowe użytkownika grupy z pełnym dostępem (administratorów) połączonego Miniservera.

Aktualizacje oprogramowania sprzętowego mogą być przeprowadzane automatycznie przez Audioserver, jeśli takie są dostępne. Aby to zrobić, we właściwościach projektu należy aktywowaćautomatyczne aktualizacje.Audioserver przyjmuje to ustawienie.

Alternatywnie aktualizację Audioservera można uruchomić ręcznie w Loxone Config. Aby to zrobić, wybierz Audioserver w drzewie urządzeń peryferyjnych i kliknij przycisk Aktualizuj oprogramowanie sprzętowe Audioservera na pasku menu. Aktualizację można również uruchomić w interfejsie internetowym Audioservera.

Inną opcją jest ręczne zapisanie wcześniej pobranego pliku aktualizacji (*.upd) dla Audioservera na karcie SD.Wkrótce potem Aktualizacja będzie wykonana z tego pliku.

Jeśli w sieci nie jest aktywny żaden serwer DHCP lub Audioserver jest podłączony bezpośrednio do komputera PC, obsługiwane jest adresowanie link-local za pośrednictwem Zeroconf. Audioserver i komputer przyjmują adres link-local 169.254.x.x, jeśli oba są ustawione na DHCP.
W ten sposób połączenie z Audioserverem jest możliwe nawet bez sieci. Nie nadaje się to do normalnej pracy, ale umożliwia na przykład przywrócenie ustawień fabrycznych za pośrednictwem interfejsu internetowego Audisoervera lub ręczne przypisanie adresu IP.

Aby sprawdzić sieć poprzez okresowy ping, Audioserver polega na usłudze ICMP na routerze/bramie. Jeśli ta usługa nie odpowiada, Audioserver wykonuje restart bezpieczeństwa co około 10 minut.


Podłączanie urządzeń Tree Turbo

Do interfejsu Tree Turbo Audioservera lub Miniservera Compact można podłączyć maksymalnie 10 urządzeń Tree Turbo.
Możliwe są następujące topologie okablowania, przy maksymalnej długości 150m:

Kabel Loxone Tree może być użyty do okablowania. Użyj pary przewodów zielono-białych do podłączenia kabla Tree Turbo oraz pary przewodów pomarańczowo-białych 1,5 mm² (AWG16) do podłączenia zasilacza.

W przypadku dłuższych odcinków lub wielu urządzeń Tree Turbo o dużym poborze mocy należy zainstalować zasilacz bliżej nich lub zastosować kilka linii zasilających. Można również zastosować oddzielny przewód zasilający o większym przekroju.

Jeśli używane są oddzielne zasilacze, to nie trzeba łączyć wszystkich mas.

Interfejs Tree Turbo jest oparty na zupełnie innej technologii niż dobrze znany interfejs Tree. Dlatego interfejs Tree i interfejs Tree Turbo nie mogą być połączone! Linie danych Tree Turbo nie powinny być prowadzone razem z innymi liniami danych lub sygnałowymi w tym samym kablu.

Komunikacja Tree Turbo opiera się na protokole IP, dlatego w sieci pojawią się adresy IP wszystkich urządzeń Tree Turbo.

Jeżeli Audioserver lub Miniserver Compact znajdują się w sieci 10.10.10.x, muszą być ustawione na DHCP i zawsze muszą mieć przypisany ten sam adres przez router, ponieważ podłączone urządzenia Tree Turbo również komunikują się w tym zakresie adresów, w przeciwnym razie mogą wystąpić konflikty adresów IP.

Urządzenia Tree Turbo uruchamiają swój system operacyjny przez interfejs Tree Turbo po włączeniu zasilania. Dlatego Audioserver lub Miniserver Compact musi być również gotowy do pracy. Po upływie około jednej minuty urządzenie Tree Turbo jest gotowe i zaczyna migać na pomarańczowo.

Teraz można przystąpić do parowania urządzeń Tree Turbo.


Parowanie urządzeń Tree Turbo

Aby dodać urządzenia Tree Turbo, należy najpierw kliknąć interfejs Tree Turbo w programie Loxone Config, a następnie Wyszukiwanie Tree Turbo.

W otwartym oknie zostanie wyświetlona lista wszystkich podłączonych urządzeń Tree Turbo, które nie są jeszcze częścią programu:

Po podświetleniu jednego z urządzeń, zostanie ono zidentyfikowane przez miganie diody LED stanu lub sygnał dźwiękowy przez głośniki. Pozwala to na łatwą identyfikację i nadawanie nazw urządzeniom.

Wybierz żądane urządzenie, przypisz nazwę, pomieszczenie i miejsce instalacji, a następnie dodaj je do programu za pomocą przycisku Paruj urządzenie lub +.

