Inteligentne ogrzewanie podłogowe – dobry pomysł na biznes

Emanuela Weiss
2. września 2021 in Dla Partnerów
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym może stanowić ogromną przewagę nad konkurencją. Posiada funkcje, o których zwykłe termostaty mogą tylko pomarzyć, a do tego może być tańsze. Zaoferuj je również swoim klientom.
W dzisiejszych czasach stosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego staje się coraz bardziej powszechne. W domach pasywnych koszty ogrzewania nie są zbyt wysokie i dlatego elektryczne ogrzewanie podłogowe jest często odpowiednim rozwiązaniem. Firmy takie jak Red Snake, Devi czy Heat Decor udostępniają przystępne cenowo rozwiązania praktycznie dla każdego. Loxone dostarcza wiele inteligentnych funkcji, które są obsługiwane przez jednostkę centralną. Maty, folie i inne elementy są załączane za pomocą przekaźników, co eliminuje potrzebę stosowania termostatów.

Sterowanie jest skomplikowane

Pierwsze trudności pojawiają się w momencie, kiedy chcemy uzyskać dokładną temperaturę w pomieszczeniu, a zarazem utrzymać optymalne koszty ogrzewania. Sterowanie progowe, które jest stosowane w zdecydowanej większości dzisiejszych termostatów, jest tutaj mocno wybrakowane.

Praktycznie niemożliwe jest ustawienie termostatu tak, aby temperatura w pomieszczeniu była utrzymywana efektywnie i nie ulegała zbyt dużym wahaniom. Inteligentne termostaty, które już potrafią poradzić sobie z tym problemem, cenowo zbliżają się do 600 zł. Jeśli chodzi o możliwość sterowania nimi za pomocą aplikacji, często spotykamy się z rozwiązaniami opartymi na chmurze, a co za tym idzie z możliwością zagrożenia danych klientów. Dzięki Loxone wszystkie dane pozostają dokładnie tam, gdzie powinny być: w domu klienta (bez chmury). Dzięki aplikacji można jednak sterować budynkiem z dowolnego miejsca na świecie.

Inteligentna regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą aplikacji
Ustawienia trybów w kalendarzu

Zwycięstwo nad oszczędnościami

Naszym zdaniem termostaty powinny całkowicie zniknąć ze ścian. W systemie Loxone, wszystko czego potrzebujesz to przekaźnik i czujniki temperatury do ich kontroli. Nasza jednostka sterująca zajmuje się resztą. Miniserver uczy się, ile czasu potrzeba na ogrzanie pomieszczenia do żądanej temperatury i w odpowiednim momencie uruchamia ogrzewanie. W ten sposób można niemal całkowicie wyeliminować wahania temperatury w pomieszczeniach w każdym budynku.

Indywidualne sterowanie strefowe jest sprawą oczywistą. Inne funkcje, które każdy doceni, to możliwość ustawienia ogrzewania zgodnie z kalendarzem oraz wybór różnych trybów. Nie możemy również zapomnieć, że istnieje możliwość włączenia ogrzewania na podstawie obecności osoby w pomieszczeniu.

Ustawienia trybów w kalendarzu

Kluczem do efektywnego oszczędzania z systemem Loxone są możliwości, które mu dasz. Samo ogrzewanie ma wiele funkcji i cech, które klienci i partnerzy Loxone uwielbiają. Jednak dopiero synergia z innymi technologiami przenosi budynek na nowy poziom. Dobrym przykładem jest inteligentne zarządzanie energią. Loxone może uruchamiać podgrzewanie wody, ogrzewanie i inne energochłonne zadania wtedy, gdy fotowoltaika osiąga maksimum swoich możliwości. Dzięki temu ogrzewanie wody, jak również samego domu, odbywa się za darmo.

Żaluzje nie będą się zasłaniać, jeśli wnętrze ma się nagrzewać. Z drugiej strony, jeśli budynek jest w trybie chłodzenia, Miniserver przewiduje nadmierny wzrost temperatury i w odpowiednim czasie (na podstawie położenia słońca, nasłonecznienia i temperatury w pomieszczeniu) opuści rolety. Inteligentna wentylacja w podobny sposób nie marnuje pieniędzy wydawanych na ogrzewanie. Celem jest maksymalne wykorzystanie potencjału każdej technologii, niezależnie od tego, czy znajduje się ona w hali fabrycznej, czy w małej garsonce.

Ustawianie różnych temperatur za pomocą aplikacji

Co oferuje inteligentne sterowanie ogrzewaniem elektrycznym za pomocą Loxone?

Za pomocą samego Miniservera i rozszerzenia 1-Wire można kontrolować do 8 stref elektrycznego ogrzewania podłogowego (8x bezpotencjałowe przekaźniki 230 V AC, 10 A).

