Sam w domu? Inteligentny dom Loxone zadba o twoje bezpieczeństwo


22. czerwca 2020 in Know How
Mieszkalnictwo wspomagane (assisted living) i różnego rodzaju usługi opiekuńcze są integralną częścią naszego społeczeństwa. Chociaż usługi te są w większości przypadków ukierunkowane na osoby starsze i umożliwienie im życia w domu tak długo, jak to możliwe, podstawowe zasady mogą być również zastosowane w przypadku innych osób. Weźmy pod uwagę na przykład singli, samotne mamy i ojców, osoby w związkach małżeńskich, osoby, których partnerzy często odbywają długie podróże służbowe… lub osoby, które są same w domu z powodu Covid-19. Inteligentne czujniki zapewniają większe bezpieczeństwo w każdym domu!

#1 Wykrywanie upadków u osób samotnych

Niezależnie od tego, czy mówimy tu o osobach żyjących samotnie (z dziećmi lub bez), czy osobach, które są często same w domu z powodu długich podróży służbowych partnera, Loxone jest w stanie zapewnić im większe bezpieczeństwo dzięki inteligentnemu wykrywaniu upadków.

System Loxone zakłada, że w każdym pomieszczeniu powinien być zainstalowany co najmniej jeden czujnik ruchu. Czujnik ten służy oczywiście do wykrywania ruchu w pokoju. Jednak tak samo dobrze potrafi wykrywać jego brak. Do wykrywania upadków system Loxone wykorzystuje wstępnie zdefiniowane przedziały czasowe dla każdego rodzaju pomieszczenia.

Wyobraźmy sobie przykładową sytuację. Żyjesz samotnie i udajesz się na wieczorną kąpiel w wannie. Smartfon zostawiasz na stole, zamiast niego do wanny zabierasz swoją ulubioną książkę. Nagle poślizgniesz się i upadasz. Nie możesz wstać, a telefon jest poza twoim zasięgiem. W tym momencie do akcji wchodzi twój inteligentny dom. Kiedy po ostatnim zarejestrowanym ruchu w łazience, Loxone po określonym czasie nie wykryje żadnego ruchu w innym pomieszczeniu lub jeśli po ostatnim zarejestrowanym ruchu w łazience system nagle wykryje brak ruchu w tym pomieszczeniu, w domu rozlegnie się alarm.

Członkowie rodziny lub opiekunowie zostaną natychmiast powiadomieni za pomocą powiadomienia push lub połączenia telefonicznego. W ten sposób mogą spróbować się z tobą skontaktować, a jeśli to się nie powiedzie, mogą podjąć odpowiednie działania.

#2 Monitorowanie pasywne

„Co jeśli nagle coś mi się stanie?” To pytanie od czasu do czasu prześladuje nas wszystkich. W obliczu takiej sytuacji chcemy, aby rodzina lub przyjaciele dowiedzieli się o tym jak najszybciej i mogli nam pomóc.

Technologia Loxone pasywnie monitoruje twoje nawyki. Brak kamer i aktywnych urządzeń śledujących chroni twoją prywatność. Loxone biernie stoi na straży, kontrolując twoje nawyki za pomocą czujników.

Załóżmy, że jesteś rannym ptaszkiem. Co się stanie, jeśli o godzinie 10:00 nie zostanie odnotowany żadny ruch? Aby niepotrzebnie niepokoić rodziny, w domu może najpierw zostać odtworzona wiadomość: „Jest już 10:00 i nie wykryto jeszcze żadnego ruchu. Naciśnij dowolny przycisk w ciągu pięciu minut, aby nie wysyłać powiadomienia”. Jeśli przycisk nie zostanie naciśnięty na czas, członkowie rodziny lub przyjaciele zostaną natychmiast powiadomieni.

Podobnie system może reagować w przypadku osoby, która posiada psa, którego rano i wieczorem wyprowadza na spacer. Jeśli system Loxone nie zarejestruje w oknach i drzwiach żadnej aktywności w określonym czasie, rodzina lub znajomi mogą zostać powiadomieni.

#3 Wykrywanie potencjalnych zagrożeń

Twój inteligentny dom Loxone zawsze dba o twoje bezpieczeństwo. Instalacja Loxone oferuje w standardzie ochronę przed włamaniem. Czujniki ruchu oraz kontakty okienne i drzwiowe stale monitorują sytuację w domu. W przypadku (próby) włamania,
twój dom natychmiast uruchomi alarm w postaci migającego oświetlenia, które zwraca na siebie uwagę i, w razie potrzeby, syreny akustycznej. O zdarzeniu zostaniesz natychmiast powiadomiony za pomocą powiadomienia push lub połączenia telefonicznego.

Oprócz ochrony przed włamaniem instalacja Loxone niezawodnie wykrywa również ogień i wycieki wody. Wyjątkowo wysokie temperatury, dym lub wycieki wody są natychmiast rejestrowane, a właściciel domu informowany o niebezpieczeństwie.

#4 Komunikaty wizualne

Komunikaty wizualne mogą być szczególnie pomocne dla osób samotnych z upośledzeniem słuchu. Zamiast dzwonka do drzwi, osoba może być powiadamiana o przybyciu gości migającym światłem. Dzwoni telefon? Oświetlenie może zmienić kolor na niebieski. Funkcje te mogą nie tylko zapewnić większy komfort, ale także uratować życie.

Osoby niesłyszące, które żyją samotnie, w sytuacjach kryzysowych korzystają z powiadomień wizualnych. Załóżmy, że wybuchnie pożar. O zdarzeniu zwykle zaalarmuje nas syrena, której dźwięk rozbrzmiewa w każdym pomieszczeniu. W mieszkaniu osoby niesłyszącej, dźwięk syreny można zastąpić oświetleniem migającym na czerwono.

#5 Przycisk alarmowy

Każdy przycisk dotykowy w projekcie Loxone może służyć jako przycisk alarmowy. Przyciski można ustawić w taki sposób, aby po przytrzymaniu go przez x sekund uruchomił się alarm. Może to być wewnętrzny alarm z migającymi światłami i dźwiękiem syreny, albo alarm obejmujący wysłanie powiadomienia push
i nawiązanie połączenia telefonicznego z członkiem rodziny lub przyjaciółmi.

W skrócie: za pomocą przycisku alarmowego możesz szybko wezwać pomoc.

Doświadcz życia
w inteligentnym
domu Loxone


Wyrusz w odkrywczą podróż i osobiście poznaj system Loxone. Umów się na bezpłatną wizytę w naszym salonie pokazowym i przekonaj się, jak bezpieczne i komfortowe jest życie w smart home.