W prawym oknie znajduje się lista wszystkich urządzeń, które są aktualnie używane w programie. Można je wyświetlić, klikając przycisk Pokaż moje urządzenia. Można także zastąpić istniejące urządzenie nowym urządzeniem tego samego typu, które zostało znalezione podczas wyszukiwania. Jest to przydatne, gdy trzeba zastąpić urządzenie lub dodać urządzenia do wstępnie skonfigurowanego programu. Wybierz urządzenie, które ma zostać dodane, oraz urządzenie, które ma zostać zastąpione. Kliknięcie przycisku ze strzałką skierowaną w prawo spowoduje zastąpienie starego urządzenia nowym w programie.

Aby zastosować zmiany, zapisz program w Miniserverze.

Dodane urządzenia są teraz gotowe do użycia i dostępne w drzewie peryferii pod odpowiednim interfejsem Tree Turbo.


Podłączenie głośników

Do Audioservera lub Stereo extensions można podłączyć głośnik Quadral In-Ceiling 7 lub inne głośniki o impedancji 4-8 Ohm.

Poszczególne wyjścia głośnikowe są odporne na zwarcia, ale nie można ich mostkować.

W celu idealnego dopasowania do głośnika typ jest ustawiany we właściwościach wyjścia w Loxone Config.

Głośniki są połączone za pomocą standardowych kabli głośnikowych. Zalecany przekrój wynosi co najmniej 1,5 mm² poniżej 20 metrów i co najmniej 2,5 mm² powyżej 20 metrów. Jeśli to możliwe, utrzymuj krótką długość kabla.

Podłącz głośniki Quadral In-Ceiling 7 do wyjść Audioservera lub Stereo extension, jak pokazano na poniższej ilustracji:

Głośnik Loxone (wycofany) można podłączyć wyłącznie zgodnie z opisem w jego arkuszu danych.

Aby wysterować większe lub mocniejsze głośniki, wyjście liniowe lub wyjście SPDIF można wykorzystać do podłączenia zewnętrznego wzmacniacza.


Instrukcja montażu głośników

Quadral In-Ceiling 7 Speaker i Loxone Speaker muszą być zainstalowane w odpowiedniej obudowie, aby zapewnić optymalną wydajność i dźwięk. Do tego celu doskonale nadają się Loxone Speaker Back Box do betonu lub Loxone Speaker Back Box do sufitów podwieszanych.

Upewnij się, że instalacja jest solidna i szczelna dookoła i że w pudełku nie ma żadnych luźnych ciał obcych, aby nie było hałasu w tle.

Loxone Wallspeaker to głośnik z obudową, która nie wymaga instalacji. Można go zawiesić na ścianie lub ustawić w odpowiednich miejscach.

Pozycjonowanie: Głośniki należy ustawić w pomieszczeniu tak, aby uzyskać dobry efekt stereo w najczęściej używanej pozycji odsłuchowej. Aby jednak uniknąć odbić dźwięku, należy zachować minimalną odległość 50 cm od ściany.

Aby uzyskać dobry dźwięk, zalecamy zaplanowanie następującej liczby głośników w pomieszczeniu:

1-15m²: 1 głośnik, 15-20m²: 1-2 głośniki, 20-40m²: 2 głośniki, ponad 40m²: 4 lub więcej głośników


Podziel wyjścia stereo

Dzięki opcji rozdzielenia wyjścia stereo Audioservera lub rozszerzenia stereo na 2 oddzielne kanały, dwa różne pomieszczenia lub obszary mogą być wypełnione dźwiękiem, z których każdy może mieć jeden głośnik. Dwa wyjścia mogą być następnie używane niezależnie od siebie w różnych modułach odtwarzacza audio.

Aby podzielić, najpierw kliknij wyjście Audioservera lub rozszerzenie stereo w drzewie urządzeń peryferyjnych, a następnie kliknij przycisk na pasku menu Odłącz wyjście Stereo.
W drzewie urządzeń peryferyjnych dostępne są wtedy dwa indywidualne wyjścia
Jeśli chcesz ponownie połączyć dwa wyjścia, aby utworzyć wyjście stereo, kliknij przycisk na pasku menu Scal z wyjściem stereo.

W ten sposób wyjścia można skonfigurować dla wszystkich możliwych scenariuszy.

Uwaga: Jeśli wyjścia są rozdzielone, pomiędzy dwoma kanałami występuje niewielki przesłuch.
Oznacza to, że przy głośności 65% sygnał będzie słyszalny również na sąsiednim kanale, jeśli jest wyłączony.
Efekt ten jest zwykle niezauważalny w bezpośrednio sąsiednich pomieszczeniach, ponieważ przy tej głośności przez ściany można również usłyszeć muzykę z sąsiedniego pomieszczenia.

