Jak automatycznie nawadniać ogród za pomocą Loxone?

Emanuela Weiss
26. sierpnia 2019 in Dla Partnerów
Mało kto lubi podlewać ogród. Czynność ta zajmuje nam latem bardzo dużo czasu. Często zdarza się, że po powrocie z dłuższego urlopu, zamiast zielonego trawnika, zastaniemy przed domem żółte, wypalone przez słońce, pogorzelisko. Aby pomóc wam zapobiec podobnym sytuacjom, przybliżymy jedną z zalet inteligentnego domu – automatyczne nawadnianie. Odwiedziliśmy referencyjny projekt rodziny Hetzendorfer i przyjrzeliśmy się bliżej rozwiązaniu nawadniania ogrodu.

Wykorzystanie wody deszczowej

Zbiornik retencyjny gromadzi wodę deszczową, która może być następnie wykorzystana do mycia samochodu
lub nawadniania ogrodu.

Monitorowanie
poziomu wody

Monitorowanie poziomu wody w zbiorniku jest niezwykle ważne, aby zapobiec pracy pompy na sucho. Poziom wody mierzy się za pomocą czujnika ultradźwiękowego z przetwornikiem 0-10 V.

W ten sposób ty i twój klient wiecie, ile wody jest
w zbiorniku, i możecie zdecydować, jak ją wykorzystać.

Aktywacja pompy

Wodę ze zbiornika można pompować za pomocą pompy głębinowej lub powierzchniowej. W naszym przypadku rodzina Hetzendorfer wybrała pompę powierzchniową.

Pompa może być aktywowana za pomocą aplikacji Loxone Smart Home lub automatycznie o wcześniej ustalonych godzinach.

Jeśli w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości wody, pompa wyłącza się automatycznie.

Automatyczne zawory wodne

Oprócz pompy wodnej stosowane są cztery rury nawadniające prowadzące do poszczególnych zraszaczy w ogrodzie. Otwieranie i zamykanie rur jest automatycznie kontrolowane przez zawory.

W związku z tym, że pompa nie wywiera wystarczającego ciśnienia do podlewania wszystkich czterech obwodów, obwody są przełączane jeden po drugim. Możliwe jest również ustawienie różnych czasów nawadniania dla poszczególnych obwodów (trawnik, kwiaty).

Zraszacz teleskopowy

Cztery wysuwane zraszacze są automatycznie uruchamiane, gdy tylko woda zostanie wypompowana ze zbiornika i odpowiedni zawór zostanie otwarty. Kiedy zawór wody jest zamknięty, zraszacze ponownie chowają się w ziemi.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu można aktywować w oparciu o kilka czynników. Może uruchomić się automatycznie
o określonej godzinie lub na podstawie
pomiarów wilgotności. Podlewanie można również włączyć ręcznie
w aplikacji Loxone Smart Home.

W domu rodziny Hetzendorfer nawadnianie jest uruchamiane o konkretnej godzinie. Aktywuje się każdego dnia
po zachodzie słońca. Można to łatwo skonfigurować dzięki automatycznemu programowaniu w Loxone Config.

Jeśli pada deszcz, nawadnianie zostaje odłożone na później. Miniserver Loxone rozpoznaje warunki pogodowe dzięki stacji pogodowej umieszczonej na dachu.

Konfiguracja automatycznego nawadniania ogrodu

Nawadnianie ogrodu jest częścią kompleksowej instalacji Loxone Smart Home. Do nawadniania wykorzystano następujące elementy:

Automatyczne nawadnianie ogrodów zostało utworzone w darmowym narzędziu Loxone Config. Na grafice pokazano schemat okablowania wejściowego i wyjściowego. Wszystkie 4 wyjścia są podłączone do bloku Radiobutton w celu łatwego przełączania. Ponadto strefy irygacji są podzielone według punktów kardynalnych
i są przełączane przez bloki opóźnienia impulsu. Czujnik ultradźwiękowy gwarantuje, że podlewanie włączy się tylko wtedy, gdy w zbiorniku będzie wystarczająca ilość wody.

 

Nie jesteś jeszcze partnerem Loxone?

Chcesz oferować swoim klientom Real Smart Home, zbierać ich entuzjastyczne referencje i zwiększać swoje zyski?

Skorzystaj z oferty współpracy z liderem na rynku profesjonalnych systemów inteligentnego domu i rozwiń swoją działalność jako partner Loxone!