Jednocześnie automatycznie otrzymasz wszystkie poniższe funkcje:

 • Samonauka ogrzewania (system samodzielnie uczy się, kiedy rozpocząć ogrzewanie pomieszczenia, aby osiągnąć pożądaną temperaturę w danym czasie)
 • Indywidualne sterowanie strefowe w aplikacji
 • Możliwość integracji 12 kontaktów okiennych
 • Jednorazowe zmiany temperatury za pomocą harmonogramu
 • Tryb komfortowy (okres czasu, gdy ma być ciepło)
 • Tryb oszczędzania (tryb oszczędzania energii)
 • Tryb ochrony budynku (utrzymywania stałej temperatury w budynku)
 • Tryby użytkownika (indywidualne ustawienia dla dni wolnych od pracy, wizyt gości, przyjęć itp. możliwe dla każdego pomieszczenia)
 • Sterowanie z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji
 • Ogrzewanie oparte na temperaturze zewnętrznej
 • Reset automatyki do przywracania pierwotnych ustawień w pomieszczeniu
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogi
 • Powiadomienia: wszelkie problemy lub inne ważne informacje są wysyłane do użytkownika / technika poprzez wiadomość e-mail lub powiadomienie push na telefonie
 • Inteligentny proces nauki i regulacja temperatury w zależności od otrzymanych danych
 • Diagnostyka układu grzewczego
 • Statystyki
 • Ochrona danych i prywatności, bez chmury
 • Sterowanie centralne i indywidualne
 • Praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy
 • Wsparcie pozagwarancyjne i konfiguracja
 • Zarządzanie użytkownikami: każdy użytkownik może mieć indywidualne uprawnienia do sterowania ogrzewaniem, np. tylko w swoim biurze lub pokoju
 • Niestandardowe reguły automatyki: użytkownik może ustawić własne automatyczne funkcje bezpośrednio w aplikacji (np. zasłonić rolety na minutę przed rozpoczęciem wiadomości)
 • Sterowanie za pomocą kodów QR i naklejek NFC
 • Obsługa skrótów Apple, w tym sterowanie głosowe Siri
 • Bezpłatne aktualizacje: przez 11 lat system był regularnie aktualizowany w celu dodania nowych funkcji i poprawy wydajności (zarówno sprzętu, jak i aplikacji)
 • Brak termostatów na ścianie
 • I wiele innych funkcji i ustawień

Jak dokładnie działa ogrzewanie z Loxone?

System ten może być również wykorzystywany do sterowania złożonymi systemami grzewczymi i systemami pomiaru i regulacji. Możliwe jest proporcjonalne sterowanie głowicami i zaworami mieszającymi, a także różnymi pompami ciepła, kotłami, nagrzewnicami i systemami wentylacyjnymi. System grzewczy Loxone wykorzystuje logikę rozmytą, uczenie maszynowe i przewidywania, aby dokładnie utrzymać ustawioną temperaturę. Różne tryby ogrzewania są aktywowane zgodnie z ustawionym kalendarzem, a także mogą być przełączane według własnej logiki, obecności osoby w pomieszczeniu, a nawet na podstawie aktualnej mocy PV.

Ile to kosztuje?

8 stref grzewczych obsługiwanych przez przekaźniki na Miniserverze:

 

Schéma elektrického podlahového vytápění
Hardware Loxone: Cena:
Miniserver 1 szt. 2 502,27 zł
1-Wire Extension 1 szt. 707,66 zł
Zestaw czujników temperatury 1-Wire 10 szt. 400,96 zł
Czujnik temperatury 1-Wire tulejowy 8 szt. 458,40 zł
Cena całkowita 4 069,29 zł
Cena za 1 strefę 508,66 zł
Oferując powyższe funkcje jako partner Loxone możesz stać się praktycznie bezkonkurencyjny. W twojej branży nie istnieje inny system, który rozwiązałby problemy z ogrzewaniem podłogowym tak szybko, z takimi funkcjami i w takiej cenie. Co więcej, z Loxone otwierają się przed tobą ogromne możliwości. Nie musisz zajmować się tylko ogrzewaniem. Jest to system, który służy do kompletnej automatyzacji budynków. Możesz zająć się wszystkim – od oświetlenia i zacienienia, przez funkcje multiroom audio i rozrywki, po fotowoltaikę, złożone systemy grzewcze i rozwiązania oszczędzające energię.
Konsultacja projektu

Jesteś zainteresowany?


Jeśli nie jesteś jeszcze partnerem Loxone, a chciałbyś zaoferować swoim klientom podobne inteligentne rozwiązanie do sterowania ogrzewaniem, skontaktuj się z nami, a my chętnie poinformujemy cię o możliwości współpracy. Możesz również najpierw zapisać się na nasze webinarium wprowadzające, podczas którego przedstawimy opcje systemu i odpowiemy na wszelkie pytania techniczne.