Opcje Line Out i SPDIF Out nie są dostępne dla odłączonych wyjść.


Line Out, SPDIF Out

Wyjście Line Out (zielone gniazdo jack) jest analogowym wyjściem audio. Do tego wyjścia można podłączyć urządzenia AV, takie jak wzmacniacze, miksery lub aktywne głośniki z wejściami analogowymi. Użyj kabla jack 3,5 mm do RCA.
Głośność wyjściowa jest zmienna i odpowiada głośności aktualnie ustawionej w odtwarzaczu audio.
Ustawienia korektora są również stosowane do wyjścia liniowego.

Wyjście SPDIF Out (czarne gniazdo jack) jest cyfrowym wyjściem elektrycznym SPDIF. Do tego wyjścia można podłączyć urządzenia AV, takie jak wzmacniacze lub aktywne głośniki. Użyj kabla jack 3,5 mm do RCA, elektryczny sygnał SPDIF jest wyprowadzany na lewą (białą) wtyczkę RCA. Podłącz tę wtyczkę do cyfrowego koncentrycznego wejścia audio.
Głośność wyjściowa jest zmienna i odpowiada głośności aktualnie ustawionej w odtwarzaczu audio.
Aby uzyskać stałą głośność wyjściową, wybierz tryb głośności zewnętrznej w ustawieniach wyjścia stereo ustawionego na SPDIF.
Ustawienia korektora nie są stosowane do wyjścia SPDIF.

Użyj wysokiej jakości ekranowanych przewodów połączeniowych dla obu wyjść i ułóż je oddzielnie od innych przewodów.

Wyjście liniowe i wyjście SPDIF można aktywować we właściwościach odpowiedniego wyjścia:

Po wybraniu wyjścia Line Out lub SPDIF Out dla wyjścia, wyjścia głośnikowe są wyłączone, a sygnał jest wyprowadzany przez wyjście Line Out lub SPDIF Out.

Opcje Line Out i SPDIF Out nie są dostępne dla odłączonych wyjść.


Line In

Line In (niebieskie gniazdo jack) jest analogowym wejściem audio. Na tym wejściu np. Można podłączyć urządzenia z analogowymi wyjściami audio lub słuchawkowymi.

Użyj wysokiej jakości ekranowanych kabli typu jack 3,5 mm - cinch lub jack - jack i ułóż je oddzielnie od innych kabli.

Wejście liniowe może służyć jako źródło w wizualizacji pliku Audio Player bloku odtwarzacz audio.

Opóźnienie i zwłoka

Podczas odtwarzania sygnałów audio z wejścia liniowego występuje krótkie opóźnienie.
Opóźnienie to jest spowodowane nagrywaniem, późniejszym transferem danych i synchronizacją i wynosi co najmniej 20 ms.

Jeśli ten sam sygnał jest odtwarzany na innych Audioserverach lub urządzeniach Tree Turbo, może wystąpić większe opóźnienie wynoszące ponad 100 ms z powodu synchronizacji między odtwarzaczami audio. Zwykle nie jest to zauważalne podczas odtwarzania muzyki.

Nawet gdy dźwięk jest odtwarzany z wideo, wiele osób postrzega go jako synchroniczny z obrazem z opóźnieniem do 50-100 ms, w zależności od treści.

Korzystanie z mikrofonu

Wejście liniowe nie nadaje się do bezpośredniego podłączenia mikrofonu.
W takim przypadku wymagany jest dodatkowy sprzęt, taki jak wzmacniacz mikrofonowy lub mikser.

Umożliwia to aplikacje takie jak ogłoszenia przez mikrofon, ponieważ opóźnienie jest tutaj pomijalne.
Należy jednak upewnić się, że mówca nie słyszy siebie przez głośniki, jeśli to możliwe, ponieważ opóźnienie przeszkadza podczas mówienia lub może wystąpić sprzężenie zwrotne.

System nie nadaje się do korzystania z mikrofonu podczas występów na żywo lub innych zastosowań, w których wymagane jest odtwarzanie w czasie rzeczywistym, ze względu na opóźnienia.


Konfiguracja głośników

Z reguły co najmniej 2 głośniki są używane w głównych pomieszczeniach, aby uzyskać dobry dźwięk i efekt stereo.

Pojedynczy głośnik często wystarcza do bardzo małych pomieszczeń lub pomieszczeń bocznych.

Na przykład, dwa wyjścia stereo Audioservera mogą być użyte dla 2 głośników, każdy w salonie i sypialni, wyjścia Stereo Extension mogą być oddzielone i używane dla jednego głośnika w łazience i korytarzu.

Programowanie i przydzielanie pomieszczeń odbywa się za pomocą bloku odtwarzacza audio w Loxone Config. Blok otrzymasz również automatycznie, jeśli przeciągniesz wyjście audio z drzewa urządzeń peryferyjnych na stronę programowania.

