Jak automatycznie nawadniać ogród za pomocą Loxone?

Daniel Gahleitner
14. lipca 2022 in Dla Partnerów

Mało kto lubi podlewać ogród. Czynność ta zajmuje nam latem bardzo dużo czasu. Często zdarza się, że po powrocie z dłuższego urlopu, zamiast zielonego trawnika, zastaniemy przed domem żółte, wypalone przez słońce, pogorzelisko. Aby pomóc wam zapobiec podobnym sytuacjom, przybliżymy jedną z zalet inteligentnego domu – automatyczne nawadnianie. Odwiedziliśmy referencyjny projekt rodziny Hetzendorfer i przyjrzeliśmy się bliżej rozwiązaniu nawadniania ogrodu.

Wykorzystanie wody deszczowej

Zbiornik retencyjny gromadzi wodę deszczową, która może być następnie wykorzystana do mycia samochodu
lub nawadniania ogrodu.

Monitorowanie
poziomu wody

Monitorowanie poziomu wody w zbiorniku jest niezwykle ważne, aby zapobiec pracy pompy na sucho. Poziom wody mierzy się za pomocą czujnika ultradźwiękowego z przetwornikiem 0-10 V.

W ten sposób ty i twój klient wiecie, ile wody jest w zbiorniku, i możecie zdecydować, jak ją wykorzystać.

Aktywacja pompy

Wodę ze zbiornika można pompować za pomocą pompy głębinowej lub powierzchniowej. W naszym przypadku rodzina Hetzendorfer wybrała pompę powierzchniową.

Pompa może być aktywowana za pomocą aplikacji Loxone lub automatycznie o wcześniej ustalonych godzinach.

Jeśli w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości wody, pompa wyłącza się automatycznie.

Automatyczne
zawory wodne

Oprócz pompy wodnej stosowane są cztery rury nawadniające prowadzące do poszczególnych zraszaczy w ogrodzie. Otwieranie i zamykanie rur jest automatycznie kontrolowane przez zawory.

W związku z tym, że pompa nie wywiera wystarczającego ciśnienia do podlewania wszystkich czterech obwodów, obwody są przełączane jeden po drugim. Możliwe jest również ustawienie różnych czasów nawadniania dla poszczególnych obwodów (trawnik, kwiaty).

Zraszacz teleskopowy

Cztery wysuwane zraszacze są automatycznie uruchamiane, gdy tylko woda zostanie wypompowana ze zbiornika i odpowiedni zawór zostanie otwarty. Kiedy zawór wody jest zamknięty, zraszacze ponownie chowają się w ziemi.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu można aktywować w oparciu o kilka czynników. Może uruchomić się automatycznie
o określonej godzinie lub na podstawie pomiarów wilgotności. Podlewanie można również włączyć ręcznie
w aplikacji Loxone.

Nawadnianie ogrodu za pomocą Loxone

W domu rodziny Hetzendorfer nawadnianie jest uruchamiane o konkretnej godzinie. Aktywuje się każdego dnia po zachodzie słońca. Można to łatwo skonfigurować dzięki automatycznemu programowaniu w Loxone Config.

Jeśli pada deszcz, nawadnianie zostaje odłożone na później. Miniserver Loxone rozpoznaje warunki pogodowe dzięki stacji pogodowej umieszczonej na dachu.

Chat online
Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Skorzystaj z naszego internetowego czatu i oszczędź czas na logowaniu, wypełnianiu formularzy i czekaniu w kolejce. Czat rozwiąże większość pytań i problemów natychmiast.

Konfiguracja automatycznego nawadniania ogrodu

Nawadnianie ogrodu jest częścią kompleksowej instalacji Loxone. Do nawadniania wykorzystano następujące elementy:

Funkcja automatycznego nawadniania ogrodu została utworzona w darmowym narzędziu Loxone Config. Za pomocą bloku „nawadnianie” można zautomatyzować proces nawadniania z wykorzystaniem stacji pogodowej, zaworów nawadniających, pompy i czujnika ultradźwiękowego.

Blok nawadnianie działa perfekcyjnie z połączonym blokiem konstrukcyjnym „Impuls o czasie”, w którym użytkownik może ustalać czasy aktywacji nawadniania.

Czasy samego nawadniania (długość) można zmieniać dowolnie w aplikacji po wejściu do bloku nawadnianie. Blok zawiera również zakładkę „Aktywność”, w której widzimy historię nawadniania (aktywację lub brak aktywacji ze względu na opady). Do bloku nawadnianie podłączamy wejście „Deszcz” z stacji pogodowej. Wejście to staje się aktywne, kiedy stacja wykrywa deszcz. Jeżeli w ciągu dnia padało więcej niż ustalona granica, nawadnianie nie włączy się, a w aktywności będziemy widzieć odpowiedni wpis. Z zmiennych systemowych wykorzystujemy wejście „Spodziewane opady deszczu”. W tej sytuacji, podobnie jak z deszczem, nawadnianie nie włączy się, jeżeli za jakiś czas będzie padać.

Dla celów nawadniania możemy użyć wodę deszczową, której poziom jest monitorowany poprzez czujnik ultradźwiękowy 0-10V. Logika sprawdza, czy w zbiorniku jest wystarczająca ilość wody. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości wody, nawadnianie jest zablokowane (użytkownik w dalszym ciągu może ręcznie wyłączyć blokadę) oraz wysyłane jest powiadomienie push o treści „Za mało wody w zbiorniku”.

Automatyczne nawadnianie ogrodu w Loxone Config
Automatyczne nawadnianie włączone w aplikacji Loxone
Automatyczne nawadnianie wyłączone w aplikacji Loxone
Automatyczne nawadnianie zablokowane w aplikacji Loxone
Automatyczne nawadnianie włączone w aplikacji Loxone
Automatyczne nawadnianie wyłączone w aplikacji Loxone
Automatyczne nawadnianie zablokowane w aplikacji Loxone

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Zostań partnerem
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.