Więcej szczegółów można znaleźć w dokumentacji odtwarzacza Audio.


Przykład okablowania

Poniższa grafika przedstawia uproszczony przykład okablowania Audioservera z dwoma rozszerzeniami stereo:


Status LED

Lewa dioda LED Prawa dioda LED Opis

Gotowy do sparowania z Miniserverem.

Audioserver uruchamia się lub połączenie ze sparowanym Miniserverem nie jest możliwe.

Brak połączenia sieciowego

Wszystko OK, urządzenie jest online.

Urządzenie zostało wybrane w Loxone Config i jest identyfikowane.

Sprawdź zasilanie i kartę SD. Przy pierwszym uruchomieniu: System plików na karcie SD jest rozpakowywany, poczekaj na zakończenie procesu.

Brak kompatybilnego systemu operacyjnego na karcie SD.

Przez pierwsze kilka sekund po włączeniu zasilania obie diody LED stanu migają naprzemiennie na czerwono i pomarańczowo.

Port RJ45 Opis

Połączenie sieciowe, wskazuje ruch danych.

Brak połączenia sieciowego lub urządzenie nie mogło się uruchomić.

Jeśli jedna lub obie diody LED świecą się bez podłączonej wtyczki, oznacza to, że interfejs jest uszkodzony.

Dobór zasilaczy

Zalecamy używanie odrębnych zasilaczy, które służą wyłącznie do zasilania Audioservera i rozszerzeń stereo.

W celu obliczenia wymaganego zasilania przyjmij min. 72W dla Audioservera oraz 36W dla Stereo Extension.

Zasilacz Loxone 10A /240W to m.in. idealny do Audioservera i 4 rozszerzeń stereo.
Zasilacz Loxone 4.2A / 100W jako najmniejszy odpowiedni zasilacz może np. obsłużyć Audioserver lub dwa rozszerzenia stereo.


Wejścia diagnostyczne

Krótki opis Opis Jednostka Zakres wartości
Status online Audioserver 1 Wskazuje, czy urządzenie jest dostępne przez Miniserver.
Diagnostyka urządzeń Air
Diagnostyka urządzeń Tree
Diagnostyka rozszerzeń
Cyfrowy 0/1
Wyłączanie od temperatury Wejście jest aktywne, gdy wyjścia urządzenia zostały wyłączone z powodu wysokiej temperatury urządzenia. Możliwe przyczyny: Zbyt wysoka temperatura otoczenia, przeciążenie wyjść. Cyfrowy 0/1




Właściwości

Krótki opis Opis Zakres wartości Wartość standardowa
Typ urządzenia Typ urządzenia - -
Numer seryjny Określa numer seryjny urządzenia.
Dla rozszerzeń: Wprowadź 'Auto', aby automatycznie sparować rozszerzenie z nieznanym numerem seryjnym.
Można tego użyć tylko wtedy, gdy istnieje tylko jedno rozszerzenie tego samego typu.
Zapisz w Miniserverze, aby sparować rozszerzenie.
Następnie należy załadować program z Miniservera, aby przenieść do programu rzeczywisty numer seryjny rozszerzenia.
- -
Monitoruj status online Po wybraniu tej opcji użytkownik będzie powiadamiany za pośrednictwem Statusu systemu lub Mailera, jeśli urządzenie nie będzie już dostępne lub przejdzie w stan offline. - -
Adres Adres lub nazwa hosta Audioservera
np .: 192.168.1.7 lub LoxoneMusic
- -
Błąd odtwarzania wyemituj jako komunikat głosowy Jeśli wybrane źródło nie może zostać odtworzone bezbłędnie, przyczyna tego zostanie w odpowiedniej strefie podana komunikatem głosowym. - -
Line In ID Użyj tego ID na wejściu LineIn w Odtwarzaczu audio, aby wybrać to wejście jako źródło. 4294967295




Uwagi dotyczące bezpieczeństwa

Instalacja musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego elektryka zgodnie z obowiązującymi przepisami.

To urządzenie musi być zamontowane na szynie DIN w obudowie do dystrybucji elektrycznej, aby zapewnić ochronę przed kontaktem, wodą i pyłem.

Urządzenie należy montować tylko na poziomej szynie DIN, aby zapewnić odprowadzanie ciepła przez konwekcję.

To urządzenie nie może być używane jako część systemów krytycznych dla bezpieczeństwa.


Dokumenty

Datasheet Audioserver

Arkusz danych Quadral In-Ceiling 7 Speaker

Arkusz danych Loxone Speaker (wycofany)

Arkusz danych Loxone Wallspeaker

Loxone Porty & Domeny